Czym jest outdoor?

Outdoor to pojęcie bardzo szerokie. W głównej mierze dotyczy przede wszystkim wszystkich aktywności związanych zarówno z rekreacją, jak i sportem, które uprawia się na świeżym powietrzu. Outdoor można rozumieć także jako swego rodzaju styl życia, a także nierzadko filozofię. Osoby, żyjące według tej „outdoorowej filozofii”, są blisko nie tylko z naturą, ale po prostu otaczającym ich całym światem.

Jeśli interesuje Cię sport outdoorowy, koniecznie sprawdź, jakie produkty będą niezbędne do wykonywania pewnych aktywności. Na przykład do uprawiania jogi na świeżym powietrzu potrzebna będzie oczywiście odpowiednia mata. Do szybkiego marszu zainteresowani nierzadko wykorzystują dodatkowo specjalne kije trekkingowe. Przy trekkingu górskim ważna jest szczególnie antypoślizgowa faktura oraz ewentualne końcówki do kijów, przystosowane do mokrej, leśnej czy asfaltowej nawierzchni. Odpowiednia końcówka gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo, dlatego nie warto ignorować jej zakupu. Przy takich wędrówkach należy mieć zawsze ze sobą również latarkę, szczególnie jeśli planujesz trekking popołudniową lub wieczorową porą. Warto, by szybka latarki odporna była na wodę, zanieczyszczenia i uszkodzenia. Często outdoor kojarzy się także z survivalem. Zainteresowani w grupie wychodzą na przykład w góry, gdzie spędzają kilka dni, nocując w namiotach i przygotowując sobie posiłki na świeżym powietrzu.

Zobacz też:
Zegarki, które pomogą Ci zadbać o zdrowie

Co to jest sport outdoorowy?

Najczęściej sport outdoorowy kojarzy się z wycieczką w góry lub wspinaczką. Nic bardziej mylnego! Dziś jednak, ze względu na różnorodne rozwiązania, coraz popularniejszy staje się także miejski sport outdoorowy. Nie musisz czekać na wolny weekend, by uprawiać outdoorowe aktywności. Wśród miejskiego sportu outdoorowego wyróżnia się między innymi frisbee, street workout oraz slackline. Aby uprawiać street workout, wystarczy wyjść z domu na pobliską siłownię „w plenerze”. Gwarantujemy, że z wykorzystaniem dostępnych elementów, własnej masy ciała i świeżego powietrza, możemy zrobić efektywny trening! Nie tylko uda nam się zwiększyć nieco masę mięśniową, ale i jednocześnie obniżyć tkankę tłuszczową. Prawidłowo wykonywane ćwiczenia na powietrzu gwarantują także poprawę w kwestii stabilizacji całego ciała, wzmocnienia sylwetki czy koordynacji ruchów. Dlatego nie zwlekaj i już dziś skorzystaj z siłowni na świeżym powietrzu.

Do miejskiego sportu outdoorowego zaliczyć można także jazdę na deskorolce, longboardzie czy hulajnodze. Jeśli szukasz produktów tego rodzaju, koniecznie sprawdź sklep Spokey, w którym znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do uprawiania sportów outdoorowych!

Najważniejszy rzeczy, o jakich należy pamiętać podczas uprawiania sportów outdoorowych

Wszystko zależy od tego, jaką aktywność planujesz. Przy wycieczkach górskich należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie buty, plecak, skarpety, kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy. Ważna jest także apteczka i oczywiście jedzenie wraz z piciem. Opcjonalnie można zabrać ze sobą nóż bądź scyzoryk, wspomniane kijki trekkingowe i śpiwór, jeśli planujesz nocleg w schronisku (lub namiot, jeśli nocleg zaplanowany jest poza schroniskiem). Zimą warto mieć ze sobą termos z ciepłym napojem, wysokoenergetyczne batony, raki, odpowiedni krem, którym zabezpieczymy twarz przed niskimi temperaturami i oczywiście czołówkę.

Zobacz też:
Pomysły na ćwiczenia w okresie zimowym – w domu i na zewnątrz

Jeśli zaś chodzi o inne sporty, które można uprawiać na świeżym powietrzu, podstawą są odpowiednie buty! Źle dobrane obuwie do aktywności często wiąże się z pewnymi kontuzjami. Dlatego pamiętaj, by wybrać buty odpowiednie dla konkretnej dyscypliny. W przypadku sportów outdoorowych związanych z survivalem ważny jest odpowiedni ubiór. Poza ubiorem natomiast akcesoria typu koce, kompas, krzesiwo, specjalne naczynia turystyczne, namiot czy śpiwór. Do survivalu warto zakupić także odpowiednie zestawy narzędzi. Nierzadko przyda się także lornetka i otwieracz do konserw. Tego rodzaju aktywność to doskonała odskocznia od codzienności, umożliwiająca spędzenie czasu z przyrodą, podziwiając walory krajobrazu, który nas otacza.

Jak rozwiązywać trudne zadania na drodze do celu: wzajemne poznanie

Szukasz ciekawej i nieco oryginalnej atrakcji, w której udział mogłaby wziąć większa grupa pracowników z Twojego miejsca pracy? Warto wybrać się na szkolenie integracyjne, organizowane na łonie natury lub takie, którego celem jest wzmocnienie współpracy w Waszej grupie. Obie opcje wiążą się z wyprawą w teren – na przykład do lasu. O ile sama wyprawa integracyjna jest raczej przyjemną wędrówką rekreacyjną, o tyle szkolenie wzmacniające współpracę może wiązać się z pewnymi przeszkodami, które wspólnie należy rozwiązać. Nierzadko problemy te i konflikty mogą być na tyle zaawansowane, że musimy wzajemnie sobie zaufać i ze sobą współpracować, by je pokonać. Przygody, rozwiązywanie trudnych zadań, podejmowanie decyzji – to wszystko sprawia, że na każdej osobie z grupy ciąży pewna odpowiedzialność, nie tylko za siebie, ale i za innych. Warto zatem zawczasu przygotować się, aby łatwiej znaleźć rozwiązania problemów i zabrać ze sobą to, co jest niezbędne. Trzeba też ustalić, w jaki sposób w trudnych sytuacjach prowadzić faktyczną współpracę, aby nie doszło do problemów w odnajdywaniu drogi, co mogłoby utrudnić dotarcie w miejsce mające stanowić koniec trasy. Jeżeli chodzi o to, jakie dodatkowo narzędzia przydadzą się podczas wyprawy, można zabrać składane nożyczki Alpina Sport i rzeczy do zawieszenia wewnątrz namiotu.

Zobacz też:
Aktywność fizyczna w życiu człowieka – lek na wszelkie dolegliwości!

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły