Jeśli Twoje dziecko cierpi z powodu skazy białkowej, będziesz musiała wyeliminować pewne produkty z diety. Czy to oznacza zmiany o 180°? Niekoniecznie. Sprawdź w poniższych wskazówkach, jakie produkty możesz jeść, a których warto unikać. Dzięki temu zapewnisz swojemu dziecku komfort każdego dnia!

Czym jest skaza białkowa u niemowląt?

Ryzyko pojawienia się skazy białkowej, czyli nietolerancji białka mleka krowiego jest spore. Dziecko może być obarczone genetycznie, jeśli Ty i Twój partner również macie nietolerancje pokarmowe. Poza tym należy wziąć pod uwagę skłonność dzieci do niekontrolowanych reakcji immunologicznych. Układ trawienny maluszka jest bardzo delikatny i w pierwszych miesiącach życia nie jest jeszcze gotowy do przyjmowania stałych pokarmów i niektórych ich składników.

Jak objawia się skaza białkowa u niemowląt?

Jednym z bardziej widocznych objawów jest AZS, czyli Atopowe Zapalenie Skóry. Maluszek będzie cierpiał z powodu dyskomfortu skóry w postaci zaczerwieniania na policzkach, w okolicach brzuszka i uszu. Mogą pojawić się też drobne wysypki. Kolejny objaw to również reakcje pokarmowe w postaci wymiotów i ulewania pokarmu. Poza tym zauważalne mogą być biegunki i kolki.

Jak skomponować dietę podczas karmienia piersią?

Ponieważ w pierwszych tygodniach życia karmisz dziecko naturalnym mlekiem, odpowiedzialność za dobór diety spada na Ciebie. Skutecznym sposobem na zniwelowanie objawów skazy białkowej u dziecka jest dieta eliminacyjna. Bazuje na wyłączeniu z jadłospisu produktów takich jak:

  • mleko i wyroby mleczne;
  • czekolada, kakao;
  • wołowina, wieprzowina i cielęcina;
  • przetworzone gotowe produkty zawierające serwatkę i mleko krowie;
  • artykuły z barwnikami i konserwantami syntetycznymi.
Zobacz też:
Domowe sposoby na zwiększenie libido!

Co wolno jeść przy skazie białkowej?

Jednak nie musisz rezygnować ze wszystkiego, co sprawia Ci przyjemność. Dieta eliminacyjna polega na skrupulatnym wyłączaniu pojedynczych składników celem odkrycia, które z nich są odpowiedzialne za nietolerancję pokarmową dziecka. Możesz w tym czasie jeść:

  • mięso drobiowe i królicze;
  • mleko kozie (z baczną obserwacją reakcji maluszka);
  • rośliny strączkowe;
  • marchew, kalafior, brokuł, kapustę;
  • ryż, makarony, kasze;
  • owoce (z wyłączenie truskawek i cytrusów);
  • ryby.

Najważniejszym krokiem jest wyłączenie produktów mlecznych i samego mleka krowiego. Dopuszczalne jest przyjmowanie mleka koziego, jednak zawsze musi być połączone z obserwowaniem reakcji maluszka. Najlepiej jednak zrezygnować i z niego.

Najważniejsze zasady diety eliminacyjnej przy skazie białkowej

Wyeliminowanie czasowe lub całkowite produktów spożywczych musi być przeprowadzone pojedynczo. Aby upewnić się, co szkodzi Twojemu dziecku, nie możesz odstawić wszystkich podejrzanych produktów jednocześnie. Pamiętaj też, że Twój organizm będzie potrzebował wapnia, oraz witaminy D, która zawarta jest w wyeliminowanych produktach. Dlatego skonsultuj się z lekarzem celem dołączenia suplementacji podczas karmienia piersią. 

Dzięki stosowaniu się do powyższych wskazówek, zadbasz o siebie i maluszka. Nie wahaj się więc ich zastosować.

Jeżeli szukasz więcej informacji to znajdziesz je w artykule: https://gemini.pl/poradnik/dziecko/skaza-bialkowa-czyli-alergia-u-niemowlat/

Zobacz także:

Zobacz też:
Co można, a czego nie wolno jeść przy dnie moczanowej?