Czynności, takie jak malowanie, tańczenie, śpiewanie czy granie na instrumentach pozwalają doświadczyć różnych emocji i skupić się na tym, co dokładnie czujemy. To wyjątkowa podróż w głąb siebie. Bez wątpienia terapia sztuką może pomóc w codziennym życiu i odnalezieniu spokoju w tym pędzącym świecie. Świetnie sprawdzi się jako element leczniczy dla ciała i duszy. Może być przeprowadzana indywidualnie lub w grupach. Dedykowana jest zarówno młodszym, jak i starszym osobom. Co to jest arteterapia? Jakie są metody arteterapii? Jakie są funkcje arteterapii? Na te i wiele innych nurtujących cię pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu. 

Co to jest arteterapia? 

Z każdym rokiem arteterapia zyskuje coraz więcej zwolenników. Arteterapia to nic innego jak leczenie poprzez sztukę. To forma terapii, która pozwala radzić sobie z różnymi problemami dnia codziennego, chorobami, pomaga lepiej poznać samego siebie, odkryć pasję, poczuć nowe emocje. Oczywiście to, co konkretnie wyciągniesz z tej formy terapii, jest kwestią indywidualną i zależy od twojego zaangażowania i oczekiwań. 

Zobacz też:
Fermentacja mlekowa – na czym polega ten proces?

Arteterapia dla dzieci czy arteterapia dla dorosłych – u kogo się lepiej sprawdzi?

Ten rodzaj terapii nie jest dedykowany jakiejś konkretnej grupie. Arteterapia dla dzieci lub arteterapia dla dorosłych? Obie grupy skorzystają na terapii sztuką! Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Nie ma tu żadnych ograniczeń. Powinien w niej uczestniczyć każdy, kto po prostu czuje taką potrzebę i chce zobaczyć, jakie korzyści może przynieść mu ta podróż do świata sztuki. 

Zajęcia z arteterapii dla dorosłych – czy ważny jest talent plastyczny? 

Nie musisz martwić się o to, że nie jesteś uzdolniony artystycznie, bo zupełnie nie o to tutaj chodzi. Zajęcia z arteterapii, w których bierzesz udział czy sztuka, której będziesz twórcą, nie podlega ocenie. To ma być wyłącznie miłe doświadczenie i twoje zanurzenie się w emocje, które gdzieś w tobie drzemią. Odkrycie wrażliwej strony swojej duszy. Efekt twojej pracy nie jest najważniejszy, w tej pracy nad sobą ważne są uczucia, poznanie siebie, a nie konkretne umiejętności artystyczne. Być może zajęcia z arteterapii dla dorosłych pomogą ci odnaleźć pasję, dziedzinę sztuki, w której będziesz się spełniał, bo masz do tego wyjątkowe zdolności. Jednak nie jest to żaden wyznacznik powodzenia terapii. 

Kurs arteterapii na poprawę samopoczucia?

Dla wielu osób, które na co dzień są bardzo zamknięte i nie potrafią komunikować się z drugim człowiekiem, nie potrafią wyrażać emocji, arteterapia może być naprawdę bardzo pomocna. Oczywiście terapia sztuką nie sprawdzi się u każdego. Jednak zdecydowanie warto spróbować. Nie od dziś wiadomo, że muzyka, malarstwo, czy taniec potrafi wprawić w dobry nastrój, daje możliwość zanurzenia się w refleksjach i lepszego poznania wrażliwej strony osobowości człowieka. Być może odnajdziesz najlepszy dla ciebie sposób, który pozwoli ci wyrazić siebie i poczuć satysfakcję. 

Zobacz też:
Naturalna pielęgnacja ciała – to proste! Zobacz, jak wybierać naturalne kosmetyki

Metody i techniki arteterapii dla seniorów

Arteterapia przeznaczona jest właściwie dla każdego niezależnie od wieku. W przypadku seniorów może być świetnym sposobem na radzenie sobie z rzeczywistością i zajęcie czasu wolnego. Dzięki arteterapii dla dorosłych starsza osoba, która czuje się już nikomu nie potrzebna, odzyskuje pasję do życia i chęć do spotkania z drugim człowiekiem. Ten rodzaj terapii ceniony jest także wśród pacjentów oddziałów onkologicznych. W takich przypadkach pomaga oderwać się od codzienności i odzyskać chęć do życia. Można zająć głowę czymś, co pacjentowi sprawia przyjemność. Sam proces tworzenia jest terapią, która wpływa pozytywnie na duszę, ale i na ciało. 

Arteterapia dla dzieci – zabawa i nauka w jednym

Z kolei arteterapia dla dzieci jest po prostu uwielbiana przez najmłodszych, którzy mają w sobie dużo energii i niepohamowaną chęć do poznawania nowych rzeczy. Ten rodzaj terapii jest pomocny szczególnie w pracy z dziećmi autystycznymi lub takimi, które mają duże emocjonalne problemy. 

Arteterapia – czy może wspomagać leczenie depresji? 

Arteterapia może być pomocna osobom, które borykają się z chorobami psychicznymi, takimi jak:

Terapia sztuką może być przydatna też osobom, które mają problemy w kontaktach z innymi czy próbują walczyć z uzależnieniem. Arteterapia może być także częścią leczenia osób niepełnosprawnych lub chorych na nowotwór. Jedno jest pewne, każdemu przynosi ona ulgę i odpoczynek od codziennych zmartwień.  

Jakie techniki arteterapii wybrać? 

Odpowiednią formę terapii sztuką powinien wybrać doświadczony terapeuta. Z pewnością metoda arteterapii powinna być dostosowana do indywidualnych predyspozycji, upodobań, ale i oczekiwań pacjenta. Arteterapia ma być przyjemnością i fascynującą podróżą w głąb siebie, a nie przykrym obowiązkiem. 

Zobacz też:
Fazy snu i ich wpływ na nasz organizm

Cele arteterapii

Jakie są konkretne cele arteterapii? To pytanie jest bardzo ważne. Kurs arteterapii pomaga w

  1. leczeniu chorób psychicznych, uporać się z trudnymi doświadczeniami, jest momentem wytchnienia i skupienia na sobie. Dzięki temu, że pacjent lepiej poznaje siebie, zaczyna też rozumieć swoje emocje i potrafi je wyrażać;
  2. zanurzenie się w sztuce u wielu osób powoduje to, że zaczynają się otwierać. Jest to zupełnie inny sposób na wyrażenie siebie niż normalna rozmowa z drugim człowiekiem, która bardzo często po prostu sprawia wiele trudności i wiąże się z lękiem;
  3. taniec, śpiew, czy malowanie to wolność i możliwość wyrażenia tego, co się czuje, ale nie w dosłowny sposób. Wielu osobom właśnie taka forma odpowiada najbardziej. Dzięki temu powoli budują zaufanie do terapeuty i do innych osób;
  4. arteterapia może też wpływać pozytywnie na ciało, może pomóc się odprężyć, rozluźnić i zniwelować stres. Nie od dziś wiadomo, że przewlekły stres może prowadzić do wielu negatywnych zmian w naszym organizmie, dlatego warto go unikać. 

Metody i techniki w arteterapii

Jakie są techniki arteterapii? Jakie wykorzystuje się metody podczas terapii sztuką? Nie ma tu konkretnych i sztywnych wytycznych. Tak naprawdę wykorzystywanych metod może być tyle, ile jest dziedzin sztuki. Każda z nich będzie prezentowała zupełnie inny rodzaj zajęć. Jednak zawsze chodzi i emocje i wyrażenie siebie. Warto wraz z terapeutą wybrać najlepszą dla ciebie dziedzinę twórczości, która po prostu będzie budziła w tobie radość. 

Zobacz też:
Dom opieki – jak wybrać i dostać się do domu opieki społecznej?

Wyróżnia się między innymi takie metody i techniki arteterapii, jak:

  • choreoterapię, związaną z tańcem i ruchem;
  • muzykoterapię, związaną ze śpiewem, słuchaniem muzyki lub graniem na instrumentach;
  • plastykoterapię, związaną z rysowaniem lub modelowaniem;
  • filmoterapię, polegającą na oglądaniu filmów i dzieleniu się refleksjami.

To tylko kilka z wielu dostępnych metod arteterapii. Wybór jest naprawdę duży i z pewnością każdy znajdzie dziedzinę, która skradnie mu serce. Arteterapia to forma terapii, które z pewnością warto spróbować. Wniesie do twojego życia nowe światło i pozwoli ci poznać siebie, swoje emocje i rozwinąć kreatywną część swojej duszy.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły