Nos spełnia wiele ważnych funkcji w twoim ciele. To dzięki niemu oddychamy, a wprowadzane do organizmu powietrze jest filtrowane przez śluzówkę. Odpowiada ona za nawilżenie wnętrza nosa. Jeśli nie funkcjonuje poprawnie, pojawia się odczucie suchości w tej części ciała. Jak sobie z nim poradzić i jakie są przyczyny wysuszenia śluzówki nosa?

Zadania nosa i jego śluzówki

Drogi oddechowe w twoim ciele składają się z wielu elementów, które współpracując ze sobą, umożliwiają ci wymianę gazową, czyli po prostu oddychanie. Wnętrze nosa jest początkowym odcinkiem w owych drogach.

Kiedy wdychasz przez nos powietrze, w pierwszej kolejności przechodzi ono przez nos i jego śluzówkę. Jama tej części ciała jest pokryta błoną śluzową. Powietrze wraz z różnorodnymi substancjami zapachowymi podlega rozpuszczeniu w tym elemencie jamy. Błona śluzowa wyposażona jest w liczne zakończenia nerwów węchowych. Dzięki nim związki lotne, czyli po prostu zapachy mogą być prawidłowo interpretowane przez twój nos.

Zobacz też:
Poznaj domowe sposoby na owsiki u dzieci. Owsica – objawy i leczenie. Naturalne sposoby leczenia

Nos i jego błona śluzowa nie tylko mają za zadanie rozróżniać różne zapachy, ale i chronią dalsze odcinki dróg oddechowych przed wieloma niebezpieczeństwami. Przede wszystkim błona ta filtruje, czyli inaczej oczyszcza powietrze. Jama wyściełana jest nabłonkiem, który ma mikroskopijnej wielkości rzęski, działające jak filtr. Wyłapują one zanieczyszczenia z powietrza i większość pyłków, co jest niezwykle istotne. Dzięki temu takie mikroskopijne cząstki nie będą się osadzały w pęcherzykach płucnych, co mogłoby prowadzić do ich uszkodzenia.

Powietrze przechodzące przez nos zasadniczo powinno być ogrzewane i nawilżane za pośrednictwem wilgotnych błon śluzowych. Problem w tym, że przy wysuszonej śluzówce powietrze pozostaje suche i może podrażniać dalsze odcinki twoich dróg oddechowych.

O czym może świadczyć suchość w nosie?

Suchy nos czy uczucie tego, że masz sucho w nosie, najczęściej wynika w nadmiernie wysuszonej śluzówki. Zdecydowanie najczęściej spowodowane jest to przebywaniem w środowisku o małej wilgotności powietrza, czyli w mocno ogrzewanym pomieszczeniu czy w pokojach klimatyzowanych. Jeśli wilgotność powietrza, w którym przebywasz nie przekracza 30%, jest to szkodliwe dla błony śluzowej ludzkiego nosa. Utrzymywanie w domu nieodpowiedniej, zbyt niskiej wilgotności powietrza szkodzi nie tylko tobie, ale i osobom w twoim otoczeniu i powodować może też występowanie suchego nosa u najmłodszych domowników.

Wysuszona śluzówka nosa a woda

Problem suchości w nosie może się pogłębiać, jeśli w parze z przebywaniem w pomieszczeniach z suchym powietrzem, pijesz za mało wody. Lekarze zalecają wypijanie co najmniej 2 litrów wody dziennie dla własnego zdrowia.

Zobacz też:
Stwardnienie rozsiane – jak wygląda życie po diagnozie?

Suchość w nosie po katarze

W wielu przypadkach paradoksalnie powodem suchego nosa jest niedawno przebyty katar. Dlaczego tak się dzieje? Otóż wysychanie śluzówek może być związane z nadużywaniem popularnych kropli do nosa, czyli leków na katar, które mają w swoim składzie oksymetazolinę lub ksylometazolinę. Działają one w ten sposób, że powodują obkurczanie się naczyń krwionośnych w nosie. Chwilowo odczujesz ulgę i nie masz zatkanego nosa, ale powoduje to także zmniejszenie ilości wydzieliny. Jeśli nadużywasz kropli, to możesz zmagać się w przyszłości z zanikiem prawidłowej błony śluzowej.

