Zastanawiasz się, co to właściwie są licówki? A może wiesz już co nieco o tej technologii, ale masz wątpliwości, czy jest to dobre rozwiązanie dla ciebie? Dziś postaramy się przybliżyć temat licówek na zęby, niezależnie od tego, czy wcześniej o nich słyszałeś. Dowiesz się, jak się je zakłada, na jakie efekty możesz liczyć i ile trzeba za nie zapłacić. Koniecznie przeczytaj artykuł, zanim udasz się na zakładanie licówek!

Licówki – co to?

Licówki to małe, cieniutkie nakładki, które mocuje się do powierzchni pojedynczych zębów. Używa się do tego specjalnego kleju do licowej strony zębów – czyli do przodu. Stąd też wzięła się nazwa licówek. 

Licówka zęba pozwala na bardzo szybką korektę wyglądu zębów. Jest to sposób całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny. Umożliwia natychmiastową poprawę kształtu i koloru uzębienia, a także zatuszowanie wszelkich luk między zębami i niewielkich niedoskonałości zgryzu. Dzięki licówkom można uniknąć leczenia ortodontycznego lub odłożyć je w czasie. 

Więcej na temat tego, czym są licówki znajdziesz w artykule: https://dentinfo.pl/licowki/

Licówki – jak się robi?

Sposób zakładania licówek jest zawsze taki sam. Jednak mogą być wykonane z różnych materiałów, co wpływa na ich koszt i jakość. Możesz wybierać spośród następujących rodzajów licówek:

  1. „Zęby” licówki akrylowe – nakładki wykonane z masy akrylowej, które przeważnie stosowane są jako rozwiązanie doraźne. Dlaczego? Akryl zdecydowanie nie należy do najbardziej trwałych materiałów na licówki. Ten rodzaj można stosować w ramach chwilowego rozwiązania, gdy pacjent czeka na właściwe nakładki z czegoś bardziej trwałego.
  2. Licówka zęba kompozytowa – wykonana jest z kilku różnych materiałów, które wzajemnie się uzupełniają pod kątem funkcji i właściwości. Jeden z nich jest bardziej trwały i elastyczny. Drugi charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną. Nakładki kompozytowe cieszą się dużą popularnością, ponieważ są znacznie tańsze niż licówki porcelanowe lub ceramiczne. Jednak nie będą aż tak trwałe. Po kilku latach ich noszenia przeważnie należy je wymienić na nowe.
  3. Ceramiczne licówki na zęby – są wykonane z krzemionki, kwarcu, kaolinu i specjalnych barwników. Ceramika skaleniowa odznacza się dużą twardością i wytrzymałością. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które szukają czegoś, co sprawdzi się przez długie lata i nie będzie widać utraty jakości. Licówki ceramiczne wyglądają prawie identycznie, jak zęby. Co więcej, sprzyjają zdrowiu dziąseł. Na tym materiale płytka nazębna nie osadza się tak szybko i w efekcie łatwiej jest utrzymać dobry stan jamy ustnej. 
  4. Licówki porcelanowe – są wyjątkowo trwałe i twarde, a jednocześnie zachowują pewien stopień elastyczności. Masa porcelanowa to pod wieloma względami najlepszy wybór. Te licówki są najcieńszą dostępną opcją spośród wszystkich rodzajów nakładek. Jednocześnie okażą się też odporne na przebarwienia i gromadzenie się kamienia nazębnego. Założone raz będą dobrze się sprawdzać przez długie lata. Ich jedynym minusem, choć dla wielu znaczącym, jest ich wysoka cena.
Zobacz też:
Fazy snu i ich wpływ na nasz organizm

Licówki – efekty

Efekty zastosowania licówek zależą przede wszystkim od tego, jaki rodzaj nakładek został użyty do ich wykonania. Niektóre materiały do złudzenia przypominają naturalne ludzkie uzębienie i nie sposób odróżnić ich od prawdziwych zębów. 

Licówki polecane są szczególnie w następujących sytuacjach:

  • do tuszowania uciążliwych przebarwień, których trudno się pozbyć nawet poprzez wielokrotne wybielanie;
  • jako sposób odbudowania złamanego zęba;
  • w celu ukrycia nieestetycznych wypełnień z przodu zębów;
  • do zmniejszenia lub całkowitego pozbycia się diastemy;
  • do zamaskowania niewielkich wad zgryzu – jest to tańszy i mniej problematyczny sposób niż leczenie ortodontyczne;
  • do poprawy kształtu jednego lub wielu zębów.

Dlaczego warto rozważyć założenie licówek na zęby?

Największą zaletą licówek jest szybka korekta uzębienia bez konieczności długiego, skomplikowanego, kosztownego i często nieprzyjemnego leczenia. Efekty licówek są natychmiastowe w postaci równego i śnieżnobiałego uśmiechu, którego czasem nie da się uzyskać innymi metodami. Pamiętaj, że aby ten efekt utrzymał się jak najdłużej, musisz odpowiednio dbać o swoje zęby i licówki.

Jak zakłada się licówki na zęby?

Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że licówki można zakładać tylko na zdrowe zęby. Najpierw konieczna jest ocena stanu zdrowia uzębienia przez stomatologa i ewentualne leczenie. Jeżeli stan zębów i dziąseł na to pozwala – można przystąpić do zakładania licówek.

  1. Wszystko zaczyna się od pobrania wycisku wszystkich zębów, do których mają zostać przymocowane licówki. 
  2. Na tej podstawie można wykonać spersonalizowane nakładki, które będą idealnie pasować do twojego uzębienia.
  3. Zęby należy też dokładnie oczyścić z kamienia i przygotować pod zakładanie licówek. Stosowane metody to piaskowanie, cementowanie i szlifowanie.
Zobacz też:
Rejestracja produktów leczniczych - jak wygląda?

Czy zakładanie licówki na zęby będzie bolało?

Jak zakłada się licówki na zęby? Czy proces ten jest bolesny? Redukcja szkliwa przed zamontowaniem licówek jest co prawda niewielka, jednak przeważnie zabieg ten wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu jest całkowicie bezbolesny. W niektórych przypadkach szlifowanie nawet nie jest konieczne. Na koniec cementuje się trwałe licówki specjalnie przeznaczoną do tego substancją.

Jak długo trwa proces zakładania licówek?

Zrobienie licówek jest procesem, który rozciąga się na kilka wizyt. Należy wziąć pod uwagę, że są one zawsze wykonywane indywidualnie. Dlatego też wymaga to nieco czasu i nie da się ich stworzyć i założyć za jednym razem. Na pierwszej wizycie lekarz może jedynie założyć ci licówki tymczasowe.

Ile kosztują licówki?

Masz już pewność, że któraś z metod jest dla ciebie i zastanawiasz się, ile kosztują licówki? Cena zależy od różnych czynników – przede wszystkim od konkretnego gabinetu i materiału, z jakiego licówki będą wykonane. Podajemy orientacyjne najniższe ceny za jedną nakładkę:

  • licówka akrylowa – 60 zł;
  • licówka kompozytowa – 400 zł;
  • licówka ceramiczna – 900-1800 zł;
  • licówka porcelanowa – 1000 zł.

Ceny mogą jednak znacznie różnić się w różnych miastach i gabinetach. Czasem koszty sięgają nawet ponad 3000 zł za jedną licówkę. Cały zestaw nakładek na wszystkie zęby może oznaczać wydanie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to jednak koszt, który w wielu przypadkach warto ponieść. Pamiętaj też, że jest to długoterminowa inwestycja w swoje zdrowie i dobre samopoczucie, którymi będziesz cieszyć się przez całe lata.

Zobacz też:
Jakie są rodzaje maseczek ochronnych do twarzy?


Licówki pozwalają cieszyć się pięknym uśmiechem bez konieczności leczenia stomatologicznego i ciągłego wybielania zębów. Za taki komfort trzeba jednak płacić. Cena nakładek na zęby jest tak wysoka, ponieważ ich wykonanie wymaga dużego nakładu pracy i niezwykłej precyzji. Efekt licówek jest jednak tego wart. To bowiem metoda, którą można dostosować do stanu uzębienia konkretnego pacjenta. Jeśli chcesz cieszyć się idealnie pięknym uśmiechem, warto zainwestować w licówki.

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły