Regularnie przeprowadzany detoks organizmu świetnie wpływa na stan całego ciała. Wzmacnia wątrobę i usprawnia pracę układu trawiennego. Po takim kilkudniowym oczyszczaniu poczujesz się lekko i przyjemnie. Każdy powinien raz na jakiś czas zadbać o siebie w ten sposób. Proste domowe sposoby na detoks organizmu przywrócą twojemu ciału równowagę i siłę. Jednak uważaj, aby nie przedobrzyć. Powtarzany zbyt często lub utrzymywany zbyt długo detox organizmu może zadziałać odwrotnie – osłabiająco i niekorzystnie dla zdrowia. Jak przeprowadzić odtruwanie w sposób bezpieczny i skuteczny? Przeczytaj, bo tutaj znajdziesz odpowiedzi!

Po co robić proces detoksykacji organizmu?

Detoks organizmu nie służy wcale samemu odchudzaniu. Jest to przede wszystkim sposób na usunięcie toksyn. Układ pokarmowy nieraz nie do końca jest w stanie sobie poradzić z jedzeniem. Czasem chodzi tu o rodzaj, a czasem po prostu o ilość spożywanej żywności. Zbędne produkty przemiany materii zalegają w ciele. W dużej mierze to właśnie one sprawiają, że czujesz się ociężale. Możesz też odczuwać przewlekłe zmęczenie lub niestrawność. Efektem jest też zwiększona masa ciała.

Zobacz też:
Sanatorium z ZUS – jak otrzymać skierowanie na leczenie uzdrowiskowe?

Dla kogo proces detoksykacji organizmu będzie zbawienny?

Detoks organizmu to częsty wybór osób, które czują się nieswojo we własnym ciele. Być może ostatnio spożywasz dużo niezdrowego jedzenia? A może zauważyłaś nienaturalne wzdęcia i niepożądane krągłości w okolicy brzucha? W każdym z tych przypadków, proces detoksykacji organizmu może pomóc ci zwalczyć ten problem. Według niektórych źródeł jest to nawet skuteczny sposób na walkę z pierwszymi oznakami przeziębienia. Detoks organizmu to przede wszystkim doskonały sposób na chwilę odpoczynku dla przemęczonego układu trawiennego.

Detox organizmu, czyli jak usunąć metale ciężkie z organizmu?

Domowe sposoby oczyszczania organizmu z toksyn pozwolą pozbyć się z twojego ciała wszystkich szkodliwych substancji. Toksyny to pojęcie, które obejmuje wszystkie rodzaje zanieczyszczeń – syntetyczne substancje chemiczne, metale ciężkie i inne potencjalnie szkodliwe substancje. Domowe sposoby na detoks organizmu w zupełności ci wystarczą, aby skutecznie go oczyścić. Nie musisz wcale kupować drogich produktów, które mogą mieć działanie przeczyszczające. Wystarczą ci warzywa i zawarte w nich substancje odżywcze.

Oczyszczanie organizmu – dieta a detoks

Musisz pamiętać, że oczyszczenie organizmu to nie to samo, co dieta, którą możesz stosować przez długi czas. Może być to raczej sam wstęp do dalszego odchudzania. Domowy detoks stosowany jako zwykła dieta może okazać się bardziej szkodliwy niż pożyteczny. Takie jednorazowe (lub wykonane raz na jakiś czas) oczyszczenie wygląda inaczej i ma inny cel niż dieta odchudzająca.

Zobacz też:
Homeostaza, czyli najbardziej pożądany stan w organizmie

Dlaczego detoks nie powinien być długi?

Dieta może być mniej lub bardziej restrykcyjna. Jednak nawet najbardziej drastyczne diety redukcyjne powinny dostarczać ci odpowiednią ilość i jakość składników odżywczych. Dieta na oczyszczanie organizmu powinna być stosowana tylko przez krótki czas. Detoks znacznie bardziej okraja jadłospis. Jeśli będziesz go utrzymywać przez dłuższy czas, pozbawisz się niezbędnych witamin i minerałów. Co więcej, podczas odtruwania organizmu spożywa się przeważnie niebezpiecznie mało kalorii.

Co oczyszcza organizm?

Jest wiele różnych sposobów na to, by przeprowadzić detoks organizmu. Zastosuj taką metodę, jaka najbardziej będzie ci odpowiadać. Oto drogi do oczyszczenia organizmu:

