Tak naprawdę pytanie jest bardzo przewrotne – bo to zupełnie tak samo, jakby zapytać co jest lepsze – jabłka czy pomarańcze? Z jabłek i pomarańczy można zrobić przepyszne soki i desery, ale porównywanie walorów tych dwóch owoców nie ma większego sensu. Dokładnie tak samo jest z porównywaniem psychologa i psychiatry.
Tak naprawdę zarówno psycholog, jak i psychiatra to specjaliści, którzy zajmują się ludzką psychiką. Obu tym specjalistom przyświeca jeden cel – pomóc Ci w życiu. Bowiem psycholog i psychiatra mogą Ci pomóc zrozumieć to, kim jesteś, dlaczego zachowujesz się w określony sposób i jak możesz poprawić swoje życie i stan zdrowia psychicznego. Każdy z nich zrobi to na inny sposób, ale ścisła współpraca psychologów i lekarzy psychiatrów pozwala osiągnąć pacjentom naprawdę doskonałe efekty.
Kim jest psycholog?
Psycholog jest osobą, która pomaga ludziom w radzeniu sobie z ich zdrowiem psychicznym i emocjonalnym. Może on pomóc w takich sprawach jak stres, lęk, depresja i inne osobiste problemy. Psychologowie często pracują na sesjach terapeutycznych z pacjentami, aby pomóc im zrozumieć i rozwiązać ich problemy. Niektórzy psychologowie prowadzą również badania naukowe na różne tematy psychologiczne.
Nie każdy może być psychologiem. Żeby móc się tak tytułować trzeba ukończyć pięcioletnie, jednolite studia na kierunku Psychologia. Kierunek ten jest bowiem jednym z naprawdę nielicznych, które w Polsce nigdy nie przeszły na system boloński.
Psychologia to bowiem bardzo rozległa dziedzina. Psychologowie mają swoje specjalizacje – zajmują się psychologią pracy, zdrowia, dzieci i młodzieży, biznesu i naprawdę odnajdują się w wielu innych dziedzinach. Psychologia jest bowiem tak rozległą nauką, że w każdym aspekcie życia ma zastosowanie.
Psycholog nie może Ci przepisać lekarstw czy skierowań lekarskich. Może jednak wykorzystywać pewne diagnostyczne narzędzia i możliwości, by zrozumieć Twoje problemy, pojąć to, z czym musisz się mierzyć i skąd się to bierze.
Psycholog może też zasugerować Ci udanie się do lekarza lub na terapię, gdy widzi, że Twój problem jest dużo bardziej złożony i skomplikowany niż mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. Pamiętaj, że psycholog, który to sugeruje chce Ci pomóc. Nie jest Twoim wrogiem i nie chce Ci zaszkodzić. Chce Ci wskazać najlepszą drogę do tego, byś uporał się ze swoimi problemami i w pełni rozwinął swój wewnętrzny potencjał.
Kim jest psychiatra?
Psychiatra jest lekarzem medycyny, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób psychicznych. Są oni wyszkoleni, aby zrozumieć złożoną interakcję pomiędzy umysłem i ciałem, i mogą przepisać leki lub zalecić terapię, aby pomóc swoim pacjentom w opanowaniu objawów. Lekarze psychiatrzy często pracują razem z psychologami, psychoterapeutami i lekarzami innych specjalizacji. Każdy lekarz psychiatra ukończył studia na kierunku medycyna i zrobił stosowną specjalizację. Tutaj nie ma żadnej drogi na skróty. Psychiatra może budzić lęk, przez swoiste tabu, które przez wieki narosło dookoła problemów psychicznych. Pamiętaj jednak, że to lekarz – a jego celem – jak każdego lekarza – jest pomóc Ci uporać się z chorobami, które Cię dręczą.
Wszystko dlatego, że człowiek jest bardzo skomplikowaną istotą, a sfery: umysłowa, emocjonalna i cielesna przenikają się między sobą i należy je rozpatrywać tylko w połączeniu. Lekarz psychiatra jako specjalista medycyny jest w stanie zalecić farmakoterapię, ustalać dawki i rodzaje lekarstw. Lekarz psychiatra może też skierować Cię do szpitala, gdy dojdzie do wniosku, że Twój problem wymaga hospitalizacji.
Lekarz psychiatra zajmuje się kwestią Twojego zdrowia psychicznego. Jeśli dojdzie do wniosku, że za Twoje problemy odpowiadają choroby somatyczne skieruje Cię do innych lekarzy, by pomóc Ci w najlepszy dla Ciebie, holistyczny sposób. Bo tylko takie całościowe podejście jest tym, które może Cię doprowadzić do zdrowia.
Poszukaj profesjonalnej pomocy
Jeśli czujesz, że coś Cię blokuje, coś w Twoim umyśle nie działa tak, jak do tej pory – nie radzisz sobie z emocjami, masz ciągle obniżony nastrój, podejmowanie decyzji Cię przerasta, nie możesz spać, cierpisz z powodu lęków, masz napady paniki – poszukaj fachowej pomocy. Nie bój się, psychologowie i psychiatrzy chcą Ci tylko pomóc.
Jeśli czujesz, że potrzebny Ci psychiatra, Warszawa to doskonałe miejsce, by rozpocząć poszukiwania. Nie bój się, przełam swój wstyd i zrób ten pierwszy krok. Jeśli tylko otrzymasz odpowiednią diagnozę i plan własnego leczenia, będziesz mógł walczyć o lepsze życie.
Psychiatra Warszawa pomoże Ci zrozumieć, co się z tym dzieje i zaordynuje najlepszy dla Ciebie sposób leczenia. Może też skierować Cię na psychoterapię – w końcu do leczenia i terapii rozmaitych chorób czy zaburzeń psychicznych potrzeba kompleksowego podejścia. Nie tylko farmakoterapii, która pomoże Ci uporać się z nieprzyjemnymi i groźnymi dla Ciebie objawami, ale też uporanie się z problemów u samego źródła – a to może Ci dać właśnie psychoterapia.
Zobacz także:
- Efekt pandemii: medycy częściej szukają pomocy psychiatrów
- Uzależnienie od nauki. Problem może być bardziej poważny, niż nam się zdaje
- Jak działa tabletka „dzień po”, kto może wypisać na nią receptę?
- Hiszpania: 15-latek uzależnił się od gier. Trafił do szpitala
- Eksperci apelują: Nie publikuj zaświadczenia po szczepieniu w sieci!