Błędnie klasyfikowana jako nieskuteczna – fitoterapia dała przecież początek lekom konwencjonalnym. Fitoterapeuta używa do swojej pracy wyłącznie wyciągów o sprawdzonym działaniu. Każda znana substancja musiała przejść badania naukowe. Wykonuje się je w celu potwierdzenia ich skuteczności i bezpieczeństwa. Zatem jeśli zastanawiasz się nad terapią ziołami – zdecydowanie warto! Dowiedz się, co to jest fitoterapia i jak wygląda dzisiejsze ziołolecznictwo.

Co to jest fitoterapia?

fitoterapia herbata ziołowa

Zastanawiasz się, co to jest fitoterapia? Ziołolecznictwo to nic innego, jak umiejętne wykorzystywanie dobroczynnego działania niektórych znanych nam roślin. Nauka ta ma tysiące lat tradycji i czerpie z kultur całego świata. Potencjał takiej terapii jest szczególnie cenny w dzisiejszych czasach. Ludzie zmagają się chorobami cywilizacyjnymi, stresem oraz nadmiernym spożyciem leków. Rośliny potrafią skutecznie ustabilizować działanie organizmu. Przywracają naturalną równowagę ciała i wewnętrznych procesów. 

Ziołolecznictwo nie jest w stanie całkowicie zastąpić medycyny konwencjonalnej. Nie ma tak szybkiego i intensywnego działania. Szczególnie w ciężkich lub nagłych przypadkach sama fitoterapia nie wystarczy. Nie zmienia to jednak faktu, że ziołolecznictwo ma ogromną moc. Może stanowić wsparcie dla nowoczesnej medycyny. Kluczem do sukcesu stosowania fitoterapii jest wytrwałość, ciągłość i regularność stosowania. Efekty takiego działania są ogromne i często pozytywnie zaskakujące.

Zobacz też:
Na jakie preparaty na wzmocnienie organizmu powinniśmy się zdecydować?

Fitoterapia – historia leczenia ziołami

fitoterapia mięta w filiżance

Historia fitoterapii sięga starożytności. Pierwsze wzmianki o tym rodzaju terapii widnieją w zapiskach sprzed 5000 lat. Już w Babilonii i Asyrii stosowano ziołolecznictwo, wykorzystując m.in. rumianek, szafran, piołun, nagietek, fenkuł czy babkę. Starożytny Egipt przodował w tym temacie. Kapłani sporządzali leki według ściśle ustalonych przepisów. Znano już moczopędne właściwości jałowca oraz przeciwrobacze działanie kory granatowca. Używano także aloesu, mirry, maku polnego, mięty pieprzowej i setek innych dobroczynnych roślin. 

W Europie historię fitoterapii zapoczątkowali starożytni Grecy. Fitoterapia i leki roślinne początkowo miały związek z religią. Z czasem praktyka ta nabrała świeckiego charakteru. Wytworzyły się także różne specjalizacje i handel – pierwowzór aptek.

Fitoterapia i ziołolecznictwo rozwijała się dalej w kulturze chrześcijańskiego średniowiecza. Lekami pochodzenia roślinnego w szczególności zajmowali się tym mnisi zakonni. Zioła i rośliny hodowano w dużej ilości w ogrodach przyklasztornych. W tym czasie można zauważyć ogromne postępy fitoterapii. Zakonnicy tworzyli obszerne, ilustrowane zielniki – kompendia wiedzy zielarskiej.

Nowoczesna fitoterapia czerpie także z tradycji nauk medycznych Indii, Chin, Tybetu, Rzymu oraz ziołolecznictwa szamańskiego. Wykorzystywane są zarówno całe rośliny, jak i na przykład same korzenie.

Fitoterapia i zioła lecznicze

fitoterapia torebki z suszem

Ogromne postępy fitoterapii skutkują obszernym wyborem metod terapii. Istnieją nalewki, maści, tabletki, wyciągi, napary i syropy praktycznie na każde schorzenie. Aby wydobyć substancję czynną z rośliny, wytwarza się z niej macerat. Może być on z użyciem alkoholu, ale i bez niego. 

Lecznicze zioła i rośliny korzystnie wpływają na zdrowie, kondycję fizyczną i psychiczną. Można ją stosować również profilaktycznie. Działa bezpiecznie i skutecznie, naturalnie wzmacniając organizm. Przed ich zastosowaniem pacjent powinien jednak porozmawiać z lekarzem, farmaceutą lub zielarzem. Szczególnie porada lekarska pozwoli ci mieć pewność, że wybierasz odpowiednie zioła dla twojego organizmu, szczególnie jeśli chodzi o dawkowanie. Dzięki temu łatwiej unikniesz też działań niepożądanych. Oto kilka z bardziej znanych leków roślinnych.

