Zatrzymanie wody w organizmie – dlaczego do niego dochodzi?

Na początek warto zastanowić się, dlaczego w ogóle zatrzymywanie wody w organizmie jest problemem, który pojawia się u tak wielu osób? Woda pełni bardzo ważne funkcje w organizmie i jest magazynowana we wszystkich tkankach. Retencja wody, czyli nadmierne jej zatrzymanie, pojawiać się może z różnych powodów. 

Za dużo wody w organizmie zatrzymywać się może z powodu indywidualnych reakcji organizmu na przyjmowanie pokarmy. Spożywanie dużej ilości soli i sięganie po przetworzoną żywność ma duży wpływ na zatrzymanie wody. Niedobór potasu i błonnika w diecie także wpływa na retencję wody w organizmie. 

Dieta nie jest jednak jedynym czynnikiem, który prowadzi do zatrzymania wody. U kobiet duże znaczenie mają hormony, dlatego często przed miesiączką, a także w trakcie menopauzy spotkać mogą cię problemy z retencją. Pojawieniu się problemów sprzyja stojąca praca i wysokie temperatury. 

Warto wspomnieć także o możliwych czynnikach zdrowotnych. Niektóre schorzenia nerek, wątroby albo serca mogą objawiać się zatrzymywaniem wody w tkankach. 

Nadmiar wody w organizmie – objawy

Nadmierna retencja wody w tkankach doprowadza do zachwiania gospodarki wodnej w organizmie, co powoduje różne objawy. Najczęstszym z nich jest opuchlizna dolnych kończyn, najczęściej widoczna jest ona w obrębie kostek i stóp. Stają się one nabrzmiałe, objawy nasilają się szczególnie wieczorem. Opuchlizna może pojawić się też na palcach rąk.

Zobacz też:
Detoks alkoholowy w Warszawie – przejściowa moda czy rewolucja w leczeniu kaca?

Oprócz obrzęków kończyn nadmiar wody w organizmie sprawia, że pojawia się uczucie ciężkości i pełności, a waga pokazuje dodatkowe kilogramy. Odczuwać możesz zmęczenie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją i bóle głowy. Te wszystkie nieprzyjemne odczucia negatywnie wpływają na samopoczucie.

Nieprzyjemne objawy miną wraz z momentem usunięcia nadmiaru płynów, które przechowywane są w tkankach. Jak pozbyć się wody z organizmu w bezpieczny i skuteczny sposób?

Jak usunąć wodę z organizmu – 5 skutecznych sposobów!

Usunięcie nadmiaru wody z tkanek nie jest trudne. Warto, byś do swojej codzienności wprowadził zdrowe nawyki, aby unikać tego problemu. Od razu poczujesz się lepiej! Poznaj 5 metod, które pozwolą Ci cieszyć się lepszym samopoczuciem i pożegnać obrzęki.

1. Regularnie nawadniaj organizm 

Być może zakładasz, że sposobem na pozbycie się wody z organizmu jest spożywanie mniejszej ilości płynów. To bardzo nierozsądne działanie! Odwodniony organizm przechowuje wodę w tkankach na zapas, dodatkowo może to doprowadzić do problemów zdrowotnych. Dlatego, aby woda była regularnie usuwana, odpowiednio nawadniaj organizm! Każdego dnia musisz wypić około 2 – 2,5 litra płynów. Najlepszym wyborem jest niegazowana woda, ale możesz sięgnąć także po warzywne soki. Ważne jest to, aby pić regularnie i nie dopuszczać do pojawienia się uczucia pragnienia – świadczy ono o odwodnieniu!

2. Ogranicz spożycie soli

Nadmiar soli w diecie jest jedną z najczęstszym przyczyn nadmiaru wody w organizmie. Dzienne zalecane spożycie soli nie powinno przekraczać 5 gramów (jedna płaska łyżeczka). Wielu z nas spożywa jej większą ilość; dużo produktów zawiera ukrytą sól. Znajdziesz ją w fast-foodach, chipsach, serach, wędlinach, przetworzonym pieczywie, gotowych posiłkach i sosach. Dlatego koniecznie zwróć uwagę na skład produktów, po które sięgasz. Rzadziej wybieraj wysoko przetworzone produkty, które są pełne soli. Zastąp je świeżymi owocami i warzywami. 

Zobacz też:
Detoks organizmu – jak usunąć toksyny i cieszyć się silniejszym układem trawiennym?

3. Zwiększ spożycie potasu

Potas odgrywa ważną rolę w prawidłowej gospodarce wodnej organizmu, przyśpiesza wydalanie sodu z tkanek, pomaga także kontrolować ciśnienie krwi. Niedobory potasu najlepiej uzupełniać zdrową, naturalną dietą, która dostarczy około 2000-3000 mg tego pierwiastka dziennie. Jakie pokarmy są naturalnie bogate w potas? Usuwanie wody z organizmu wspomagają banany, buraki czerwone, bataty, pomidory, arbuzy, szpinak, łosoś i fasola. 

4. Zamień pieczywo na pełnoziarniste

Na pewno kojarzysz błonnik jako sposób na poprawienie trawienia. Ale czy wiesz, że ma on duże znaczenie przy zatrzymywaniu się wody w organizmie? Zwiększenie ilości błonnika w diecie pozytywnie wpływa na usuwanie wody. Wchłania on płyny, które znajdują się w obrębie jelit. Głównymi źródłami błonnika są jak najmniej przetworzone produkty zbożowe, takie jak pieczywo pełnoziarniste i razowe, a także otręby pszenne i płatki owsiane. Surowe warzywa i owoce są również cennym źródłem błonnika. 

5. Ruszaj się! 

Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, z pewnością bliskie ci są problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, ponieważ reguluje ciśnienie krwi, a tym samym pomaga usuwać nadmiar płynów gromadzących się w tkankach. Nie musisz od razu zapisywać się na siłownię i treningi personalne, zacznij od małych kroczków, które pozwolą ci wyrobić zdrowe nawyki. Wybierz się na spacer, zrezygnuj z korzystania z windy i wybierz schody, przejdź się do pracy. Kiedy spędzasz czas na siedząco przy biurku, często rób przerwy na rozprostowanie nóg. Pół godziny ruchu dziennie wpłynie pozytywnie na twoje zdrowie.

Zobacz też:
Utrata głosu – jak go odzyskać? Jakie są najczęstsze przyczyny bezgłosu?

Usunięcie nadmiaru wody z organizmu jest możliwe w zupełnie naturalny i zdrowy sposób. Dzięki zastosowaniu się do powyższych metod z pewnością szybko odczujesz pozytywne skutki i zmniejszenie retencji.

Zobacz także:

About the Author

Milena Bizoń

Autorka tekstów z wieloletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza z niespokojnym charakterem i milionem pomysłów. Od urodzenia mieszkanka Dolnego Śląska, od zawsze zakochana w słowie pisanym. Od najmłodszych lat tworzyła, a pierwsze poważne doświadczenia w pisaniu zdobywała już jako nastolatka. Pisze głównie teksty z kategorii FMCG, healthcare, lifestyle i beauty. Prywatnie miłośniczka kóz, serowarstwa i dziergania.

View All Articles