Zatrzymanie wody w organizmie – dlaczego do niego dochodzi?

Na początek warto zastanowić się, dlaczego w ogóle zatrzymywanie wody w organizmie jest problemem, który pojawia się u tak wielu osób? Woda pełni bardzo ważne funkcje w organizmie i jest magazynowana we wszystkich tkankach. Retencja wody, czyli nadmierne jej zatrzymanie, pojawiać się może z różnych powodów. 

Za dużo wody w organizmie zatrzymywać się może z powodu indywidualnych reakcji organizmu na przyjmowanie pokarmy. Spożywanie dużej ilości soli i sięganie po przetworzoną żywność ma duży wpływ na zatrzymanie wody. Niedobór potasu i błonnika w diecie także wpływa na retencję wody w organizmie. 

Dieta nie jest jednak jedynym czynnikiem, który prowadzi do zatrzymania wody. U kobiet duże znaczenie mają hormony, dlatego często przed miesiączką, a także w trakcie menopauzy spotkać mogą cię problemy z retencją. Pojawieniu się problemów sprzyja stojąca praca i wysokie temperatury. 

Warto wspomnieć także o możliwych czynnikach zdrowotnych. Niektóre schorzenia nerek, wątroby albo serca mogą objawiać się zatrzymywaniem wody w tkankach. 

Nadmiar wody w organizmie – objawy

Nadmierna retencja wody w tkankach doprowadza do zachwiania gospodarki wodnej w organizmie, co powoduje różne objawy. Najczęstszym z nich jest opuchlizna dolnych kończyn, najczęściej widoczna jest ona w obrębie kostek i stóp. Stają się one nabrzmiałe, objawy nasilają się szczególnie wieczorem. Opuchlizna może pojawić się też na palcach rąk.

Oprócz obrzęków kończyn nadmiar wody w organizmie sprawia, że pojawia się uczucie ciężkości i pełności, a waga pokazuje dodatkowe kilogramy. Odczuwać możesz zmęczenie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją i bóle głowy. Te wszystkie nieprzyjemne odczucia negatywnie wpływają na samopoczucie.

Zobacz też:  Jak rzucić palenie? Wypróbuj nasze sposoby!

Nieprzyjemne objawy miną wraz z momentem usunięcia nadmiaru płynów, które przechowywane są w tkankach. Jak pozbyć się wody z organizmu w bezpieczny i skuteczny sposób?

Jak usunąć wodę z organizmu – 5 skutecznych sposobów!

Usunięcie nadmiaru wody z tkanek nie jest trudne. Warto, byś do swojej codzienności wprowadził zdrowe nawyki, aby unikać tego problemu. Od razu poczujesz się lepiej! Poznaj 5 metod, które pozwolą Ci cieszyć się lepszym samopoczuciem i pożegnać obrzęki.

1. Regularnie nawadniaj organizm 

Być może zakładasz, że sposobem na pozbycie się wody z organizmu jest spożywanie mniejszej ilości płynów. To bardzo nierozsądne działanie! Odwodniony organizm przechowuje wodę w tkankach na zapas, dodatkowo może to doprowadzić do problemów zdrowotnych. Dlatego, aby woda była regularnie usuwana, odpowiednio nawadniaj organizm! Każdego dnia musisz wypić około 2 – 2,5 litra płynów. Najlepszym wyborem jest niegazowana woda, ale możesz sięgnąć także po warzywne soki. Ważne jest to, aby pić regularniei nie dopuszczać do pojawienia się uczucia pragnienia – świadczy ono o odwodnieniu!

2. Ogranicz spożycie soli

Nadmiar soli w diecie jest jedną z najczęstszym przyczyn nadmiaru wody w organizmie. Dzienne zalecane spożycie soli nie powinno przekraczać 5 gramów (jedna płaska łyżeczka). Wielu z nas spożywa jej większą ilość; dużo produktów zawiera ukrytą sól. Znajdziesz ją w fast-foodach, chipsach, serach, wędlinach, przetworzonym pieczywie, gotowych posiłkach i sosach. Dlatego koniecznie zwróć uwagę na skład produktów, po które sięgasz. Rzadziej wybieraj wysoko przetworzone produkty, które są pełne soli. Zastąp je świeżymi owocami i warzywami. 

3. Zwiększ spożycie potasu

Potas odgrywa ważną rolę w prawidłowej gospodarce wodnej organizmu, przyśpiesza wydalanie sodu z tkanek, pomaga także kontrolować ciśnienie krwi. Niedobory potasu najlepiej uzupełniać zdrową, naturalną dietą, która dostarczy około 2000-3000 mg tego pierwiastka dziennie. Jakie pokarmy są naturalnie bogate w potas? Usuwanie wody z organizmu wspomagają banany, buraki czerwone, bataty, pomidory, arbuzy, szpinak, łosoś i fasola. 

Zobacz też:  Witamina C na twarz – tani sposób na piękną cerę

4. Zamień pieczywo na pełnoziarniste

Na pewno kojarzysz błonnik jako sposób na poprawienie trawienia. Ale czy wiesz, że ma on duże znaczenie przy zatrzymywaniu się wody w organizmie? Zwiększenie ilości błonnika w diecie pozytywnie wpływa na usuwanie wody. Wchłania on płyny, które znajdują się w obrębie jelit. Głównymi źródłami błonnika są jak najmniej przetworzone produkty zbożowe, takie jak pieczywo pełnoziarniste i razowe, a także otręby pszenne i płatki owsiane. Surowe warzywa i owoce są również cennym źródłem błonnika. 

5. Ruszaj się! 

Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, z pewnością bliskie ci są problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, ponieważ reguluje ciśnienie krwi, a tym samym pomaga usuwać nadmiar płynów gromadzących się w tkankach. Nie musisz od razu zapisywać się na siłownię i treningi personalne, zacznij od małych kroczków, które pozwolą ci wyrobić zdrowe nawyki. Wybierz się na spacer, zrezygnuj z korzystania z windy i wybierz schody, przejdź się do pracy. Kiedy spędzasz czas na siedząco przy biurku, często rób przerwy na rozprostowanie nóg. Pół godziny ruchu dziennie wpłynie pozytywnie na twoje zdrowie.

Usunięcie nadmiaru wody z organizmu jest możliwe w zupełnie naturalny i zdrowy sposób. Dzięki zastosowaniu się do powyższych metod z pewnością szybko odczujesz pozytywne skutki i zmniejszenie retencji.

O autorze

Milena Bizoń

Autorka tekstów z wieloletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza z niespokojnym charakterem i milionem pomysłów. Od urodzenia mieszkanka Dolnego Śląska, od zawsze zakochana w słowie pisanym. Od najmłodszych lat tworzyła, a pierwsze poważne doświadczenia w pisaniu zdobywała już jako nastolatka. Pisze głównie teksty z kategorii FMCG, healthcare, lifestyle i beauty. Prywatnie miłośniczka kóz, serowarstwa i dziergania.

Zobacz inne artykuły autora