  • Mięta – znakomity środek przeciwbólowy. Możesz właściwie zastąpić nią leki na ból głowy, brzucha, itp. Sporządzony z niej napar ma także dobroczynne działanie dla układów oddechowego i pokarmowego. Skutecznie też reguluje temperaturę ciała, zwiększając potliwość. 
  • Lukrecja – niezastąpiona w kwestii regulacji kwasowości żołądka. Zawiera liczne substancje czynne, działające korzystnie na cały układ pokarmowy. Oczyszcza wątrobę, przeciwdziała nadkwaśności i przynosi ulgę w kaszlu.
  • Kocanka włoska – jest doskonałym środkiem oczyszczającym. Obniża cholesterol, działa moczopędnie, wykrztuśnie, wspomaga trawienie. Posiada niesamowite właściwości antyhistaminowe. Jeżeli cierpisz na alergię, wypróbuj silne działanie kocanki, bez skutków ubocznych.
  • Babka płesznik – reguluje procesy trawienne i przeciwdziała zaparciom. Jest też skuteczna przeciwko hemoroidom. Dobrze sprawdzi się przy odchudzaniu. Wspomaga usuwanie złego cholesterolu i nadmiaru tłuszczu z organizmu.
  • Kurkuma – ma pozytywny wpływ na ponad 100 procesów fizjologicznych. Ochrania wątrobę, zapobiega zakrzepicy i miażdżycy. Kurkuma posiada również silne właściwości przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Zawsze spożywaj ją z czarnym pieprzem, który wzmacnia jej działanie.
  • Dziurawiec – już Hipokrates polecał stosować tę roślinę do kojenia stanów zniechęcenia i depresji. Dziurawiec doskonale pomaga radzić sobie z przygnębieniem i niepokojem. Oprócz tego poprawia metabolizm oraz ułatwia gojenie ran;
  • Głóg – jego kwiaty wspomagają pracę mięśnia sercowego i pozwalają utrzymać serce w dobrej kondycji. Kwiatostan stosuje się także przeciwko stanom napięcia nerwowego dzięki zawartym w nim flawonoidom. 
Zobacz też:
Jak sprawdzić, czy mam dobrze dobrane okulary?

Dobry fitoterapeuta – czyli jaki?

fitoterapia napar z rumianku

Jeśli zastanawiasz się nad terapią ziołami, warto znaleźć dobrego fitoterapeutę, który zadba o twoje bezpieczeństwo. Specjalista zna się na tym, co pomoże, a co może zaszkodzić. Aby zostać fitoterapeutą, należy skończyć kilkuletnią naukę. Studia z ziołolecznictwa są coraz częstszym wyborem na polskich i światowych uczelniach. Kariera fitoterapeuty jest niezwykle ciekawa i satysfakcjonująca.

Najbardziej znany fitoterapeuta w Polsce to dr Henryk Różański. Opublikował dotychczas 26 prac naukowych w tematyce fitoterapii i ziołolecznictwa. Dr Różański opracował aż 623 skuteczne preparaty galenowe. Jego książki są znakomitym źródłem wiedzy na temat zielarstwa.

Dr Henryk Różański jest autorem popularnych książek w tematyce fitoterapii. Jego „Leksykon Ziół”, „Fitoterapia i leki roślinne” oraz „Zielnik: Rośliny uprawne” to niezwykle praktyczne, wartościowe pozycje. Jeżeli interesujesz się tym tematem, koniecznie sięgnij po te lektury. 

Ziołolecznictwo – studia

fitoterapia napar z ziół w szklankach

Zastanawiasz się nad samodzielnym zgłębianiem fascynującej nauki, jaką jest zielarstwo? Studia w tym obszarze cieszą się coraz większą popularnością. Co więcej, zapewniają liczne możliwości rozwojowe i finansowe.  

Studia z ziołolecznictwa to świetna opcja dla pasjonatów roślin i naturalnej terapii. Na kierunku zielarstwo dowiesz się, jak pomagać sobie i innym. Po zakończonej edukacji będziesz mógł zajmować się: układaniem diety, leczeniem, doradzaniem w kwestii doboru odpowiednich składników. Studia z zielarstwa i ziołolecznictwa otwierają drzwi do kariery w firmach produkujących suplementy diety i leki naturalne oraz w branży kosmetycznej. 

Zobacz także:

Zobacz też:
Jak często powinniśmy odwiedzać profilaktycznie stomatologa?

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły