Proste i zadbane zęby to nie tylko kwestia estetyki. Umożliwiają one lepszą higienę jamy ustnej i zapewniają większy komfort na co dzień. Korektą zgryzu zajmuje się dziedzina stomatologii – ortodoncja. Powszechnie używaną technologią, która w większości przypadków umożliwia sprawne naprostowanie zgryzu, jest właśnie aparat na zęby. Aktualnie istnieje wiele rodzajów aparatów – różnią się one od siebie konstrukcją, materiałem wykonania, skutecznością i prędkością działania oraz, oczywiście, ceną. Jak działa aparat ortodontyczny i jak długo trwa proces leczenia? Jaki aparat na zęby wybrać? Sprawdź!

Po co zakładać aparat ortodontyczny?

Dla wielu osób jest to po prostu kwestia estetyki. Nieprawidłowe ułożenie zębów może być źródłem niezadowolenia, kompleksów i obniżonej pewności siebie. Częstym skutkiem nieestetycznego zgryzu jest unikanie szerokiego uśmiechania się lub śmiania publicznie. Aparat na zęby może skutecznie położyć temu kres, a tym samym przynieść ci większą pewność siebie i zadowolenie ze swojego wyglądu.

Zobacz też:
Licówki – najlepszy sposób na hollywoodzki uśmiech

To jednak nie wszystko. Leczenie ortodontyczne ma też bardzo duży, pozytywny wpływ na zdrowie. Aparat na zęby i wyprostowany zgryz niosą ze sobą następujące korzyści:

  • przeciwdziałają nadmiernemu ścieraniu się zębów;
  • umożliwiają lepszą higienę jamy ustnej – a tym samym zwiększają jej zdrowie. Sprawniejsze usuwanie resztek pokarmu oznacza, że łatwiej jest przeciwdziałać próchnicy i różnym chorobom;
  • pomagają pozbyć się dolegliwości bólowych w przypadku chorób stawu skroniowo-żuchwowego, spowodowanych nieprawidłowościami zębowymi;
  • umożliwiają korektę niektórych wad wymowy, a nawet kształtu twarzy.

Najlepiej rozpocząć leczenie ortodontyczne we wczesnym dzieciństwie. Gdy organizm jest jeszcze w trakcie rozwoju, znacznie łatwiej na niego wpłynąć. 

Jak działa aparat ortodontyczny?

Aparat na zęby stały pozwala na zawsze pozbyć się przeróżnych rodzajów wad zgryzu. Umożliwia też zmianę ułożenia zębów. Proces ten jest jednak zawsze czasochłonny. Musisz więc uzbroić się w cierpliwość, zanim zobaczysz pożądane efekty. Zastanawiasz się, jak działa aparat ortodontyczny?

Założony na zęby, wywiera na nie stały nacisk, który ustalany jest przez ortodontę. W ten sposób powoduje powolne przemieszczanie się zębów, czyli tym samym – ich prostowanie. Zmiany te zachodzą głębiej niż jesteś w stanie zobaczyć. 

Stopniowe przesuwanie się zębów umożliwione jest zanikiem tkanki kostnej w docelowym miejscu ułożenia zęba. Natomiast tam, gdzie wcześniej znajdował się ząb – tkanka kostna się nawarstwia. Zanikanie zachodzi szybciej niż proces odbudowy. 

Przygotowanie do aparatu na zęby

Przed wizytą u ortodonty, udaj się najpierw do swojego dentysty. Konieczna jest dokładna ocena stanu zdrowia uzębienia. Zanim założysz aparat stały na zęby, należy wypełnić wszelkie ubytki oraz usunąć kamień i osad. 

Zobacz też:
Dlaczego magnez nazywany jest pierwiastkiem życia?

W trakcie pierwszej wizyty u ortodonty przeważnie ocenia się stan zdrowia pacjenta i zdjęcie rentgenowskie jego szczęki. Jest to czas na ułożenie planu leczenia, dobranie odpowiedniego rodzaju aparatu i poznanie planowanych efektów leczenia. 

Czy zakładanie aparatu na zęby boli?