Suchość nosa jako objaw choroby

Zdarza się, że suchość nosa jest wynikiem innych chorób, o których możesz nawet nie wiedzieć. Taki objaw związany może być z:

  • niedoczynnością tarczycy;
  • alergią;
  • nieżytem zanikowym nosa – to stan występujący dosyć często u osób, które przeszły operacje w obrębie nosa;
  • ciążą;
  • ziarniniakiem Wegenera;
  • zespołem Sjögrena.

Suchy nos powstaje w wyniku niedoboru witamin i żelaza i przy przewlekłym stosowaniu leków antyhistaminowych.

Czym skutkuje nadmierna i przewlekła suchość nosa?

Wysuszona śluzówka nosa powoduje wiele problemów. Problem ten zauważysz choćby po przebudzeniu, kiedy twój nos będzie w środku pokryty strupami i zaschniętymi pozostałościami wydzieliny zmieszanej z zanieczyszczeniami z powietrza. Jeśli spróbujesz je oderwać, niewykluczone, że zobaczysz krew na chusteczce. W wyniku nadmiernej suchości nosa może dojść u ciebie do:

  • krwawienia z nosa;
  • niedrożności nosa;
  • problemów z oddychaniem przez nos;
  • konieczności oddychania przez usta, co może wywoływać wysychanie błony śluzowej gardła i infekcje górnych dróg oddechowych.
Zobacz też:
Nietrzymanie moczu – komu zagraża ten problem? Radzimy, jak sobie z nim poradzić

Kto jest najbardziej narażony na wysuszenie śluzówki nosa?

Na problem suchego nosa narzekają w szczególności osoby, które palą papierosy lub pracują w środowisku, w którym występuje wysoki poziom zapylenia. W tej grupie znajdują się pracownicy:

  • zakładów chemicznych;
  • lakiernicy i malarze;
  • budowlańcy;
  • sprzedawcy w perfumeriach i drogeriach;
  • fryzjerzy.

Przedstawiciele takich grup zawodowych, ale i nie tylko oni, muszą radzić sobie z oczyszczaniem powietrza. Musisz wiedzieć, że im więcej substancji trafia do twojego nosa, tym aktywniej musi pracować błona śluzowa, by przefiltrować powietrze.

Jak nawilżyć nos?

Przy przesuszeniu śluzówki powinieneś zadbać o odpowiednie nawilżenie nosa. Możesz sięgnąć po preparaty dostępne w aptece, które są produkowane na bazie kwasu hialuronowego. Do nawilżenia zastosuj spray lub żel, ale jeśli odczuwasz podrażnienie śluzówki, to szukaj produktów mających w swoim składzie dekspantenol.

Do nawilżenia śluzówki w nosie sprawdza się też woda morska. Możesz ją stosować zawsze, bez ograniczeń czasowych. To dobry sposób na pielęgnację tej części ciała u niemowląt. W użyciu są izotoniczne i hipertoniczne roztwory.

Jak nawilżyć śluzówkę nosa – domowe sposoby

Suchość nosa przezwyciężyć można także domowymi sposobami. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza w swoim domu. Wietrz mieszkanie, głównie w czasie zimy, gdy korzystasz z instalacji grzewczej. Jeśli poziom wilgotności powietrza w twoim domu jest niski, użyj nawilżaczy, które pomogą ci uchronić się przed suchym nosem.

Zadbaj o swój nos, by nie mieć problemów z infekcjami dolnych i górnych dróg oddechowych. Nie pal i staraj się nie nadużywać kropli do nosa – stosuj je tylko przy katarze. Do nawilżenia zastosować możesz np. wodę morską.

Zobacz też:
Operacja zaćmy w Czechach. Czy warto wyjechać za granicę, by usunąć zaćmę?

Zobacz także: