Aby w szybkim tempie osiągnąć pożądane rezultaty, należy dostarczać organizmowi mniej kalorii, niż potrzebuje. To najważniejsza zasada skutecznego odchudzania. Na samym początku powinieneś więc ustalić, jakie jest twoje zapotrzebowanie kaloryczne – uzależnione jest one między innymi od wieku, wagi, wzrostu oraz sposobu spędzania wolnego czasu. Następnie należy ustalić ujemny bilans kaloryczny, czyli deficyt w wielu przypadkach dieta 1700 kcal jest zupełnie wystarczająca. Jeżeli wraz z posiłkami zaczniesz dostarczać mniej kalorii, niż jest potrzebne, twój organizm zacznie czerpać energię z rezerw tkanki tłuszczowej. Przekonaj się!

Dieta 1700 kcal – czy to dobre rozwiązanie?

Chciałbyś szybko zrzucić zbędne kilogramy, ale nie lubisz odczuwać nieustającego głodu? W takim razie dieta 1700 kcal dziennie jest czymś dla ciebie. Dzięki niej osiągniesz ujemny bilans kaloryczny, ale nie jest to jedna z najbardziej restrykcyjnych diet, dlatego nie niesie za sobą dużego ryzyka. Warto przypomnieć sobie, że dzienne zapotrzebowanie kaloryczne dorosłej kobiety wynosi około 2000 kcal – a więc dieta 1700 kcal tworzy jedynie subtelny deficyt kaloryczny. Według specjalistów od dietetyki to najzdrowszy sposób utraty wagi, który zmniejsza ryzyko efektu jojo często towarzyszącemu restrykcyjnym dietom.

Zobacz też:
Dieta odchudzająca – jak mądrze i zdrowo schudnąć? Poznaj porady dotyczące najlepszych sposobów na utratę wagi

Dieta niskokaloryczna – czego nie powinno w niej zabraknąć?

Jeżeli planujesz odchudzanie i zastosowanie diety niskokalorycznej, powinieneś starannie się do niej przygotować. Dlaczego? Ponieważ każda dieta niesie za sobą ryzyko powstania niedoborów ważnych składników odżywczych, takich jak mikro- i makroskładniki oraz witaminy i minerały. Nie powinno w niej zabraknąć wartościowych źródeł białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczy. Szczególnie ważną rolę odgrywa białko, ponieważ to ono wpływa na przyspieszenie tempa przemiany materii. Uważa się, że powinno ono stanowić około 15 % dziennej porcji spożywanych kalorii. Na jakie źródła białka warto postawić? Na przykład, na mleko, chude sery, jaja, nasiona strączkowe, czy jogurty.

Odchudzanie, a tłuszcze – co warto wiedzieć?

Wiele osób, które rozpoczynają dietę, postanawia kategorycznie zrezygnować ze spożywania tłuszczów. Jest to bardzo złe rozwiązanie. Wiadomo, że ilość tłuszczu w diecie warto ograniczyć, ponieważ dostarcza on dużo kalorii, jednak całkowite zrezygnowanie z tego elementu niesie za sobą mnóstwo niebezpieczeństw. Między innymi zaburza funkcjonowanie układu odpornościowego. Tłuszcze są też niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gospodarki hormonalnej. Co więcej, to w nich rozpuszczają się niektóre witaminy, na przykład A, D, E i K.

Postaw na zdrowe tłuszcze w diecie 1700 kcal

Zamiast całkowicie rezygnować z tego cennego składnika, warto postawić na zdrowe tłuszcze, które będą wspomagać proces utraty wagi – zawarte są między innymi w jajkach, awokado, orzechach oraz rybach. Doskonałym połączeniem jest polanie ugotowanych, pokrojonych warzyw oliwą z oliwek.

Zobacz też:
Dieta detox, czyli dieta oczyszczająca z toksyn i usprawniająca pracę jelit. Oczyść organizm dietą sokową, wykorzystaj dietą pudełkową

Jadłospis na tydzień – co powinien uwzględniać?

Co powinno być podstawą zdrowej diety 1700 kalorii? Przede wszystkim warzywa. Zaletą warzyw jest to, że mają dużo błonnika, dzięki czemu są sycące i mają bardzo mało kalorii. Na przykład, duża cukinia ma jedynie 100 kcal, natomiast jeden duży brokuł – 155 kcal. Do innych niskokalorycznych warzyw należą: kapusta, kalafior, ogórek, szpinak, szparagi, pomidory, czy seler naciowy. Czy owoce także powinny znaleźć się w takiej diecie? Jak najbardziej, podobnie jak warzywa są one źródeł wielu cennych witamin i minerałów. W tym wypadku również warto stawiać na produkty niskokaloryczne, na przykład takie jak arbuz, truskawki, poziomki, czy melony. Unikać należy natomiast bananów i winogron.

Przykładowy jadłospis w diecie 1700 kcal

Jak może wyglądać przykładowy jadłospis odchudzający? Na śniadanie możesz zjeść płatki owsiane z jogurtem i garścią owoców sezonowych, takich jak maliny czy porzeczki. Na drugie śniadanie doskonałym wyborem będzie koktajl owocowy i kilka orzechów włoskich. Na obiad możesz zjeść pieczoną pierś z kurczaka z ryżem pełnoziarnistym i ugotowanymi brokułami, skropionymi oliwą z oliwek. Na podwieczorek dobra będzie sałatka z jajka i rukoli i pół grejpfruta, natomiast na kolację zjedz pastę twarogową z warzywami i dwie kromki pieczywa chrupkiego z ziarnami sezamu. Aby skutecznie stracić masę ciała i nie poddać się w kilku pierwszych dniach diety, warto od razu ułożyć sobie jadłospis na 7 dni i zrobić niezbędne zakupy.

Zobacz też:
Darmowa dieta NFZ – lista zakupów, jadłospis diety DASH. Na bezpłatnym portalu diety NFZ pobierzesz rodzinny plan żywieniowy

Jak zmniejszyć kaloryczność potraw?

Na początku korzystałeś z jadłospisu dostępnego w internecie, jednak z czasem postanowiłeś samodzielnie ułożyć swoją dietę? To spore wyzwanie, jednak nie jesteś skazany na porażkę – ważne, abyś trzymał się kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim, postaw na gotowanie w domu, dzięki temu będziesz mógł mieć pełną kontrolę nad tym, co jesz. Domowe dania zawierają mniej tłuszczu, dzięki czemu są zdrowsze. Zamień zwykły makaron, ryż, czy pieczywo na produkty pełnoziarniste, dzięki czemu dadzą ci uczucie sytości na dłużej. Bardzo ważne jest również wykluczenie niektórych grup produktów z diety, w tym słodkich przekąsek oraz fast foodów – mogą one zniszczyć nawet najstaranniej przygotowany jadłospis. Ostrożność należy zachowywać także jeśli chodzi o alkohol.

Dieta 1700 kcal jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zadbać o zdrowie i zrzucić zbędne kilogramy. Pamiętaj, że w walce o zdrową sylwetkę sposób odżywiania jest kluczowy. Dodatkowo możesz zacząć uprawiać sport i różnego rodzaju aktywności fizyczne. Ważne jest też zachowanie równowagi i umiaru.

Zobacz także:

Zobacz też:
Semiwegetarianizm – na czym polega ta dieta i dla kogo będzie najlepsza?

About the Author

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

View All Articles