Z Ukrainy wciąż docierają apele z prośbą o pomoc, w tym o dostarczenie różnego rodzaju leków. Takie potrzeby zgłaszają również osoby przekraczające granicę i szukające schronienia m.in. w Polsce. Najbardziej potrzebne są leki przeciwbólowe, antybiotyki, środki opatrunkowe, ale także leki specjalistyczne dla osób chorujących przewlekle. Słysząc wołanie o pomoc, Polacy rozpoczęli wysyłki preparatów dostępnych bez recepty, ale także tych, które znaleźli w swoich domowych apteczkach. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia i GIS wystosowały apel o zaprzestanie zbiórek. Czym tłumaczą swoje postanowienie? Czy zbierać leki dla Ukrainy?

Leki dla Ukrainy – sposób przechowywania i transportu ma znaczenie

Zbiórki i wysyłki organizowane na własną rękę są przejawem ogromnej troski i empatii polskiego społeczeństwa. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno przechowywanie, jak i transport leków wymagają zachowania specjalnych warunków. Stąd też apel polskiego MZ, by na własną rękę nie wysyłać leków. Jakie argumenty podano? Niezwykle istotna jest temperatura, w której będą przewożone medykamenty – niespełnienie warunku może skutkować utratą właściwości leku. Specjaliści przestrzegają, że takie preparaty zamiast pomagać, mogą szkodzić.

Leki dla Ukrainy – zbierać, czy nie?

Z jednej strony apele instytucji o nieorganizowanie prywatnych zbiórek, z drugiej ogromne potrzeby zgłaszane przez ukraińską stronę. Nic dziwnego, że Polacy czują się skonsternowani i nie wiedzą, jak działać. Jak pomagać? Jednym ze sposobów jest wsparcie finansowe Polskiej Misji Medycznej, która dostarcza leki na Ukrainę przy zachowaniu odpowiednich standardów transportu. Trzeba wspomnieć, że liczne organizacje pozarządowe kontaktują się bezpośrednio z placówkami ukraińskimi, które przekazują dane na temat zapotrzebowania na leki czy wyroby medyczne. W ten sposób zdobywane są rzetelne informacje, ile i czego potrzeba. 

Zobacz też:
Artykuły higieniczne na nietrzymanie moczu dla kobiet i mężczyzn

Koordynacją procesu dostarczania na Ukrainę niezbędnych leków zajmuje się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS). Ich zadaniem jest dostarczenie tego, co już udało się zebrać, w taki sposób, by leki trafiły do odpowiednich punktów i dotarły tam w nienaruszonym stanie.

Jak pomóc chorym i rannym?

Odruchów serca nie da się powstrzymać, dlatego wiele osób wciąż kupuje i gromadzi leki dla Ukraińców. Aby pomoc przebiegała jak najsprawniej, a leki rzeczywiście pomagały, zamiast szkodzić, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • zaleca się zbieranie rzeczy, których pacjent może użyć bez udziału personelu medycznego, np. plastry, bandaże, środki dezynfekcyjne itp.;
  • należy zrezygnować z oddawania leków już napoczętych, otwartych, częściowo wykorzystanych, których termin ważności upłynął;
  • trzeba wybierać leki, które były odpowiednio przechowywane (zgodnie z informacjami zamieszczonymi na ulotkach);
  • należy wybierać leki, które nie wymagają przechowywania w lodówce;
  • nie wolno wysyłać leków samodzielnie, a uczestniczyć w akcjach organizowanych i koordynowanych przez odpowiednie jednostki.

Jakie leki i środki medyczne są potrzebne?

Lista leków i środków medycznych niezbędnych dla walczących i uciekających przed wojną jest długa i wciąż się poszerza. Do najważniejszych należą:

  • leki przeciwbólowe;
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne;
  • preparaty przeciwalergiczne;
  • preparaty rozkurczowe;
  • środki na przeziębienie, syropy na kaszel;
  • krople do oczu;
  • antybiotyki (tu głównie darowizny od form farmaceutycznych lub wcześniej uzgodnione darowizny od osób prywatnych);
  • mleko modyfikowane;
  • środki opatrunkowe i dezynfekcyjne;
  • wyposażenie apteczek;
  • produkty żywienia chorych.

Gdzie dostarczać leki dla Ukrainy?

Zgromadzone, zgodnie z podanymi wyżej zaleceniami, leki i środki medyczne należy dostarczyć w odpowiednie miejsce. Najlepiej sprawdzić, czy samorząd danego miasta zorganizowała zbiórkę i gdzie jest ona przeprowadzana. Większość polskich miast włączyła się w pomoc dla Ukrainy, przygotowując punkty zbiórek najpotrzebniejszych rzeczy – ubrań, kosmetyków, żywności, a także leków. Każda placówka udostępnia listę przyjmowanych darów, a darczyńca musi wcześniej zapoznać się z opublikowana informacją. 

Zobacz też:
Zespół serotoninowy – czym jest i jakie są jego objawy? Co robić w przypadku wstrząsu serotoninowego?

Warto również skontaktować się z placówką PCK, trzeba jednak pamiętać, że Polski Czerwony Krzyż przyjmuje materiały opatrunkowe, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe itp. Kolejnym sposobem na wsparcie obywateli Ukrainy jest skorzystanie z informacji zamieszczonych na stronie MSZ. Każdy zainteresowany może ją odwiedzić i sprawdzić, w jaki sposób wesprzeć walczących. Stworzono zakładkę dla pomagających oraz osób w potrzebie. Wystarczy wypełnić formularz i włączyć się do wielkiej akcji pomocowej: https://pomagamukrainie.gov.pl/.

Wszystkim pomagającym i zaangażowanym w ukraińską sprawę należą się ogromne podziękowania. Pamiętajmy, że nasze wsparcie będzie tym większe, im lepiej będzie zaplanowane i skoordynowane. Weryfikujmy informacje o tym, czego potrzeba i gdzie najlepiej to dostarczyć. Niech nasza pomoc ma jeszcze większą moc!

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły