Berberyna – działanie i pochodzenie

Berberyna była stosowana w medycynie ludowej całego świata od setek lat. Informacje na jej temat można spotkać w tradycji chińskiej, irańskiej, egipskiej i ajurwedyjskiej. W połączeniu z niektórymi innymi ziołami, potrafi leczyć zaburzenia żołądkowo-jelitowe, stany zapalne żołądka i jelit oraz niestrawność. Od dawna jest ona powszechnie dostępna na terenie praktycznie całej Europy. 

Mimo swojego leczniczego działania, przez długi czas była tępiona przez rolników. Stanowi bowiem żerowisko dla natrętnego szkodnika niszczącego plony. 

Ta substancja roślinna należy do gatunku Berberys. Z chemicznego punktu widzenia jest to alkaloid. Można uzyskać ją z różnych części roślin: od korzenia, krzewu, po owoce i liście. Czasami uprawiana była jako roślina ozdobna. Jednak to jej prozdrowotne działanie jest najbardziej interesujące. Owoce berberyny są niezwykle cenne zarówno w formie suszu, herbaty, jak i odwarów. Obecnie można ją też kupić w formie tabletek. Jest to szybka i skuteczna forma na przyswojenie jej aktywnych substancji.

Berberyna – charakterystyka

Owoc berberysu posiada wiele aktywnie działających składników. Znane są one jako witamina P. Nie jest to jednak jedna substancja, a kilkanaście związków polifenolowych. Należy do nich, m.in. rutozyd. Substancje te skutecznie wspomagają działanie kwasu askorbowego. 

Zobacz też:
Zdrowy tryb życia – 5 sprawdzonych zasad, które zapewnią ci zdrowie!

Berberyna zawiera także witaminę A, znaną jako beta-karoten. Powszechnie wiadomo, że wykazuje ona działanie wspomagające procesy widzenia. Efektywnie pomaga też leczyć różne schorzenia dermatologiczne. Swój unikalny, czerwony kolor berberyna zawdzięcza związkom antocyjanowym i luteinie. Razem z witaminą A, skutecznie wspierają prawidłowe widzenie. 

Berberyna – działanie lecznicze 

Lecznicze działanie berberyny wynika z zawartości takich alkaloidów, jak:

  • berbamina – obniża ciśnienie tętnicze krwi;
  • kryptonina – reguluje pracę serca;
  • protopina – posiada działanie przeciwbólowe;
  • palmatyna – ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe;
  • narkotyna – działa przeciwbólowo.

Co więcej, berberyna zawiera też wiele polifenoli. Mają one działanie przeciwutleniające, antynowotworowe i chroniące ścianki naczyń krwionośnych. Zapobiegają negatywnemu działaniu wolnych rodników. W ten sposób hamują też widoczne procesy starzenia się. 

Naukowcy potwierdzili, że berberyna skrywa w sobie tzw. garbniki. Mają one właściwość koagulowania białek znajdujących się na błonach śluzowych. W efekcie otrzymuje się efekt ściągający. Efekty berberyny są bardzo korzystne podczas leczenia schorzeń dermatologicznych. Roślina pomaga też naturalnie złagodzić biegunkę.

Berberyna – efekty stosowania

Znając to bogactwo cennych składników berberyny, czy można powiedzieć, że jest to prawdziwy, naturalny lek? W swojej strukturze niewątpliwie posiada ogromną ilość aktywnie działających związków. Od wieków stosuje się ją do produkcji ekologicznych preparatów leczniczych. Mimo potwierdzonego działania prozdrowotnego, nie jest to jednak lekarstwo samo w sobie. Możesz używać ją jako wspomaganie przy leczeniu niektórych schorzeń.

Zobacz też:
Efekt jojo – co zrobić, by zbędne kilogramy nie wróciły niczym bumerang? Wyjaśniamy, jak uniknąć efektu jo-jo

Z owoców berberysu tworzy się nalewki, intrakty oraz odwary. Stosuj je od zewnątrz, naskórnie, aby łagodzić następujące dolegliwości:

  • łuszczycę;
  • trądzik;
  • wrzody; 
  • jątrzące się rany;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • zmiany alergiczne na skórze.

Berberyna rozpuszczona w wodzie pozwoli ci szybko uzupełnić niedobory witaminy C w organizmie. Stanowi sprawdzone rozwiązanie na problemy z trawieniem oraz przemianą materii. Co więcej, obniża ciśnienie krwi i zapewnia stabilną, zrównoważoną pracę serca. Efekty zażywania berberyny to uregulowany poziom glukozy we krwi oraz cholesterolu w osoczu. 

Ten cudowny dar natury ma także silne działanie na wątrobę i woreczek żółciowy. Herbaty, nalewki i napary z berberysu łagodzą objawy przeziębienia. Wspomagają pracę układu immunologicznego. Berberyna wykazuje też potwierdzone właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Takie wykorzystanie berberysu było bardzo popularne w czasach średniowiecza. Nawet w dzisiejszych czasach, gdy mamy do wyboru wiele innych preparatów, berberyna jest nadal wysoko ceniona. 

Berberyna a dolegliwości psychiczne 

Korzystnie działa nie tylko na dolegliwości fizyczne, lecz także psychiczne. Wspomaga inne metody leczenia depresji. Taki naturalny dodatek to terapii może okazać się bardzo kojący dla organizmu i umysłu.

Efektywność berberyny w odchudzaniu

Efekty berberyny można zauważyć też w innej sferze. Ten suplement diety prowadzi do szybszej utraty masy ciała. Jest to bardzo korzystna właściwość dla osób odchudzających się i trenujących na siłowni. Berberyna przyspiesza spalanie energii z tkanek tłuszczowych. Jest powszechnie wykorzystywana w kulturystyce, ponieważ pomaga uodpornić organizm przy licznych dużych obciążeniach. Berberyna usprawnia metabolizm i wzmacnia całe ciało.

Zobacz też:
Picie wody – 4 niesamowite korzyści!

To wcale nie koniec korzyści płynących z regularnego zażywania berberyny. Ta cudowna roślina pomoże też usprawnić twój umysł. Jej stała obecność w organizmie poprawia funkcje kognitywne i zdolność zapamiętywania, ulepsza działanie szlaków cholnergicznych oraz działa neuroprotekcyjnie. To ostatnie działanie jest szczególnie widoczne u osób po udarze mózgu. Stosowanie berberyny pomaga chronić znaczną ilość neuronów. Co więcej, hamuje kaspazę i kinazę oraz spowalnia rozwój choroby Alzheimera

Berberyna – dawkowanie

Jak długo stosować berberynę? Ile zażywać? Optymalne dawkowanie berberyny będzie różne, w zależności od twoich oczekiwań i stanu zdrowia. Przyjmuje się ogólną zasadę dawkowania 2-3 porcji berberyny dziennie. Jeżeli zażywasz ją w formie kapsułek, przelicza się to na 2-4 tabletki w ciągu dnia. Ilość większa niż 1500 mg na dobę raczej nie jest zalecana. 

Najbardziej skorzystasz, zażywając berberynę ją tuż przed posiłkiem. Najlepiej spożywać ją kilka razy dziennie. W ten sposób zapewnisz jej stałe działanie w ciągu dnia. Kilkukrotne dawkowanie berberyny w ciągu dnia sprawi, że jej poziom we krwi nie spadnie. Wówczas, jej skuteczność będzie znacznie większa. Porcje 300-500 mg najlepiej łykać 3 razy dziennie, przy każdym większym posiłku. Staraj się nie zażywać kapsułek przed położeniem się do łóżka. Mogą one powodować bezsenność i problemy z zasypianiem.

Berberyna – gdzie kupić?

Wiesz już, jak długo stosować berberynę oraz jak korzystne ma ona działanie. Gdzie zatem kupić berberynę? Najpewniejszym źródłem tego suplementu są specjalistyczne sklepy zarówno stacjonarnie, jak i online. Zwróć uwagę na skład i pochodzenie. Warto zapłacić więcej za ekologiczny produkt dobrej jakości. Niektóre tańsze specyfiki zawierają sztuczne wypełniacze i utrwalacze. 

Zobacz też:
Jak sprawdzić, czy mam dobrze dobrane okulary?

Berberynę kupisz w aptekach, sklepach zielarskich i miejscach oferujących zdrową żywność. Dostępne są produkty z czystej berberyny lub łączące kilka różnych składników. Kapsułki powlekane kupisz już nawet za około 20 zł. Najwygodniej będzie ci zamówić je online. Kupując przez Internet, nie musisz wychodzić z domu, a paczka zostanie dostarczona pod same twoje drzwi. Wiele sklepów oferuje błyskawiczną wysyłkę, nawet tego samego dnia. Jest to też przydatna opcja dla osób mieszkających w mniejszych miejscowościach. Berberyna jest stosunkowo mało znaną substancją, która nie jest dostępna w każdym sklepie.

Berberyna – przeciwwskazania

Berberyna jako substancja naturalna i korzystna dla zdrowia ma niewiele przeciwwskazań. Uznawana jest raczej za substancję bezpieczną. Pamiętaj jednak, że jest to suplement diety. Oznacza to, że jest to zaledwie uzupełnienie zbilansowanego jadłospisu. Nie można zastąpić nią prawidłowego odżywiania. Co więcej, nie jest to też lek. Ma silne działanie prewencyjne. Pomaga utrzymać organizm w zdrowiu i równowadze. Berberyna nie może być jednak uznawana za żaden cudowny lek.Powinieneś uważać przy dłuższym stosowaniu berberyny. Roślina powoduje akumulację alkaloidu w wątrobie i sercu. Większe uwalnianie bilirubiny może doprowadzić do żółtaczki lub kamicy żółciowej. W niektórych przypadkach, odnotowano jej działanie poronne. Przeciwwskazania zażywania berberyny to ciąża oraz wiek wczesnodziecięcy. W każdym przypadku, pamiętaj o zachowaniu umiaru i ostrożności. W razie jakichkolwiek wątpliwości, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem. Berberyna nie zastąpi leków na poważne dolegliwości zdrowotne.

Zobacz też:
Detektyw od zdrad – czy warto skorzystać z jego usług i ile kosztuje?

Zobacz także:

About the Author

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

View All Articles