Przychodzi pora na założenie aparatu i pojawia się pytanie – czy zakładanie aparatu na zęby boli? Na szczęście – nie. „Zamki” przykleja się do powierzchni zębów, co jest praktycznie nieodczuwalne przez pacjenta. Drucik prowadzony pomiędzy nimi nawet nie dotyka szkliwa ani dziąseł. Może jednak pojawić się dyskomfort podczas pierwszych dni po założeniu aparatu na zęby.

Jest to spowodowane uciskiem, który konstrukcja wywiera na zęby. To samo uczucie może pojawić się po każdym regulowaniu aparatu. Dyskomfort powinien przeminąć po paru dniach. Jeśli wrażenie jest szczególnie nieprzyjemne, można zażyć zwykłą tabletkę przeciwbólową.

Ile trwa zakładanie aparatu?

Stały aparat na zęby jest trwale przymocowany do uzębienia. Musi wytrzymać w tym miejscu przez długi czas, bez powodowania bólu czy większego dyskomfortu. Proces jego zakładania jest więc dość czasochłonny. Musisz przygotować się na dłuższą wizytę w gabinecie ortodontycznym.

Ile trwa zakładanie aparatu stałego? Przeciętnie potrzeba na to od 45 minut do 2 godzin. W przypadku skomplikowanych wad, czas ten może się znacznie wydłużyć. Istotne jest też, czy aparat ma być założony na łuk górny, dolny, czy na oba.

Zobacz też:
Nieszczęśliwa miłość - jak może wpłynąć na zdrowie?

Czas zakładania aparatu jest przeważnie taki sam, niezależnie od jego rodzaju. Typ aparatu ma jednak spory wpływ na częstotliwość kolejnych wizyt kontrolnych. Bardziej nowoczesne rozwiązania są projektowane specjalnie pod pacjenta indywidualnego. W związku z tym czas dostosowania takiego aparatu do twojego zgryzu jest krótszy.

Ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny?

Proces prostowania zębów nie jest niestety ani łatwy, ani szybki. Korygowanie wad zgryzu jest działaniem długotrwałym. Zastanawiasz się, ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny? Przeważnie proces ten zajmuje około 2 lat. Dokładny przebieg leczenia uzależniony jest jednak od stanu pacjenta i wybranego rozwiązania. Aparaty w typie alignerów przeważnie działają szybciej, jednak nie da się ich zastosować do poważniejszych wad zgryzu.

Jaki aparat na zęby wybrać?

Aparaty na zęby dzieli się na dwa podstawowe rodzaje:

  • ruchome – najczęściej stosowane u dzieci. Ich zęby i zgryz nie wykształciły się w pełni. Uzębienie mleczne jest znacznie bardziej podatne na zmiany. W takim przypadku aparat ortodontyczny ruchomy sprawdzi się doskonale – pomoże wykluczyć problemy z zębami w przyszłości;
  • stałe – nadają się one do leczenia poważnych nieprawidłowości w zgryzie – szczególnie w stałym uzębieniu.

Aparat na zęby samoligaturujący

Ta technologia ortodontyczna jest bardzo podobna do klasycznego aparatu na zęby metalowego. Jest między nimi jednak jedna podstawowa różnica – w swojej konstrukcji wykorzystuje on klipsy zamiast tradycyjnych elastycznych ligatur. To rozwiązanie sprawia, że aparat na zęby samoligaturujący jest nieco bardziej dyskretny.

Zobacz też:
Zdrowy tryb życia – 5 sprawdzonych zasad, które zapewnią ci zdrowie!

Klipsy pozwalają na zmniejszenie tarcia pomiędzy poszczególnymi elementami aparatu. Jest to znacznie wygodniejsze rozwiązanie. Ten rodzaj aparatu nie „ciągnie” za zęby tak agresywnie jak wersja z gumkami elastycznymi. Zęby i dziąsła nie są więc aż tak tkliwe. Co więcej, utrzymanie higieny takiego aparatu jest znacznie prostsze. Jednocześnie, konstrukcja umożliwia korektę praktycznie każdego rodzaju nieprawidłowości zgryzu.

Aparat na zęby ceramiczny

Swoim kształtem i wielkością przypomina ten najbardziej znany, metalowy aparat na zęby. Jednakże materiał, z którego jest on wykonany, ma praktycznie taki sam kolor jak zęby. Odcień można dobrać pod twoje indywidualne wybarwienie szkliwa. Jest to świetna opcja dla wszystkich osób, którym zależy na estetyce i dyskrecji, a jednocześnie – dużej efektywności leczenia.

