Szelki dla psa – moda czy wygoda?
Jeszcze do niedawna psie szelki były mało znanym akcesorium. Dziś ich wybór może przyprawić o zawrót głowy. Dostępne są szelki w różnych rozmiarach, kolorach, wzorach, rodzajach. Poza tym wykonane są z różnych materiałów i opatrzone dodatkowymi ozdobami czy udogodnieniami. Szelki to doskonała alternatywa dla obroży. Uważane są za bezpieczniejsze i wygodniejsze. Po pierwsze decydując się na szelki dla psa, ryzyko oswobodzenia się pupila jest zdecydowanie mniejsze i ma się większą kontrolę nad nim. Po drugie ryzyko uszkodzenia kręgów szyjnych czy doznania innych urazów podczas nagłego mocnego szarpnięcia jest zredukowana. A to tylko dwie główne zalety używania szelek.
Jakie szelki pozwolą na wspólny sport z psem?
Wspólne spędzanie czasu z psem na aktywnościach ruchowych przynosi wiele korzyści dla obu stron. Jednakże, aby możliwe było czerpanie z niego przyjemności, należy wyposażyć pupila w specjalne szelki. Najpopularniejsze spośród szelek sportowych są tzw. sledy. Najprościej opisać je jako bardziej rozbudowaną wersję szelek spacerowych. Wyglądem nawiązują nieco do szelek stosowanych w psich zaprzęgach. Sledy kończą się niemal koło ogona. Pod koniec konstrukcji umieszczone jest też miejsce do wpięcia smyczy. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest zoptymalizowanie rozkładu sił, jakie powstają podczas ciągnięcia przez czworonoga. W ten sposób nie dość, że ma się większą kontrolę nad pupilem, to znacznie zmniejsza się obciążenie jego układu kostnego.
Sledy doskonale sprawdzą się w przypadku tych dyscyplin sportu, gdzie pies porusza się przed opiekunem i ciągnie do przodu.
- Canicross – wywodzi się ze sportu psich zaprzęgów, zamiast sanek / wózka pies ciągnie opiekuna, do którego przypięty jest smyczą zaczepioną do specjalnego pasa, jaki psi właściciel założony ma wokół talii.
- Bikejoring – rodzaj sportu zaprzęgowego, polega na ciągnięciu przez psa opiekuna jadącego na rowerze. Trasa wynosi przeważnie od 4 do 10 km.
- Dogtrekking – poruszanie się z psem przypiętym na uprzęży, w terenie leśnym lub górskim, najczęściej w połączeniu z czytaniem mapy i odnajdywaniem punktów kontrolnych.
Psi opiekunowie powinni pamiętać, że do tego rodzaju szelek i sportów należy mieć smycz z amortyzatorem.
Jakie szelki do spacerów i okazjonalnych przebieżek?
Dla osób, które od czasu do czasu biegają z psem, lub są nieco mniej aktywne fizycznie i zamiast wymienionych wyżej sportów wolą długie spacery, lepszym rozwiązaniem będą szelki dla psa typu guard lub step in. W przypadku mniej doświadczonych psich opiekunów lub kłopotliwych w przygotowaniu do wyjścia psów nieco łatwiejsze w założeniu mogą być szelki typu guard. To połączone ze sobą u góry i u dołu dwa koła – mniejsze ubiera się psu na szyję, większe przekłada wokół klatki piersiowej. Oba koła zamykane są na klamrę. Przy step in należy w pierwszej kolejności rozłożyć szelki na podłodze, tak by powstały dwa trójkąty. Następnie wkłada się w nie przednie łapy, podnosi i otacza klatkę piersiową pupila i zapina. W obu przypadkach smycz przypina się na grzbiecie psa.
Zobacz także:
- Co zabrać ze sobą na sporty outdoorowe?
- MZ skraca kwarantannę do siedmiu dni. Rozporządzenie zacznie obowiązywać od wtorku 25 stycznia
- Czy seks może zastąpić siłownię i odwrotnie?
- Wcześniejsze wstawanie zmniejsza ryzyko depresji
- Czy dieta 1700 kcal to coś dla ciebie? Dowiedz się, jakie są jej najważniejsze zasady i poznaj przykładowy jadłospis