Cierpisz na bóle głowy, zaburzenia snu, zmęczenie brak energii lub inne problemy zdrowotne? Mogą to być symptomy świadczące o przeciążeniu organizmu toksynami. Skutecznym sposobem na poprawę samopoczucia jest zastosowanie diety bogatej w witaminy i antyoksydanty. Polega ona na wykluczeniu pewnych produktów ze swojej codziennej diety i zastąpienie ich warzywami oraz owocami. Kluczowym czynnikiem jest też spożywanie dużych ilości wody, która również przyśpiesza oczyszczanie z toksycznych substancji. Dieta oczyszczająca może trwać kilka dni lub dłużej – wszystko zależy od twoich potrzeb oraz kondycji zdrowia. Dowiedz się, jakie są jej główne zasady oraz polecane produkty. 

Dieta oczyszczająca – główne zasady

Chciałbyś osobiście przekonać się o zaletach, jakie niesie za sobą oczyszczanie organizmu? Zanim zdecydujesz się przeprowadzić detoks, warto abyś poznał jego podstawowe zasady. Poszczególne kroki należy wprowadzać stopniowo, co pomoże osiągnąć lepsze efekty. Od czego zacząć? Wyeliminuj z diety ciężkie, smażone i tłuste potrawy, jedzenie przetworzone oraz produkty typu fast food. Należy też na ten czas zrezygnować z napojów gazowanych, kawy, herbaty, papierosów oraz alkoholu. Zanim rozpoczniesz oczyszczanie, starannie zaplanuj wszystkie posiłki oraz kup odpowiednie produkty – w przeciwnym razie trudniej ci będzie trzymać się rygorystycznych zasad diety oczyszczającej. 

Zobacz też:
Dieta IF – na czym polega i czy warto ją stosować?

Na jakich produktach opiera się detoks?

Jakie produkty spożywcze powinny znaleźć się w planowanej przez ciebie diecie? Polega ona na spożywaniu dużych ilości owoców i warzyw, ponieważ pobudzają one woreczek żółciowy do wytwarzania większych ilości soków trawiennych, oczyszczają ze złogów i przyśpieszają metabolizm. Jakie warzywa są polecane? Na przykład bogate w antyoksydanty i niskokaloryczne brokuły. Doskonałym produktem oczyszczającym jest kapusta, która dodatkowo przyczynia się do usuwania zbędnych produktów przemiany materii. Osoby będące na diecie mogą spożywać te produkty w dowolnych ilościach. Ponadto warto postawić na warzywa korzeniowe, takie jak seler, pasternak, pietruszka czy marchew.

Jak długo powinna trwać dieta oczyszczająca?

Dieta detoksykująca jest swojego rodzaju głodówką, dlatego nie jest polecana do stosowania ciągłego. Zazwyczaj przyjmuje formę intensywnej, ale krótkiej formy detoksu – może natomiast być regularnie powtarzana. Niektóre osoby na początek decydują się na jednodniową dietę oczyszczającą organizm po której już zauważają pozytywne efekty. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby nieco ją przedłużyć. Dużą popularnością cieszy się 3-dniowa lub nawet 7-dniowa detoksykacja organizmu. Jest to wystarczający czas, aby oczyścić jelita, zniwelować uczucie zmęczenia i ospałość oraz zyskać mnóstwo nowej energii. Po każdym odtruwaniu należy stopniowo wracać do wcześniej stosowanych nawyków żywieniowych. 

Co pić podczas oczyszczania organizmu?

Jednym z najważniejszych założeń diety oczyszczającej z toksyn jest spożywanie dużej ilości wody każdego dnia. Jest to niezbędne, aby zadbać o dobre nawodnienie organizmu, a także oczyścić wątrobę z zalegających w niej toksyn. Spożywanie dużych ilości wody poprawia wygląd cery oraz wspomaga gospodarkę hormonalną. Uważa się, że spowalnia także proces starzenia organizmu oraz zapobiega bólom głowy. Biorąc pod uwagę te wszystkie korzyści, nic dziwnego, że odgrywa ona ważną rolę w procesie oczyszczania. Jakie ilości wody należy przyjmować każdego dnia? Dietetycy zalecają picie około 1,5 do 2,5 litrów wody dziennie. Nie powinno się jednak przyjmować zbyt dużej ilości płynu na raz.

Zobacz też:
Dieta na przytycie, czyli jak szybko i zdrowo przytyć. Dowiedz się jak komponować jadłospis na przybranie masy!

Napary wspomagające detox

Aby wspomóc detoks organizmu, można stosować popularne preparaty ziołowe w formie herbat. Należy do nich między innymi skrzyp polny, który słynie ze swojego działania moczopędnego i napotnego. Ponadto pozytywnie wpływa na stan włosów i paznokci. Innym polecanym ziołem jest mniszek lekarski. Cenione są jego właściwości oczyszczające jelita i wspomagające nerki. Natomiast rumianek łagodzi bóle brzucha i napięcia w jamie brzusznej, które mogą pojawiać się podczas diety detoksykującej. Dzień dobrze jest zacząć od wypicia zielonej herbaty z cytryną, a wieczorem zafundować sobie szklankę soku z buraków, który chroni wątrobę przed toksynami i skutecznie obniża poziom cholesterolu.

Co jeszcze warto zastosować?

Jednym z najlepszych sojuszników usuwania toksyn z organizmu jest błonnik. Znajdziesz go w wielu produktach pochodzenia roślinnego, głównie w warzywach, ale też produktach pełnoziarnistych. Duże ilości błonnika pokarmowego dostarczają też nasiona, na przykład siemię lniane – warto dodawać łyżkę siemienia przynajmniej do jednego posiłku dziennie. Błonnik powinien znaleźć się w twoim jadłospisie, ponieważ poprawia perystaltykę jelit oraz może przyczynić się do utraty zbędnych kilogramów.

Różne odmiany diety detox

Diety usuwające z organizmu metale ciężkie i inne zanieczyszczenia mogą przyjmować różne formy. Możesz więc wybrać taką kompozycję produktów, która najbardziej ci odpowiada. Latem chętnie stosowana jest dieta sokowa, która opiera się na sezonowych owocach, takich jak jabłka, truskawki, gruszki czy winogrona. Jej inną odmianą jest dieta cytrusowa, która składa się głównie z cytrusów, między innymi świeżych pomarańczy, mandarynek, cytryn i grejpfrutów. Doskonałe efekty w usuwaniu toksyn przynosi kuracja oparta na warzywach, które spożywane są w formie surowej lub zupach, wywarach czy kremach. Niektóre diety mogą nawet obejmować nabiał, w tym jogurty i kefiry, odbudowują mikroflorę w jelitach.

Zobacz też:
Dieta 1300 kcal dziennie. Jak stworzyć zbilansowany jadłospis?

Stosowanie diety oczyszczającej – co jeszcze warto wiedzieć?

Chociaż dieta oczyszczająca jelita jest doskonałym sposobem na poprawę samopoczucia, nie każdy może ją stosować. Dedykowana jest głównie osobom zdrowym, które nie cierpią na choroby układu pokarmowego lub moczowego. Nie powinny jej stosować kobiety w ciąży oraz dzieci i młodzież w okresie dorastania. Nie jesteś pewny, czy w twojej sytuacji będzie ona wskazana? Najlepiej skonsultować się z lekarzem. Być może wskaże ci inny, zdrowy sposób odżywiania, który będzie dostosowany do twojego stanu zdrowia i pomoże ci lepiej zadbać o swój organizm.

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły