Należy przyjrzeć się dokładnie wielu elementom, aby nie zostać niemile zaskoczonym w niedalekiej przyszłości. Sprawdzić trzeba między innymi okna, ich prawidłowy montaż, szczelność itd. Właściwa wentylacja pomieszczeń i optymalne dotlenienie to niezwykle istotne kwestie. Wszystko to wpływa na komfort i zdrowie domowników, dlatego świadomy zakup domu/mieszkania to podstawa.

Podczas zakupu mieszkania lub domu, niezwykle istotnym elementem jest jego odbiór. Jeśli w trakcie montażu lub produkcji okien cokolwiek poszło nie tak – na tym etapie można wykazać usterki i oczekiwać jej usunięcia. Jeśli okna są nieszczelne z powodu błędnej instalacji – mogłoby to negatywnie wpływać na zdrowie mieszkańców domu.

– podkreśla ekspert z portalu Odbiór.pl. Więcej na: https://odbiór.pl/odbiory-mieszkan-warszawa

Jak okna wpływają na mikroklimat w pomieszczeniach i zdrowie domowników?

Na komfort życia wpływa wiele czynników, a jednym z kluczowych jest mikroklimat panujący w pomieszczeniach, w których się na co dzień przebywa. Zależy on w dużej mierze od dostępu do naturalnego światła i świeżego powietrza. Niestety w wielu domach pojawia się problem z wentylacją, a na skutki uboczne nie trzeba długo czekać. Organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania zarówno powietrza, jak i światła. Dobrze wentylowane wnętrza pozwalają uchronić się przed problemami z koncentracją, wpływają korzystnie na kondycję płuc i regulują ciśnienie tętnicze krwi. To właśnie okna służą do tego, aby do pomieszczeń wpadało światło i była właściwa cyrkulacja powierza. Światło ma korzystny wpływ na narząd wzroku, reguluje rytm dobowy organizmu i gospodarkę hormonalną. Okna pozwalają też spoglądać na świat, widoki z nich działają relaksująco i kojąco. Obecnie pożądane są duże przeszklenia, które doświetlają i dogrzewają pomieszczenia, co wpływa korzystnie na komfort życia domowników. Znaczenie ma to, jakich technologii użyto do produkcji okien i czy ich montaż został fachowo wykonany. Wpływa to na obsługę i bezpieczeństwo użytkowania okien.

Zobacz też:
Picie wody – 4 niesamowite korzyści!

Słaba wentylacja pomieszczeń przyczyną wielu problemów

W przypadku każdego budynku kluczową kwestią jest to, aby był on odpowiednio wentylowany. Brak cyrkulacji powietrza to niestety prosta droga do pogorszenia się samopoczucia i zdrowia domowników. Odbija się to niekorzystnie również na kondycji budynku. Jeśli pomieszczenia nie będą regularnie wietrzone, to niestety wzrośnie zbyt mocno poziom wilgoci, a to sprzyja już powstawaniu chorobotwórczych drobnoustrojów. Grzyby i pleśnie stanowią ogromny problem, przyczyniają się do rozwoju rozmaitych schorzeń, niszczenia materiałów wykończeniowych. Najskuteczniejszym i najtańszym sposobem na przeciwdziałanie tego typu problemom jest regularne otwieranie okien.

Nowoczesne okna

Obecnie producenci okien prześcigają się w tym, aby ich okna były jak najszczelniejsze, co jednak nie jest dobre. Wysoka izolacyjność pozwala uchronić się przed ucieczką ciepła z budynku, co przekłada się na komfort cieplny i mniejsze rachunki za ogrzewanie. Trzeba jednak zadbać też o to, aby pomieszczenia były dobrze wietrzone bez straty cieplnej. Świetnie sprawdzają się nawiewniki okienne, które doprowadzają świeże powietrze, umożliwiają wietrzenie bez otwierania okien. Innowacyjne okucia w nowoczesnych oknach również pozwalają na wietrzenie pomieszczeń w sposób kontrolowany. Za ich pomocą zmienia się nawet docisk skrzydła do ramy. Można również wietrzyć budynek bez jego wychładzania, jeśli ma się okna z funkcją mikrowentylacji. Pozwala to na rozszczelnienie okien.

Dlaczego warto przeprowadzić odbiór mieszkania z inżynierem?

Mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego mogą oferować różny standard wykończenia. Ma on ogromny wpływ na cenę, komfort życia i bezpieczeństwo użytkowania obiektu. Dokładne obejrzenie wszystkich pomieszczeń to podstawa, trzeba mieć na uwadze nawet pozornie nieistotne szczegóły. Jako że odbioru mieszkania dokonuje się tylko raz, to warto wspomóc się doświadczeniem, fachową wiedzą i nowoczesnym sprzętem wynajętego specjalisty. Ma to na celu wykrycie wad, dzięki czemu nie będzie trzeba ponosić kosztów ich naprawy. Zostanie do tego zobligowany deweloper.

Zobacz też:
Leki antyhistaminowe – działanie, zastosowanie i rodzaje

Samodzielny odbiór mieszkania zwiększa ryzyko pominięcia wielu usterek, a jeśli nie zostaną zgłoszone, to niestety później nie będzie można wyegzekwować ich usunięcia. Najlepszym rozwiązaniem jest odbiór domu/mieszkania z inżynierem, który sprawdzi między innymi okna pod kątem montażu, regulacji, uszkodzeń, zarysowań, kompletności osprzętu i uszczelek. Oczywiście na tym nie koniec, specjalista przyjrzy się dosłownie wszystkiemu: geometrii ścian, tynkom, posadzkom, instalacjom, parapetom, grzejnikom. Wykryje wszystkie wady i usterki, udzieli wsparcia technicznego. Uargumentuje dobrze zasadność zgłaszanych niedociągnięć, bo niestety wielu deweloperów usilnie stara się uniknąć dokonywania napraw na swój koszt.

Zobacz także: