Szkodliwość imbiru jest co prawda ograniczona, nie jest jednak nieistniejąca. Chociaż zazwyczaj uważany za bardzo zdrowy, w niektórych formach może być groźny dla naszego zdrowia. Istnieją też osoby, które w ogóle nie powinny go spożywać. Sprawdź, czy do nich należysz.

Kłącze imbiru jest powszechnie używane za mające właściwości prozdrowotne. Pozwala polepszyć efekty odchudzania. Znalazł dla siebie zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach dzięki wspaniałemu aromatowi za który odpowiadają olejki eteryczne. Zawarty w nim gingerol odpowiada z kolei za właściwości przeciwzapalne imbiru. Jednakże imbir może być szkodliwy, jeśli spożywamy go zbyt dużo, a także w przypadku niektórych chorób i ciąży. Z naszego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy o tym korzeniu.

imbir przeciwwskazania plastry imbiru

Imbir – właściwości lecznicze

Korzystne właściwości imbiru sprawiają, że roślinę tę powszechnie wykorzystuje się od wieków. Imbir:

  • rozgrzewa (szczególnie w formie naparu);
  • ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, przeciwwirusowe i wykrztuśne;
  • powstrzymuje wymioty i pomaga na mdłości i różne dolegliwości związane z trawieniem;
  • łagodzi bóle gardła, głowy i menstruacyjne;
  • łagodzi kaszel, wzdęcia i problemy żołądkowe;
  • poprawia krążenie;
  • zmniejsza opuchliznę;
  • łagodzi objawy przeziębienia;
  • poprawia trawienie wspomagając wytwarzanie śliny i soków żołądkowych;
  • zwiększa koncentrację.
szkodliwość imbiru — Właściwości imbiru

Korzeń imbiru można jeść na mnóstwo sposobów, chociażby przygotowując herbatę z imbirem. Popularny jest świeży imbir (zawiera węglowodany), marynowany, mielony, kandyzowany, a także m.in. w postaci syropu. Choć niewiele osób o tym wie, możliwa jest także uprawa imbiru w domu. Na stronie https://agropedia.pl/imbir-uprawa znajdziesz wszelkie informacje na temat uprawy.

Zobacz też:
Zsiadłe mleko – jak je zrobić samemu?

Jednak mimo walorów smakowych i właściwości leczniczych imbiru, przeciwwskazania do jego spożycia istnieją i nie należy ich ignorować. Nie stosując się do zaleceń spożycia, możesz narazić się na działanie uboczne imbiru. Jeśli zauważysz, że po zjedzeniu tego korzenia, świeżego lub sproszkowanego, źle się czujesz, koniecznie przestań go spożywać i najlepiej skonsultuj się z lekarzem.

Imbir – przeciwwskazania do spożycia

Imbir nie powinien być stosowany przez osoby, które cierpią na jakiekolwiek schorzenia układu pokarmowego. Jeżeli masz wrzody żołądka lub dwunastnicy albo refluks, nadmiar imbiru będzie powodował niepożądane skutki. Szkodliwość imbiru odczujesz także, jeśli cierpisz na:

  • hemofilię – przeciwwskazania do spożycia imbiru w tym przypadku są bardzo poważne. Korzeń może wchodzić w interakcję z zażywanymi lekami;
  • niedociśnienie lub nadciśnienie tętnicze – przyprawa wpływa na sposób działania beta-blokerów i preparatów leczniczych.

Imbir w ciąży to zły pomysł!

imbir przeciwwskazania poszatkowany imbir

Szkodliwość imbiru u kobiet w ciąży została potwierdzona. Częste spożywanie imbiru ma skutki uboczne o poważnych konsekwencjach. W niektórych przypadkach może powodować problemy z rozwojem płodu. Zdarzały się też sytuacje, w których jedzenie nadmiernej ilości imbiru przez kobiety w ciąży powodowało przedwczesny poród. Istnieją również przeciwwskazania do stosowania imbiru przez kobiety karmiące piersią. Jeśli jesteś jedną z nich, powinnaś zaprzestać spożywania tej przyprawy. Jej intensywny smak zmienia smak produkowanego przez ciebie pokarmu. Jeżeli w twoim organizmie znajduje się nadmiar imbiru, skutki może odczuwać twoje dziecko. Korzeń może wywołać u maluchów dolegliwości żołądkowe. W małych ilościach natomiast imbir ma korzystne właściwości dla kobiet w ciąży. Pomaga opanować nudności i poprawia odporność.

Zobacz też:
Garam masala – aromatyczna mieszanka ziół prosto z Indii

Za dużo imbiru? Objawy przedawkowania

Czy można przedawkować imbir? Owszem. W dużych ilościach imbir powoduje skutki uboczne. Gdy spożyjesz za dużo imbiru, objawy mogą być dość uciążliwe. Jest to możliwe, nawet gdy nie masz żadnych przeciwwskazań do jego spożycia.

szkodliwość imbiru — Za dużo imbiru? Objawy przedawkowania

Imbir – działanie uboczne

  • Podrażnienie języka, błon śluzowych jamy ustnej, przełyku i żołądka,
  • nasilanie objawów refluksu, wrzodów żołądka i dwunastnicy,
  • osłabianie lub zaburzenia działania niektórych leków,
  • obniżanie krzepliwości krwi,
  • obniżanie poziomu cukru we krwi, co może być szkodliwe, jeżeli cierpisz na cukrzycę,
  • obniżanie ciśnienia,
  • zwiększenie ryzyka odwodnienia przy biegunkach.

Jakie są objawy spożycia za dużej ilości imbiru? Roślina ta jest pełna różnych substancji aktywnych. W związku z tym możesz odczuwać nudności, senność lub zawroty głowy po przedawkowaniu. Nieprzyjemne kołatanie serca też zalicza się do skutków ubocznych zbyt dużej ilości spożytego imbiru. Mimo to, w rozsądnych dawkach, imbir ma przede wszystkim korzystne działanie dla organizmu. Pomaga łagodzić rozmaite nieprzyjemne objawy. Przy tym jest smaczny i nadaje się zarówno do dań, jak i do deserów. W małych ilościach nie powinien zaszkodzić kobietom w ciąży ani karmiącym matkom.

Artykuł napisany przy współpracy z serwisem Agropedia.pl.

Zobacz także:

Zobacz też:
Ciasto z cukinii – zdrowa i pyszna przekąska

About the Author

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

View All Articles