Dieta detox to typowa dieta niskoenergetyczna i eliminacyjna. Usuwa się z jadłospisu tłuste potrawy, nabiał, węglowodany proste. W zależności od rodzaju wybranego detoksu dieta będzie mniej lub bardziej kaloryczna. Podstawą jest dostarczenie organizmowi dużej ilości błonnika, który ma wspomóc pracę wątroby, pobudzić jelita i je oczyścić. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Czy detoksykacja jest ci potrzebna?

W prawidłowo działającym organizmie za jego oczyszczanie odpowiedzialny jest cały proces metabolizmu, nerki i wątroba. Wydalanie toksyn następuje z moczem i kałem. Niestety obecnie ludzie są bardziej narażeni na kontakt z nadmierną ilością chemii w produktach, które pozornie wydawać się mogą zdrowe. Mają też coraz gorsze nawyki żywieniowe. Je się zbyt tłusto, korzysta z produktów przetworzonych i dosładzanych. Nie ogranicza się używek, za to unika aktywności fizycznej. To może skutkować gromadzeniem się toksyn w układzie pokarmowym. Metabolizm nie nadąża z ich usuwaniem. Trzeba go wspomóc.

5 powodów świadczących o konieczności zastosowania diety oczyszczającej organizm

Należy zaznaczyć, że przyczyną złego samopoczucia może być rozwijająca się choroba i najlepiej wykluczyć to przed przystąpieniem do diety. Wizyta u lekarza i podstawowe badania mogą dodatkowo ukierunkować, jaka dokładnie dieta oczyszczająca będzie najlepsza. Powodem, dla którego powinno się pomyśleć o oczyszczeniu organizmu może być:

  • ciągłe zmęczenie;
  • brak energii;
  • problemy skórne;
  • dieta oczyszczająca może stać się wstępem do diety odchudzającej, jeśli masz kilka zbędnych kilogramów;
  • to także dobry sposób na wprowadzenie do swojego życia dobrych nawyków żywieniowych.
Zobacz też:
Jak wyczyścić przypaloną patelnię?

Dieta sokowa – catering dietetyczny dopasowany do twoich potrzeb

Dieta sokowa oczyszczająca nie powinna trwać zbyt długo, 3 do 5 dni, gdyż jest dosyć restrykcyjna. Eliminuje cukry, tłuszcze, nabiał. Wszystkie posiłki powinny być spożywane w postaci płynnej. Najlepiej, jeśli będą to tylko soki warzywno-owocowe, świeże, wyciskane tuż przed spożyciem. Można ją zamówić w postaci cateringu. Koktajle powinny być pożywne i z przewagą warzyw. Uzupełnienie diety stanowi woda, zielona herbata, herbaty owocowe i ziołowe. Dietę sokową najlepiej powtarzać co jakiś czas.

Dieta pudełkowa – jadłospis ustala dietetyk

Dieta, która ma oczyścić organizm z toksyn, będzie bazować przede wszystkim na warzywach i owocach bogatych w błonnik pokarmowy. Energię podczas trwania diety zapewnią bogate w białka warzywa strączkowe. Wiele diet oczyszczających uzupełnia je kaszą jaglaną. Można ułatwić sobie życie, wybierając jedną z wielu dostępnych na rynku diet pudełkowych oferującą właśnie dietę detox. Komponowane przez nich posiłki są zbilansowane, czyli możesz podczas diety prowadzić normalne zajęcia codzienne, bo masz na nie siłę. Dieta pudełkowa jest komponowana z pomocą dietetyka. Catering dietetyczny dostarczy ci każdego dnia świeże jedzenie inne każdego dnia.

Jak długo powinna trwać dieta detox?

Diety oczyszczającej nie należy stosować zbyt długo. Czasem już jednodniowa dieta może przynieść widoczne efekty. Po kilku dniach na pewno poczujesz się bardziej świeżo i lekko. Czas jej trwania zależy od kaloryczności posiłków w jadłospisie. Znacznie bezpieczniej i korzystniej dla organizmu będzie powtarzać ją co jakiś czas, zamiast wydłużać. Warto także zaaplikować do zwykłego modelu żywienia dobre nawyki takie jak:

  • spożywanie większej ilości warzyw i owoców;
  • nawadnianie organizmu;
  • unikanie żywności przetworzonej i używek.
Zobacz też:
Dieta odchudzająca – jak mądrze i zdrowo schudnąć? Poznaj porady dotyczące najlepszych sposobów na utratę wagi

Przedłużanie takiej terapii może przynieść odwrotne skutki (osłabienie, spadek koncentracji). Trzeba obserwować swoje ciało i jego reakcje. Najlepiej indywidualnie dopasować jadłospis, jego skład i czas trwania kuracji oczyszczającej.

Samodzielnie przeprowadzona dieta detox – podstawowe zasady

Z diety detox całkowicie należy wyeliminować produkty mięsne. To warzywa i owoce powinny stanowić podstawę jadłospisu. Z nich powinny pochodzić węglowodany i białka. Dieta oczyszczająca to nie dieta odchudzająca, chociaż faktycznie w jej wyniku z pewnością stracisz trochę na wadze. Są to bowiem posiłki niskokaloryczne nastawione na specyficzne działanie konkretnych roślin (seler – oczyszcza, jarmuż – zahamuje apetyt). Jest to dieta bardzo prosta. Nie wymaga przeliczania kalorii, komponowania odpowiednich proporcji, czy odpowiedniej obróbki.

Oczyszczaj swój organizm etapami

Do takiej kuracji najlepiej się przygotować. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie jest ona zalecana dzieciom, osobom chorym przewlekle, kobietom w ciąży i karmiącym. Powinni także uważać alergicy.

  1. Zacznij już kilka dni wcześniej od stopniowego rezygnowania ze słodyczy i tłustego jedzenia.
  2. Koniecznie odstaw także używki – kawę, mocną herbatę, alkohol, papierosy.
  3. Zwiększ ilość wypijanych napojów. Każdy ranek rozpocznij szklanką wody z cytryną, żeby pobudzić jelita do pracy.

Czego możesz się spodziewać w trakcie stosowania diety i po jej zakończeniu?

Dieta detox stosowana z rozwagą i odpowiednio długo przyniesie efekty w postaci:

  • oczyszczonego organizmu, który po pozbyciu się złogów łatwiej pobiera potrzebne mu substancje odżywcze z pokarmów;
  • uczucia lekkości i energii. Wraz z tym przyjdzie chęć do działania i pełna moc koncentracji;
  • szybko zauważysz, że w lepszej kondycji są twoje włosy, skóra i paznokcie, które nareszcie otrzymały porządną dawkę witamin;
  • zniknie zmęczenie, a twoje ciało będzie bardziej odporne na infekcje.
Zobacz też:
Dieta trzustkowa – jadłospis, zasady, dlaczego warto dbać o trzustkę?

Zbędnych produktów przemiany materii najlepiej jak najszybciej pozbyć się z organizmu. Dieta detox będzie doskonałym wsparciem dla naszego naturalnego metabolizmu. Detoksykację organizmu dobrze jest powtarzać co jakiś czas, aby systematycznie pozbywać się tego, co cię osłabia.

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły