Co to jest homeostaza?

Przejdźmy do najważniejszego punktu, czyli wyjaśnienia co to jest homeostaza. W twoim organizmie ważny jest każdy organ i każdy układ, a ich harmonijne działanie nazywane jest homeostazą. Inaczej mówiąc homeostaza to utrzymanie równowagi wewnątrz organizmu, niezależnie od zmieniających się warunków środowiska zewnętrznego. Tylko taka współpraca wewnątrz organizmu może zapewnić ci zdrowie i dobre samopoczucie.

Organizm, w którym zachodzi homeostaza, jest bardziej odporny na wszelkie choroby i negatywne oddziaływanie środowiska zewnętrznego. Właśnie dlatego wewnątrz twojego organizmu powinna stale być równowaga między temperaturą, nawodnieniem i składem chemicznym. Homeostaza organizmu jest niezbędna do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Powtarzamy to kolejny raz, żebyś dobrze to zrozumiał i zapamiętał. 

Mechanizmy utrzymania homeostazy organizmu

Do czynników, które mają wpływ na homeostazę, zalicza się między innymi: 

  • temperaturę ciała;
  • ciśnienie osmotyczne;
  • pH płynów ustrojowych i pH krwi;
  • ciśnienie krwi;
  • stężenie związków chemicznych w płynach ustrojowych. 

To właśnie ich kontrola prowadzi do utrzymania homeostazy w organizmie. Receptory nie tylko kontrolują, ale i przekazują odpowiednie informacje do interpretatorów, które znajdują się w układzie nerwowym. Ich zadaniem jest ustalenie, czy przekazana informacja zawiera jakieś odchylenie od normy, jeśli tak, przekazują ją do efektorów, które z kolei regulują dany parametr. W związku z tym można powiedzieć, że utrzymanie homeostazy twojego organizmu jest możliwe dzięki określonym zachowaniom przystosowawczym do zmieniających się warunków zewnętrznych. Twój organizm dostosuje się do wysokiej temperatury, wydzielając pot lub do niskich temperatur, wywołując dreszcze.

Zobacz też:
Jak rzucić palenie? Wypróbuj nasze sposoby!

Kluczową rolę w tym całym procesie odgrywa układ nerwowy i układ hormonalny. Z kolei, jeśli chodzi o konkretny narząd, który ma największy udział w utrzymaniu homeostazy w twoim organizmie, są to nerki. Jest to w pewnym sensie regulator, odpowiedzialny za utrzymanie stałego środowiska w organizmie. 

Zaburzenia homeostazy

Do zaburzeń homeostazy może przyczynić się przede wszystkim nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej. Nie od dziś wiadomo, że styl życia znacząco wpływa na funkcjonowanie całego twojego organizmu. Czynniki, które mogą mieć wpływ na zaburzenie homeostazy organizmu, to między innymi dokonywanie niewłaściwych wyborów i nieodpowiedni styl życia: 

  1. nie jesteś aktywny fizycznie;
  2. większość czasu spędzasz przed komputerem lub telewizorem;
  3. wybierasz przetworzoną żywność, fast foody, słodzone napoje, słodycze, słone przekąski;
  4. nie dbasz o odpowiednie nawodnienie organizmu;
  5. nie dbasz o wystarczającą ilość snu;
  6. jesteś narażony na ciągły stres;
  7. stosujesz różne używki, takiej jak alkohol i papierosy. 

Co jeszcze może zaburzać homeostazę w organizmie? 

Wszystkie wymienione elementy mogą mieć bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że tak drobne kwestie mają tak ogromny wpływ na nasze zdrowie. Wolimy leczyć niż zapobiegać, myśląc, że nigdy nic złego nam się nie przytrafi. To duży błąd. Na zaburzenie homeostazy mogą wpływać także choroby genetyczne czy nieprawidłowa budowa jakiegoś organu wewnętrznego. Do kolejnych czynników mających wpływ na zaburzenia homeostazy są choroby wywołane, np. skażeniem środowiska, czynnikami biologicznymi, np. pasożytami. 

Zobacz też:
Endokrynolog - czym się zajmuje?

Jak zadbać o utrzymanie homeostazy?

Należy działać dwukierunkowo, jeśli chcesz utrzymać homeostazę organizmu. Po pierwsze zadbaj o odpowiednią dietę. Dostarczaj do organizmu wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych. Tylko w ten sposób możesz wesprzeć pracę wszystkich narządów i układów w twoim organizmie. Jeśli zmienisz swoją dietę na taką, która bogata będzie w różne warzywa, owoce, chude mięso i ryby, jaja, nabiał, pełnoziarniste produkty, z pewnością szybko zauważysz poprawę samopoczucia, mniejsze zmęczenie i wiele innych korzyści. Zapewniamy, że na efekty nie trzeba długo czekać. 

Po drugie, by utrzymać homeostazę, należy wyeliminować czynniki zewnętrzne, które mogą wpływać negatywnie na równowagę w twoim organizmie. Postaraj się unikać stresu, nie pracuj zbyt długo, staraj się wysypiać i chodzić spać o regularnych godzinach, zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu i więcej się ruszaj. To bardzo proste działania, a ich wprowadzenie nie jest zbyt skomplikowane. Być może na początku nie będzie to takie łatwe. Wprowadzaj zmiany stopniowo, na tyle, ile aktualnie możesz. 

Zadbaj o swój organizm już dziś. Utrzymanie homeostazy powinno być dla ciebie priorytetem, jeśli chcesz cieszyć się dobry zdrowiem i samopoczuciem. Nie ma na co czekać, zdrowy styl życia to same plusy. Bardzo szybko to zauważysz!

Zobacz także:

Zobacz też:
Leki dla Ukrainy – jakich potrzeba, gdzie je dostarczyć? Jak pomóc Ukraińcom?

About the Author

Justyna Jakubczyk

Miłośniczka zdrowego stylu życia i treningu siłowego. Pisanie to jej pasja i praca, którą uwielbia ponad wszystko. Słowa pozwalają jej przenieść się do krainy nieograniczonej kreatywności. Wtedy może realizować swoje szalone pomysły.

View All Articles