  • głodówka – opcja tylko dla osób zdrowych i silnych. Może to być dla nich bardzo dobre i skuteczne rozwiązanie. Jednak jeżeli cierpisz na cukrzycę, nadciśnienie lub inne choroby przewlekłe, nie podejmuj się takiego odtruwania. Oczyszczanie organizmu głodówką nie powinno trwać dłużej niż 1-2 dni. Po tym czasie twoje ciało będzie stawało się coraz słabsze i bardziej podatne na przyjmowanie toksyn. Podczas głodówki pamiętaj, by pić dużo wody;
  • dieta jednostronna – nieco mniej restrykcyjna niż głodówka, lecz także wymaga dużej dyscypliny i silnej woli. Taki detoks organizmu polega na spożywaniu tylko jednego rodzaju jedzenia zwykle przez około 2 dni. Mogą to być np. kasza jaglana, jabłka, buraki, kapusta lub inne warzywa i owoce – opcji jest kilka. Nie zapominaj o zwykłej, niegazowanej wodzie;
  • dieta sokowa – niezwykle popularna w ostatnim czasie. Może trwać nieco dłużej niż te powyższe, ponieważ nie jest aż tak restrykcyjna. Naturalne oczyszczanie organizmu sokami może trwać nawet 2 tygodnie. W tym czasie powinnaś pić przynajmniej pół szklanki soku 3 razy dziennie;
Zobacz też:
Benzoesan sodu – w jakich produktach go znajdziesz?

Nie powinnaś przez cały ten czas spożywać wyłącznie soków. Warto jednak wykluczyć z diety wszelkie produkty przetworzone, smażone, fast foody, słodycze, itp. Ewentualnie możesz skrócić czas trwania detoksu i zadbać o bogaty skład soków – w takim przypadku oczyszczanie na bazie samych soków może trwać około tygodnia;

  • oczyszczanie organizmu dietą warzywno-ziołową – ten typ detoksu możesz stosować właściwie bez przerwy. Usuwasz ze swojej diety produkty zawierające konserwanty, sztuczne barwniki i ulepszacze. Znaczną część twojego jadłospisu powinny stanowić świeże warzywa i owoce. W przypadku ewentualnych braków możesz stosować dobrej jakości suplementy. 

Jak zrobić detox organizmu – podstawowe zasady

Niezależnie od tego, co wybierzesz, dobrze się przygotuj. Jeżeli twoja dieta do tej pory wyglądała do tej pory całkowicie inaczej – nie zaczynaj detoksu organizmu z dnia na dzień. Stopniowo przyzwyczajaj swoje ciało do mniejszych dawek energii i wartości odżywczych. Zacznij przygotowania kilka dni wcześniej. Stopniowo wykluczaj wszelkie produkty ciężkostrawne, przekąski, alkohol i kawę.

W zależności od wybranego przez ciebie sposobu, detox organizmu może trwać jeden dzień, kilka dni lub nawet cały tydzień. Możesz też połączyć takie regularne odtruwanie ze zdrowym trybem życia. Jeżeli planujesz 1-2 dni głodówki, zaprzestań na ten czas wszelkiej aktywności fizycznej. Twój organizm jest w tym czasie mocno osłabiony, a intensywne ćwiczenia mogą ci wówczas zaszkodzić.

Naturalne oczyszczanie organizmu – produkty odtruwające

Zastanawiasz się, co oczyszcza organizm? Eliminacja szkodliwego jedzenia to nie wszystko. Jeżeli chcesz wspomóc swoje ciało na drodze do oczyszczania, dołącz do swojej diety poniższe produkty. Mają one silne działanie odtruwające.

Zobacz też:
Powiększanie piersi implantami – dlaczego warto, jakie implanty?

Jak zrobić detox organizmu? Te produkty ci w tym pomogą:

  • woda – to najważniejszy składnik każdego rodzaju detoksu organizmu. Usuwa z twojego układu trawiennego zalegające produkty przemiany materii. Jeżeli nie pijesz jej wystarczająco dużo, zauważysz częstsze bóle głowy, suchość skóry, zmęczenie i zaparcia;
  • cytryna – usprawnia pracę wątroby i rozpuszcza kamienie żółciowe. Możesz dodawać cytrynę do wody. Taki napój przed każdym posiłkiem pobudzi twoje jelita do pracy;
  • zielona herbata – wspomaga metabolizm i przyspiesza spalanie tłuszczu. Pamiętaj, że traci swoje dobroczynne właściwości w temperaturze powyżej 80 stopni Celsjusza;
  • żurawina – działa antybakteryjnie i moczopędnie. Przyspiesza proces usuwania toksyn z dróg moczowych. Zawiera też dużo błonnika i przeciwutleniaczy;
  • czystek – regularne picie naparu to najlepszy sposób na to, jak usunąć metale ciężkie z organizmu. Pomaga też przywrócić zdrową florę bakteryjną jelit i wybielić zęby.

Wiesz już, jak usunąć toksyny z organizmu. A jak poznać, że detoks organizmu działa? Powinnaś mieć więcej energii i motywacji, chociaż jesz mniej. Skóra wygląda wówczas na zdrowszą, czystszą i bardziej nawilżoną. Powinnaś zauważyć też bardziej regularny tryb wypróżniania się. Rozsądne, naturalne oczyszczanie organizmu warto zakończyć wprowadzeniem zdrowej diety opartej w dużej mierze na warzywach. Jeżeli od razu wrócisz do starych nawyków złego odżywiania, przeprowadzony detox organizmu niewiele ci pomoże.

Zobacz także:

Zobacz też:
Zespół serotoninowy – czym jest i jakie są jego objawy? Co robić w przypadku wstrząsu serotoninowego?

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły