Co to jest beta-karoten i jakie funkcje pełni w organizmie?

Beta-karoten towarzyszy człowiekowi od zawsze, jednak jego istnienie zostało odkryte około 200 lat temu. Pełni on liczne istotne funkcje: pochłania promieniowanie ultrafioletowe, odpowiada za neutralizowanie wolnych rodników, a także nadaje skórze lekko opalony odcień, ułatwiając opalanie się. Warto więc zastanowić się nad sensownością stosowania beta-karotenu, zwłaszcza w okresie cieplejszych dni, a także nad jego działaniem na skórę.

Substancja chemiczna, jaką jest beta-karoten, zaliczana się go do związków określanych mianem karotenoidów, a dokładniej do grupy karotenów. Jest to cząsteczka niepolarna, co oznacza, że ciężko rozpuszcza się w wodzie, w przeciwieństwie do tłuszczu.

Beta-karoten można odnaleźć w komórkach zwierząt i roślin, a także bakterii i niektórych grzybów i to on odpowiada za barwę kwiatów, piór lub skóry, mieszczącą się w spektrum od żółci do intensywnej czerwieni. Przykładem zabarwienia beta-karotenem może być tutaj marchewka i jej pomarańczowy odcień. W przeciwieństwie do roślin, człowiek nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć beta-karotenu, przez co powinien dostarczać go wraz z pożywieniem.

W jaki sposób działa beta-karoten?

Jego głównym zadaniem jest pobudzenie komórek do wytwarzania barwnika, jakim jest melanina. To właśnie ona odpowiada za odcień ludzkiej skóry. Oznacza to, że w momencie, kiedy przez dłuższy czas człowiek będzie sięgać po produkty bogate w ten składnik, jego skóra stanie się bardziej brzoskwiniowo pomarańczowa.

Zobacz też:
Czym można posłodzić herbatę? Jeśli nie cukier, to co? Poznaj zdrowe zamienniki!

Uwzględniając produkty z beta-karotenem w swojej diecie już po około dwóch tygodniach codziennego stosowania można spodziewać się pierwszych efektów przyciemnienia skóry. Szczególnie widoczne będzie to u osób z jasnym typem urody i karnacji.

Dobroczynny wpływ beta-karotenu na proces opalania

Beta-karoten nadaje lekko opalony odcień skórze — to pewne. Jednak nie każdy wie, że sam kolor to nie wszystko. Jest to także substancja ochraniająca przed nieprzyjemnymi skutkami długotrwałej ekspozycji skóry na działanie promieni UV. Co ciekawe, szacuje się, że osoby, które regularnie suplementują beta-karoten mogą dłużej cieszyć się opalenizną.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: https://gemini.pl/poradnik/artykul/maslo-kakaowe-a-opalanie-jaki-ma-wplyw-na-opalenizne/ 

Czy zbyt duże ilości beta-karotenu mogą wywołać działania niepożądane?

Chcąc cieszyć się opalenizną należy beta-karoten stosować z rozwagą. Mimo iż nadaje on skórze charakterystyczny wygląd, a także wspomaga opalanie, to jednak należy wziąć pod uwagę, że jego zbyt duże ilości mogą prowadzić do wystąpienia żółto brązowego zabarwienia skóry.

Szczególnie jest to widoczne na dłoniach i stopach, ponieważ substancja ta odkłada się w naskórku, a to właśnie podeszwy stóp oraz wewnętrzna część dłoni posiadają jego najgrubszą warstwę.

Często jest tak, że osoby pijące regularnie duże ilości soków marchewkowych skarżą się na niepożądane działanie beta-karotenu. Zbyt mocne zabarwienie jest efektem przejściowym. Wystarczy wprowadzić do diety lekkie zmiany i poczekać, aż naskórek się złuszczy.

Jak widać, nie ma wątpliwości, że beta-karoten jest potrzebny w diecie. Pełni on funkcje ochronne skóry, ale także nadaje jej młodzieńczy wygląd. To właśnie on sprawia, że wzmaga.

Zobacz też:
Jak wybrać bio herbatę?

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły