Koenzym Q10 – dawka energii dla mitochondriów 

Kluczowym warunkiem i siłą napędową funkcjonowania naszego organizmu jest stałe dostarczanie mu energii. Główny cykl produkcji energii ma miejsce wewnątrz mitochondriów – bez nich energia zawarta w pożywieniu nie mogłaby zostać zamieniona przez organizm na energię użytkową (ATP). Podobnie jak wszystkie systemy, ten również nie ma stuprocentowej wydajności, a na dodatek spada ona w wyniku sytuacji powodujących w komórce stres oksydacyjny – wtedy wymagana jest większa produkcja energii. 

Aby nasze mitochondria miały skąd czerpać ową „siłę napędową”, należy dostarczyć im wielu składników odżywczych i ochronnych. Jednym z najważniejszych jest koenzym Q10 wspierający najważniejsze organy w naszym organizmie: serce, mózg, mięśnie, układ nerwowy, oczy, wątrobę, trzustkę, nerki itd.  

Suplementacja koenzymu Q10 – forma ma znaczenie

Koenzym Q10 dostarczamy sobie głównie z dietą oraz poprzez suplementację. O ile nade wszystko warto zadbać o właściwą dietę, to trzeba mieć świadomość, że tylko niewielka część kluczowych składników zostanie przyswojona. Koenzym Q10 z pożywienia jest wrażliwy na obróbkę cieplną i długie przechowywanie. Warto zatem wspomagać się suplementami z Q10, jednak aby była mowa o skuteczności, jedna porcja preparatu powinna dostarczać 100 mg koenzymu Q10 w najbardziej bioaktywnej postaci. 

Zobacz też:
Kto i jak często powinien badać wątrobę?

Często sama postać okazuje się niewystarczająca: powodem jest zwykle zbyt duża wielkość cząsteczek, aby mogły przeniknąć do mitochondriów. Rozwiązaniem może być płynna forma koenzymu Q10, która dostaje się do organizmu bezpośrednio przez śluzówkę jamy ustnej i może być natychmiast wykorzystana przez komórki.

Jak długo stosować koenzym Q10? W przypadku różnego typu schorzeń należy stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego, ponieważ niektóre leki mogą wpływać na jego przyswajalność. Nie mniej liczy się sposób przyjmowania preparatu – ponieważ Q10 to substancja rozpuszczalna w tłuszczach, należy spożywać go wraz z posiłkami, najlepiej zawierającymi długołańcuchowe kwasy tłuszczowe (ich źródłem są np. orzechy lub oleje roślinne). 

Co więcej, koenzym Q10 często gości w kobiecych kosmetyczkach, jako składnik kremów. Aby dowiedzieć się więcej na temat tej substancji w pielęgnacji skóry, sprawdź ten artykuł: https://mito-med.pl/artykul/koenzym-q10-w-kosmetyce-kiedy-jest-skuteczny

Koenzym Q10 – na co pomaga?

Koenzym Q10 to jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Eliminuje wolne rodniki tlenowe prowadzące do stresu oksydacyjnego. Może go wywołać szereg czynników: m. in. zbyt intensywny wysiłek fizyczny lub umysłowy. To jednak nie wszystko: zła dieta, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, brak snu, długotrwały stres, zanieczyszczone powietrze, długa ekspozycja na słońce – wszystko to sprzyja produkcji wolnych rodników odpowiedzialnych za stres oksydacyjny. Do tego dochodzi wiek – wraz z nim spada zdolność obronna organizmu przed nadmiarem wolnych rodników.

Zobacz też:
Opieka paliatywna – na czym polega i kiedy jest koniecznością?

Koenzym Q10, wspierając komórki o najwyższym zapotrzebowaniu na energię, pomaga na szereg problemów zdrowotnych: wspiera prawidłową pracę najważniejszych układów: krążenia, odpornościowego, nerwowego. Poprawia metabolizm, dodaje energii, a na dodatek opóźnia procesy starzenia się, ponieważ jest jednym najsilniejszych antyoksydantów. Jego zbyt długi niedobór może być zatem przyczyną szeregu problemów zdrowotnych: nadciśnienia tętniczego, chorób serca, niewydolności krążenia, cukrzycy, chorób jelit, skóry, a nawet nowotworów. Ponieważ ma wyjątkowo szerokie zastosowanie, warto zadbać o jego odpowiedni poziom w mitochondriach.

Tekst promocyjny

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles