Palumboizm – czym jest?
Nazwa palumboizmu wywodzi się od nazwiska Dave’a Palumbo. Był to pierwszy kulturysta, który napotkał na taki problem. Termin ten obejmuje serię różnych zmian zachodzących w ciele. Jest to zjawisko pojawiające się u niektórych kulturystów i osób mocno pracujących nad swoim ciałem.
Jak objawia się palumboizm?
Palumboizm to nic innego jak wyraźnie wzdęty, mocno odstający brzuch. Wygląda to niestety dość nieestetycznie, a czasami nawet komicznie. Problem ten dotyka jednak nawet profesjonalnych kulturystów. Dlaczego tak się dzieje?
Przyczyny palumboizmu
Istnieją różne czynniki, które wpływają na powstawanie palumboizmu. Do najczęstszych należą:
- hormon wzrostu – wpływa on na wzrost mięśni gładkich, czyli trzewia z żołądkiem i całym układem trawiennym. Hormon ten, w połączeniu z działaniem insuliny, może w dużej mierze przyczynić się do rozrośnięcia brzucha. Duże dawki insuliny odpowiadają za otłuszczanie organów wewnętrznych;
- podwyższony poziom kortyzolu we krwi;
- przyjmowanie syntholu, który może prowadzić do zaniku mięśni.
Większość współczesnych kulturystów, a także hobbystycznych sportowców stosuje tzw. doping. Pomaga to szybciej osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Wiąże się również jednak z nieprzyjemnymi konsekwencjami długoterminowymi. Efekty pojawiają się zarówno w naszym wyglądzie, jak i widoczne są w aspekcie zdrowotnym. Doping jest częstą przyczyną palumboizmu. Jeśli jest on połączony z przetworzoną i modyfikowaną genetycznie żywnością, prawdopodobieństwo palumboizmu wzrasta.
Wzdęcia powodowane są daniami ciężkostrawnymi, solą, węglowodanami i cukrem, tłustymi, gotowymi potrawami, itp. Tego typu jedzenie zaburza trawienie i w konsekwencji prowadzi do zatrzymania wody w organizmie. Jeśli masz w nawyku spożywanie dużych posiłków, możesz w ten sposób niepotrzebnie rozciągać żołądek. To także będzie objawiało się wydętym brzuchem.
W niektórych przypadkach przyczyna palumboizmu może leżeć w genetyce. Wówczas, nawet doskonale opracowana, zdrowa dieta niestety nie da pożądanych rezultatów wymarzonej sylwetki. Przyczyny palumboizmu mogą więc być rozmaite. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, skąd bierze się ten problem. Zależy to od indywidualnego przypadku. Czasami jest to też wynik kilku czynników jednocześnie. Najczęściej winę przypisuje się jednak dopingowi i hormonom.
Skutki zdrowotne palumboizmu
Palumboizm jest nie tylko nieestetyczny, może też prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Nie jest to naturalne zjawisko ani oznaka zdrowego stanu. Objaw ten przypisuje się raczej problemom z układem trawiennym i żołądkiem. W każdym przypadku jest to powód do obaw i ustalenia przyczyny oraz jej wyeliminowania. Jeżeli palumboizm pojawia się na skutek stosowania dopingu, mogą pojawić się także:
- łysienie;
- zahamowanie wzrostu;
- zmiany hormonalne;
- uszkodzenia wątroby;
- widoczne zmiany skórne;
- brak wrażliwości na wirusy;
- podwyższone ciśnienie krwi.
Palumboizm w bezpośredni sposób prowadzi do powiększania się narządów wewnętrznych. Jest to bardzo niebezpieczne dla ciała. Często wiąże się z zapaleniem jelit. Nie ma jednak rzetelnych badań medycznych w tym temacie. Niestety, jedyne informacje oparte są na dotychczasowych sytuacjach i niepotwierdzonych dowodach.
Jak zapobiec palumboizmowi?
Najprostszą metodą zapobiegania palumboizmowi jest unikanie sterydów, HGH, niemedycznych zastrzyków insuliny i nadwyrężania swojego ciała. Organizm potrzebuje czasu na regenerację po wzmożonym wysiłku. Wszelkie nienaturalne dodatki wspomagające szybki przyrost masy tylko pogarszają sytuację. Jeśli kulturystyczna sylwetka jest twoim celem, warto trzymać się tylko naturalnych metod na jej uzyskanie. Substancje dopingujące szkodzą nie tylko wyglądowi, ale również zdrowiu. Gdy palumboizm utrzymuje się przez dłuższy okres, warto udać się do lekarza. Warto udać się do sprawdzonego specjalisty, który ma doświadczenie w tego typu przypadłościach szczególnie wtedy, gdy stosujesz zdrowe metody przybierania na wadze, a brzuch pozostaje wzdęty. Lekarz wyspecjalizowany w schorzeniach mięśni z pewnością ci pomoże. Pamiętaj o tym, że zdrowie jest najważniejsze. Żadne cele związane z wyglądem sylwetki nie powinny być ważniejsze od zdrowej diety i dobrego samopoczucia.
Źródło zdjęcia:
By The original uploader was Wikidudeman at English Wikipedia. – Transferred from en.wikipedia to Commons., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2180265
Zobacz także:
- Jakie są możliwe przyczyny wysypki na ciele u dorosłych i dzieci?
- Gwałtowne wypadanie włosów u ozdrowieńców
- Brak apetytu – poznaj najbardziej prawdopodobne przyczyny zaburzenia łaknienia. Dowiedz się, jak walczyć z brakiem uczucia głodu!
- Sprawdź, jak szybko zatamować krwotok z nosa. Kiedy może być niebezpieczny?
- Koronawirus z laboratorium? Daily Mail: Instytut Wirusologii w Wuhan współpracował z armią
Nie mogę się doczekać aż mój mąż wróci z pracy i będę mogła polecić mu Waszego bloga. On tak samo jak ja, bardzo lubi czytać o takich rzeczach, dlatego z pewnością doceni to, co tutaj wrzucacie. Pozdrawiam.