Aparat na zęby ceramiczny wiąże się jednak z wyższą ceną niż klasyczny model. To efekt użytych do jego wykonania materiałów. Co więcej, jest on bardzo podatny na zabrudzenia. Dlatego niezwykle ważna jest prawidłowa pielęgnacja. Czasem może dojść do uszkodzenia lub zabrudzenia, które będzie oznaczało konieczność wymiany aparatu.

Czy aparat na zęby stały to jedyne wyjście dla dorosłych?

Jeszcze do niedawna tak właśnie było. Dziś jednak dostępne są też ściągane aparaty na zęby dla dorosłych. Są to tzw. alignery, które nie mają jakichkolwiek drutów ani zamków. Jest to najbardziej dyskretny i wygodny typ aparatu. Można zdejmować go do picia i jedzenia. Jednak, aby zachował swoją skuteczność, musi być noszony przez przynajmniej 20 godzin w ciągu każdej doby. 

Zobacz też:
Darmowe leki dla seniorów. Jakie leki dla osób starszych są refundowane?

Ten aparat na zęby jest bardzo wygodny i prawie niewidoczny. Pozwala też na całkowitą swobodę w kwestii odżywiania oraz ułatwia prawidłową higienę. Przeważnie jest jednak dużo droższy i nie nadaje się do korekty bardzo zaawansowanych wad.

Koszt aparatu na zęby

Nie da się jednoznacznie określić ceny aparatu. Koszt aparatu na zęby zależy przede wszystkim od materiału, z którego został on wykonany. Na cenę wpływają też jednak chociażby miejsce zamieszkania, a nawet wybrany gabinet. W niektórych sytuacjach, nietypowy problem ze zgryzem także powoduje podwyższenie ceny leczenia. Do samego aparatu na zęby należy jeszcze doliczyć:

  • wstępną konsultację ortodontyczną;
  • wizytę diagnostyczną i ułożenie planu leczenia;
  • wizyty kontrolne, podczas których najczęściej konieczna jest korekta aparatu.

W wielu przypadkach na koniec leczenia zakłada się jeszcze drugi aparat, który ma na celu podtrzymać uzyskane efekty. Ostateczny koszt aparatu na zęby okazuje się więc dużo większy niż zakłada się na początku.

Ile kosztuje aparat na zęby stały?

Tani aparat na zęby stałe kosztuje około 1500-2000 zł. Jest to cena za tradycyjny aparat na zęby, wykonany z metalu. Koszty innych rodzajów aparatów mogą sięgać nawet 8-9 tysięcy. Aparaty nakładkowe są najdroższe ze wszystkich. W tym przypadku musisz liczyć się z kosztem nawet kilkunastu tysięcy złotych za jeden łuk zębowy. Najlepiej zapytać o to, ile kosztuje aparat na zęby stały w danym gabinecie – ceny mogą się różnić.

Zobacz też:
Sprawdź, jak szybko zatamować krwotok z nosa. Kiedy może być niebezpieczny?

Ile kosztuje aparat na zęby na noc?

Zdejmowany aparat na zęby dla dzieci jest znacznie tańszy niż wersja stała dla dorosłych. Ile kosztuje aparat na zęby na noc? Cena takiego aparatu to przeważnie około 300-500 zł za jeden łuk. To tylko kolejny powód, aby zainwestować w zdrowie zębów swojego dziecka od jak najwcześniej. Aparat na noc, noszony w dzieciństwie, może zaoszczędzić ogromne koszty leczenia ortodontycznego w przyszłości.
Aparat na zęby to technologia, która zrewolucjonizowała dziedzinę ortodoncji. Pozwala osiągnąć piękny, prosty zgryz w sposób stosunkowo prosty i nieinwazyjny. Obecnie istnieje wiele różnych rodzajów aparatów, spośród których można wybierać. Na niewielkie wady świetnie sprawdzą się dyskretne nakładki. Natomiast aparat na zęby metalowy poradzi sobie nawet z bardzo poważnymi wadami zgryzu. Podczas wizyty ortodonta wybierze technologię, która najlepiej sprawdzi się w twojej sytuacji.

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły