Jak wyczyścić przypaloną patelnię?

Nie zawsze jednak przypaloną patelnię musimy wyrzucać – czasem wystarczy dobry sposób na przypaloną patelnię i po chwili będzie jak nowa! Jak doczyścić przypaloną patelnię?

Jest kilka sposobów na czyszczenie przypalonej patelni – w tym artykule opowiemy o najczęstszych i najprostszych, domowych technikach. Zanim jednak pobiegniesz do sklepu po ocet i sodę, zwróć uwagę, czy w jakim stopniu jest przypalona patelnia. Jeśli zostały na niej niewielkie ślady, sposób na to, jak domyć przypaloną patelnię, może być pod Twoją ręką – wystarczy dłuższe namoczenie i czyszczenie przypalonej patelni przy pomocy zwykłego płynu do naczyń i gąbki.

Czym wyczyścić przypaloną patelnię? Czyszczenie patelni odpornych na szorowanie

Jak umyć przypaloną patelnię, gdy zwykły płyn do mycia naczyń nie pomaga? Pomocna okaże się soda oczyszczona.

Czyszczenie patelni sodą oczyszczoną jest bardzo proste i skuteczne w przypadku silnych przypaleń. Jak wyczyścić patelnię sodą oczyszczoną? Nanieś pół łyżki sody na wilgotną gąbkę do naczyń, najlepiej na jej szorstką stronę. Wyszoruj dokładnie spaleniznę i opłucz patelnię dużą ilością wody.

Takie czyszczenie patelni sodą nie pomogło? Spróbuj drugi sposób na to, jak wyczyścić patelnię sodą oczyszczoną. Najpierw wyszoruj patelnię zgodnie z pierwszym sposobem, a następnie wlej do patelni wodę i zagotuj ją. Spalenizna powinna szybko i łatwo odejść od ścianek patelni.

Zobacz też:
Rola dietetyka w promocji zdrowia

Czym jeszcze umyć przypaloną patelnię? Kolejnym domowym sposobem jest czyszczenie octem. Spaloną patelnię możesz czyścić octem także w bardzo prosty sposób. Wystarczy zalać patelnię ciepłą wodą z dodatkiem octu (pół szklanki). Zostaw w ten sposób przygotowaną do odmoczenia spaloną patelnię na dwie lub trzy godziny. Po tym czasie zagotuj wodę i ją wylej. Następnie umyj patelnię płynem do mycia naczyń. Czyszczenie octem ma jedną wadę – zapach. Jak umyć przypaloną patelnię octem i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu? Dodaj do wody kilka kropli ulubionego olejku eterycznego!

Czyszczenie patelni sodą i octem znane jest od pokoleń. Te domowe środki czystości znane są ze swojej wysokiej skuteczności w wywabianiu trudnych plam. Co więcej, metody te sprawdzą się także w czyszczeniu patelni o specyficznej, niegładkiej powierzchni, na przykład patelni grillowych.

Istnieje jeszcze jeden efektywny sposób – czyszczenie patelni solą. Jak umyć przypaloną patelnię solą? Wystarczy na jeszcze ciepłą patelnię wysypać sól gruboziarnistą i dodać odrobinę wody. Wymieszaj całość do uzyskania konsystencji pasty czyszczącej,  rozprowadź ją po spalonej powierzchni przy pomocy gąbki. Na koniec przepłucz całość gorącą wodą.

Jak wyczyścić przypaloną patelnię wewnątrz?

Wiesz już, czym wyczyścić przypaloną patelnię od wewnątrz. Soda, ocet i sól to produkty, które znajdują się w prawie każdym domu. Jeśli nie ma ich w Twoim – warto to uzupełnić, ponieważ w odpowiednich proporcjach – sól, soda i ocet mogą pomóc Ci także w usunięciu plam z kanapy, czy dywanu.

Zobacz też:
Jakie są fazy diety South Beach? Przykładowy jadłospis i przeciwwskazania, czyli skuteczne odchudzanie z dietą plaż południowych

Efekt przypalonej patelni widzimy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz naczynia. Ciekawym pomysłem na to, jak wyczyścić przypaloną patelnię jest sposób, który znały już nasze babki. Wystarczy sól i… ziemniak!

Jak wyczyścić przypaloną patelnię przy pomocy tych składników? Zanim do tego przejdziemy, warto podkreślić, że to skuteczny sposób przede wszystkim dla patelni żeliwnych. Przypalone ceramiczne i teflonowe patelnie muszą być traktowane innymi środkami. Jeśli jednak walczysz z przypalonym tłuszczem na żeliwnej patelni – przekrój ziemniaka na pół i przetrzyj nim najbardziej przypalone miejsca. Następnie wsyp do patelni łyżkę gruboziarnistej soli i przy pomocy warzywa szoruj jej powierzchnię. Na koniec wypłucz dokładnie naczynie. Przyznaj, że szukając odpowiedzi, czym wyczyścić przypaloną patelnię, nie spodziewałaś się, że odpowiedzią będzie ziemniak! Dla nas to także było zaskoczenie, jednak po pierwszej próbie widzimy skuteczność tego sposobu.

Jak wyczyścić przypaloną patelnię teflonową?

Do czyszczenia przypalonej patelni teflonowej musisz podejść z głową. Ta jedna z najbardziej uniwersalnych patelni króluje w polskich domach – ze względu na swoje właściwości sprawdzi się w gotowaniu na każdym typie kuchenek, także indukcyjnych. Co istotne, teflonowa powłoka sprawia, że patelnie teflonowe nie wymagają używania dużej ilości tłuszczu, sprawdzą się więc dla wszystkich, którzy kochają zdrowe jedzenie.

Powłoka teflonowa sprawia także, że jedzenie nie przywiera do niej i rzadko się przypala. Czasem jednak, przez nieuwagę, może jednak tak się zdarzyć. Jak wyczyścić przypaloną patelnię teflonową? Tu także sprawdzą się domowe sposoby, które nie zarysują teflonowej powłoki i nie wpłyną na jakość późniejszego użytkowania patelni.

Zobacz też:
Dieta przy Helicobacter pylori – leczenie zakażenia. Jaką stosować dietę? Co jeść, a czego unikać?

Do przypalonej patelni teflonowej używaj tylko miękkich gąbek. W przypadku mniejszych przypaleń sprawdzi się płyn do mycia naczyń. Większe zabrudzenia zmyj pastą przygotowaną z wody, odrobiną soli, soku z cytryny oraz łyżki sody oczyszczonej. Zajmie Ci to kilka minut, a przypalona patelnia teflonowa będzie jak nowa!

Jeśli chcesz, aby Twoja patelnia teflonowa służyła Ci na lata, pamiętaj, by zawsze stosować miękkie akcesoria myjące – gąbki i szczotki, czyścić patelnię dopiero po jej ostygnięciu i w pierwszym kroku zawsze namaczać ją do momentu, aż większe resztki jedzenia same oderwą się od ścianek patelni, stosować drewniane lub silikonowe przyrządy kuchenne oraz unikać nagrzewania suchej patelni. Dobrą praktyką, dzięki której patelnia teflonowa długo pozostanie w najwyższej jakości, jest także wycieranie wnętrza patelni po umyciu papierowym ręcznikiem i naoliwienie jej powierzchni przy użyciu pędzla kuchennego cienką warstwą tłuszczu.

Jak wyczyścić przypaloną patelnię od spodu?

Przy okazji mycia naczyń po gotowaniu wielu z nas nie pamięta, by zajrzeć także pod ich spód!

Czym wyczyścić przypaloną patelnię od spodu? Najczęściej stopień przypalenia dna patelni jest dość duży. Czarne, zwęglone plamy nie zejdą zbyt łatwo przy pomocy zwykłego płynu do mycia naczyń. Przypalona patelnia na zewnątrz potrzebuje specjalnych środków. Jakich?

Sprawdzoną metodą na to, jak wyczyścić przypaloną patelnię z zewnątrz jest użycie sody oczyszczonej i wody utlenionej. Przygotuj w miseczce pastę z 6 łyżek sody i ¼ szklanki wody utlenionej. Przy przygotowywaniu tego środka do czyszczenia przypalonego dna patelni, pamiętaj, że woda utleniona traci swoje właściwości po otwarciu butelki. Najlepiej więc skorzystaj z nowego opakowania. Całość wymieszaj i rozprowadź po spodniej powierzchni patelni. Odczekaj kilkanaście minut i dokładnie wyszoruj gąbką, po czym całość spłucz.

Zobacz też:
Catering dietetyczny - co wziąć pod uwagę przy jego wyborze?

Na przypaloną patelnię od spodu pomoże również kwasek cytrynowy. Jak wyczyścić przypaloną patelnię z zewnątrz przy jego pomocy? Rozpuść łyżeczkę kwasku w niewielkiej ilości wody i zagotuj całość w niewielkim garnku. Następnie wylej roztwór na przypalone dno patelni i odczekaj kilka godzin.  Na koniec przetrzyj patelnię ręcznikiem papierowym i umyj ją dokładnie płynem do mycia naczyń.

Twoja patelnia jest silnie przypalona i domowe sposoby na jej doczyszczenie nie dają zadowalających efektów? Być może czas na nowy model. Znajdź swój ulubiony wśród patelni Florina!

Fot. główne: spaxiax

Zobacz także: