Ocena

Kiedy można sięgnąć po paracetamol w dawce 500 mg?

Paracetamol w dawce 500 mg dedykowany jest bólom różnego pochodzenia o natężeniu łagodnym do umiarkowanego. Można go stosować w szczególności w przypadku bólu głowy, uporczywych migren, bólu reumatycznego, stawowego, mięśniowego, kostnego, kręgosłupa, nerwobólu, bólu menstruacyjnego oraz bólu zębów. Dopuszczalny jest również w przypadku gorączki – na przykład w przebiegu przeziębienia lub grypy. Firma Biofarm oferuje paracetamol 500 mg w opakowaniach po 20 lub 50 tabletek. Warto mieć przynajmniej jedno opakowanie w swojej domowej apteczce. Może się przydać w razie wystąpienia wspomnianych problemów zdrowotnych. Jednocześnie nie zaszkodzi zabierać go ze sobą w dłuższą podróż.

Jak stosować paracetamol w dawce 500 mg?

Stosowanie paracetamolu w dawce 500 mg powinno odbywać się zgodnie z zasadami wskazanymi na ulotce dla pacjenta. Dorośli mogą przyjmować od 1 do 2 tabletek. W razie konieczności dawkę tę można powtarzać, nie częściej jednak niż co 4 godziny i do 4 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu w dawce 500 mg to zatem 8 tabletek i zarazem 4000 mg paracetamolu. Dzieci w wieku od 6 do 12 lat również mogą stosować ten lek. Dedykowana im maksymalna dawka jest jednak niższa. Jednorazowo nie należy przekraczać jednej tabletki, a zarazem 10-15 mg paracetamolu na 1 kilogram masy ciała. W razie konieczności dawkę można powtarzać co 4 godziny, a maksymalnie 4 razy w ciągu doby. Nie powinno się natomiast podawać tego leku dzieciom poniżej 6 roku życia. Dla nich zalecana jest raczej postać płynna. Paracetamolu w dawce 500 mg nie można także stosować przez dłuższy czas. Jeżeli po trzech dniach objawy nie ustaną, należy skontaktować się z lekarzem. On ewentualnie zdecyduje o dalszym stosowaniu leku.

Zobacz też:
Jakie są przyczyny bezsenności i jak sobie z nią radzić?

Kto nie powinien stosować paracetamolu w dawce 500 mg?

Paracetamol w dawce 500 mg to lek na wiele dolegliwości. Należy go jednak stosować zgodnie z informacjami zawartymi ulotce dołączonej do produktu lub według zaleceń lekarza. Nie powinno się go przyjmować w sytuacji uczulenia na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Może też wywołać niepożądane reakcje u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, a także u pacjentów z chorobą alkoholową. Ponadto nie można przekraczać maksymalnej dawki dobowej. W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do stosowania leku, warto skontaktować się z lekarzem.

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły