Ocena

Efekt jojo – co to takiego?

Efekt jojo to nic innego jak ponowne przybranie na wadze po stosowaniu diety. Wiele osób potwierdza, że dodatkowych kilogramów jest jeszcze więcej niż przed odchudzaniem. Jeśli zauważysz, że cyklicznie chudniesz i przybierasz na wadze na przemian, możesz być pewien, że dopadł cię efekt jojo. Często utrata kilogramów nie stanowi problemu, jednak utrzymanie nowej wagi to już znacznie większe wyzwanie. Za rogiem czeka powrót do starych nawyków. Jak tego uniknąć? Dowiesz się w dalszej części artykułu.

Efekt jojo – po jakim czasie może nastąpić?

Po jakim czasie możesz spodziewać się wizyty tego gościa? Efekt jojo przychodzi niestety na nasze własne życzenie. Wynika bowiem ze zbyt restrykcyjnych diet, których nikt z nas nie jest w stanie stosować na dłuższą metę. Możesz być pewny, że po pewnym czasie wrócisz do starych nawyków żywieniowych i porzucisz aktywność fizyczną. W konsekwencji niechciane kilogramy wrócą jak bumerang. Na tym właśnie polega efekt jojo po diecie. 

Zobacz też:
Jakie są możliwe przyczyny wysypki na ciele u dorosłych i dzieci?

Podobno dopiero po 5 latach od zakończenia odchudzania i utrzymania wagi możesz być spokojny – efekt jojo już cię nie dopadnie. Musi zatem minąć sporo czasu, by nowe nawyki stały się na tyle silne, by nie powrócić do starych przyzwyczajeń.  

Efekt jojo po diecie – objawy i konsekwencje

Restrykcyjne diety nie tylko powodują efekt jojo, ale przede wszystkim niszczą twój organizm. Nie są obojętne także dla twojego zdrowia psychicznego. Zapamiętaj raz na zawsze, że restrykcyjne diety to droga donikąd.

Próbowałeś już w swoim życiu diet niskokalorycznych? Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca, to  doskonale wiesz, jak takie diety wpływają na organizm i samopoczucie. Jeśli jesz zbyt mało, to zapewne dostrzeżesz takie objawy, jak:

  • senność;
  • ból głowy;
  • brak energii;
  • rozdrażnienie;
  • rozchwianie emocjonalne, na którym cierpią twoje relacje z innymi, a także praca zawodowa, ponieważ ciężko ci się skupić. 

Nie powinieneś doprowadzać się do takiego stanu. Twój organizm potrzebuje energii do życia, a tę czerpie z pożywienia. Nie możesz się głodzić, bo zaburzasz pracę całego organizmu. Może to mieć dotkliwe i przede wszystkim długotrwałe konsekwencje zdrowotne. 

Jesz bardzo mało i chudniesz, aż dochodzisz do momentu, w którym już dłużej nie dasz rady tak funkcjonować? W efekcie zapewne wracasz do starych nawyków i jesz często więcej niż przed rozpoczęciem diety. Konsekwencją tego zachowania jest właśnie efekt jojo. Tracisz wówczas motywację i przestajesz wierzyć w swoje możliwości. To niewłaściwa droga. Pamiętaj, że odchudzanie nie musi tak wyglądać i nie powinno być udręką. Za chwilę dowiesz się, jak zatrzymać efekt jojo!

Zobacz też:
Jakie są przyczyny nagłych dreszczy i uczucia zimna?

Jak uniknąć efektu jojo? 5 prostych zasad

Chcesz wiedzieć, jak pozbyć się efektu jojo? Sen z powiek spędza ci pytanie, jak uniknąć efektu jojo? Zastosuj się do tych 5 prostych zasad i raz na zawsze pozbądź się nadmiernych kilogramów i pożegnaj efekt jojo po diecie! 

Oblicz, ile musisz jeść, żeby schudnąć

Możesz jeść, to co lubisz. Brzmi fajnie, prawda? Nie eliminuj całkowicie ze swojej diety produktów, które ci smakują, a które określa się jako niezdrowe. W rozsądnych ilościach żaden produkt nie sprawi, że przytyjesz. Nie przybierasz bowiem na wadze od konkretnych produktów, a od nadmiaru kalorii. 

Skąd masz wiedzieć, ile kalorii spożywać, żeby nie przytyć? Oblicz swoją całkowitą przemianę materii (CMP) i od tej wartości odejmij na początek 200-300 kcal. Kalkulatory, które pozwolą obliczyć ci CMP, znajdziesz w Internecie. W trakcie diety redukcyjnej nie powinieneś jednak schodzić poniżej twojej podstawowej przemiany materii (BMR). Podstawowa przemiana materii to liczba kalorii, które są niezbędne do zachowania podstawowych funkcji organizmu oraz pracy narządów.

