Co to jest benzoesan sodu?

Benzoesan sodu oznacza się symbolem e211. Jest to konserwant, który dodawany jest do wielu produktów spożywczych, a także do kosmetyków i leków. To sól sodowa kwasu benzoesowego. Jeśli chodzi o wygląd, jest to biała i krystaliczna substancja. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. To właśnie z tego względu jest szeroko stosowany w produktach spożywczych. E211 wykazuje właściwości bakteriostatyczne i grzybostatyczne, powstrzymuje rozwój pleśni i drożdży. Jego głównym zadaniem jest po prostu przedłużenie przydatności do spożycia lub użytku danego produktu. 

Benzoesan sodu a szkodliwość

Wiesz już, że e211 występuje w wielu produktach. Zapewne interesuje cię, czy benzoesan sodu może być szkodliwy dla człowieka. Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że ta substancja nie kumuluje się w organizmie człowieka i jest z łatwością wydalana wraz z moczem. Zbyt duże ilości tego konserwantu mogą wpływać drażniąco na śluzówkę żołądka. Z tego względu osoby, które chorują, na przykład na chorobę wrzodową, po spożyciu dużych ilości produktów zawierających benzoesan sodu, mogą odczuwać niewielkie dolegliwości bólowe. 

Benzoesan sodu i witamina C, czy to połączenie jest rakotwórcze?

Znacznie bardziej szkodliwy dla człowieka jest benzen, który jest substancją rakotwórczą. Powstaje w wyniku połączenia benzoesanu sodu i witaminy C. Te dwie substancje stosowane są na przykład w napojach gazowanych. Jednak badania wykazały, że w większości produktów nie było tej substancji, a jeśli już się pojawiła, nie przekraczała dopuszczalnej normy. Bezpośredni kontakt z benzoesanem sodu może doprowadzić do podrażnienia skóry, oczu i nosa. 

Zobacz też:
Inhalacje z soli fizjologicznej – domowy sposób na walkę z objawami przeziębienia

Czy można całkowicie uniknąć kontaktu z E211?

Trudno jest wykluczyć styczność z produktami, które zawierają w swoim składzie e211. Nie musisz się jednak obawiać o jego szkodliwy wpływ na organizm, pod warunkiem, że nie przekroczysz maksymalnej dobowej dawki, która wynosi 5 mg na kg masy ciała. Ten limit jest dosyć wysoki, ale to nie znaczy, że można bez opamiętania spożywać słodzone napoje gazowane i niezdrowe produkty. Powszechne jest dziś używanie substancji konserwującej, jaką jest benzoesan sodu, szkodliwość jego jest jednak niewielka. Z pewnością nie musisz się tym martwić, jeśli unikasz przetworzonych produktów i wybierasz warzywa i owoce. 

Benzoesan sodu – w jakich produktach go znajdziesz?

Benzoesan sodu znajdziesz przede wszystkim w: 

  • słodzonych napojach;
  • majonezie;
  • gotowych sosach;
  • zupach;
  • przecierach owocowych;
  • dżemach;
  • galaretkach;
  • herbatnikach;
  • serach;
  • jogurtach owocowych;
  • likierach;
  • piwach. 

Jednak największe stężenie e211 znajdziesz w rybach w puszce i w sosach.

Benzoesan sodu w kosmetykach i lekach

W większości kosmetyków w swojej łazience znajdziesz konserwant, jakim jest benzoesan sodu. Jeśli prześledzisz skład szamponu, mydła, pasty do zębów, balsamu do ciała i innych kremów, lakieru do paznokci, farb do włosów z pewnością zobaczysz tam oznaczenie e211. 

Benzoesan sodu w syropach dla dzieci występuje jako składnik o działaniu wykrztuśnym i 

odkażającym. 
Konserwanty są dodawane do wielu produktów spożywczych i kosmetycznych, z których korzystamy na co dzień. Ich zadaniem jest przedłużenie przydatności produktu do spożycia lub do używania. Benzoesan sodu został uznany za substancję bezpieczną dla człowieka, jeśli jego spożycie nie przekracza 5 mg na kg masy ciała. Unikać produktów z E211 powinny przede wszystkim osoby z wrażliwym żołądkiem, a także alergicy.

Zobacz też:
Szczawiany – czy są groźne dla organizmu? O czym świadczy podwyższony poziom szczawianów wapnia w moczu?

Zobacz także:

About the Author

Justyna Jakubczyk

Miłośniczka zdrowego stylu życia i treningu siłowego. Pisanie to jej pasja i praca, którą uwielbia ponad wszystko. Słowa pozwalają jej przenieść się do krainy nieograniczonej kreatywności. Wtedy może realizować swoje szalone pomysły.

View All Articles