Paradoksalnie, w przypadku odchudzania nie sprawdza się znane powiedzenie „im mniej, tym lepiej”. Na restrykcyjnych dietach w pewnym momencie dochodzisz do ściany. Twój organizm zaczyna się buntować, jest wykończony i w rezultacie przestajesz chudnąć. Prawie nic nie jesz i nie chudniesz. Jak to możliwe? Jak uniknąć efektu jojo? Pamiętaj, że aby schudnąć, musisz dostarczać  do organizmu odpowiednią ilość kalorii! To właśnie one są bowiem kluczem do sukcesu.

Zobacz też:
Koszt kremacji a cena tradycyjnego pochówku. Ile kosztuje kremacja ciała zmarłego?

Licz kalorie

Jeśli nie liczysz kalorii, ciężko ci kontrolować, ile tak naprawdę jesz w ciągu dnia. Naucz się i postaraj się pilnować dziennej podaży kalorii. Jeśli od CMP odejmiesz 200-300 kcal, schudniesz w zdrowy i racjonalny sposób. Po uzyskaniu wymarzonej wagi nie rzucaj liczenia kalorii. Jak zatrzymać efekt jojo? Wystarczy, że twoja dzienna liczba kalorii po odchudzaniu będzie na poziomie twojej całkowitej przemiany materii, czyli wskaźnika CMP. Nie musisz już odejmować od tej wartości kalorii. Jednak ważne jest, by nagle tej podaży znacząco nie zwiększać. Ten prosty sposób pozwoli ci stopniowo wyjść z diety redukcyjnej i nie dopuścić do efektu jojo po diecie. Wiesz już, jak uniknąć efektu jojo! Stosuj się do tych prostych wskazówek, a w końcu osiągniesz upragniony sukces. 

Zwiększ swoją aktywność fizyczną

Ruch to zdrowie. Pewnie o tym wiesz. Co zrobić w sytuacji, gdy nie jesteś fanem wysiłku fizycznego? Czy jest dla ciebie jakiś ratunek? Jak pozbyć się efektu jojo, jeśli nie lubisz ćwiczyć? Zastosuj metodę małych kroków i nie rzucaj się na głęboką wodę, a w praktyce:

  1. nie zmuszaj się do pójścia na siłownie, bo twój zapał szybko minie i się zniechęcisz. Wybierz się na spacer. Przejdź 2 przystanki, zamiast jechać autobusem czy samochodem;
  2. zwiększ swoją aktywność w ciągu dnia. Nie spędzaj całego dnia przed telewizorem lub komputerem;
  3. ruszaj się tyle, ile możesz. Kiedy przyzwyczaisz się do nowego trybu, stopniowo zwiększaj liczbę i intensywność treningów. 
Zobacz też:
Syndrom sztokholmski – „przywiązanie z porwania”, czyli reakcja obronna organizmu na traumę

Z czasem pokochasz aktywność fizyczną. Szczególnie, gdy zobaczysz pierwsze efekty!

Nie porównuj się do innych

Porównywanie się do innych i poczucie, że jest się gorszym, prowadzi do podejmowania nieracjonalnych decyzji, w tym stosowania restrykcyjnych diet. Jeśli wciąż będziesz dążyć do ideału i nie będziesz zadowolony ze swojego ciała, efekt jojo będzie wracał jak bumerang. Wyznacz sobie cel i realizuj go krok po kroku. Wówczas wymarzona waga zostanie z tobą już na zawsze, a efekt jojo po diecie odejdzie w zapomnienie.

Utrzymuj nowe dobre nawyki

Jak zatrzymać efekt jojo? Jesteś już specjalistą w tej dziedzinie. Masz wszystkie potrzebne informacje, aby efekt jojo po diecie redukcyjnej nie wrócił. Wypracowałeś nowe zdrowe nawyki. Nie odmawiaj sobie ulubionych potraw, ale zachowaj umiar. Zjedz 3 ciastka, lecz nie całą paczkę. Sięgaj po pieczywo tak samo, jak po duże porcje warzyw. Mądre, racjonalne i przemyślane działanie zapewnią równowagę i pozwolą uniknąć efektu jojo.

Ciężko na to pracowałeś. Jesteś szczęśliwy. Wiesz, co masz teraz zrobić, aby uniknąć efektu jojo. Kontynuuj swój nowy, zdrowy tryb życia. Nie wracaj do starych nawyków. Zmień swoje podejście do odchudzania. To nic trudnego! Przestań wierzyć, że istnieje dieta cud, dzięki której schudniesz szybko i na zawsze. Droga do wymarzonej sylwetki, którą będziesz w stanie utrzymać przez resztę życia, jest jedna. Długotrwała i stopniowa zmiana stylu życia oraz codziennych nawyków. 

Zobacz też:
Prezent dla dziadka – jaki upominek będzie strzałem w dziesiątkę dla bliskiej osoby?

O autorze

Justyna Jakubczyk

Miłośniczka zdrowego stylu życia i treningu siłowego. Pisanie to jej pasja i praca, którą uwielbia ponad wszystko. Słowa pozwalają jej przenieść się do krainy nieograniczonej kreatywności. Wtedy może realizować swoje szalone pomysły.

Zobacz wszystkie artykuły