Jak działają krokomierze?

Zanim udzielimy odpowiedzi na najważniejsze pytanie, czyli – ile kroków dziennie trzeba zrobić, żeby schudnąć, przybliżymy nieco informacji na temat popularnych urządzeń i aplikacji do mierzenia kroków. Wielu nowoczesnych urządzeń ma funkcję liczenia kroków. Znajdziesz ją zapewne w swoim telefonie, ale też smartwatchu i opaskach sportowych. Wystarczy ci właściwie tylko bezpłatna aplikacja w twoim smartfonie, aby zacząć liczyć kroki. Jednak bardziej zaawansowane, przystosowane do tego, urządzenia podają znacznie więcej wartościowych informacji. Wśród nich znajdziesz chociażby puls, ciśnienie, itp. Sam telefon nie jest w stanie tego sprawdzić. Nie poda ci więc dokładnej informacji na temat spalonych podczas spaceru kalorii.

Urządzenia i aplikacje stworzone do liczenia kroków wykorzystują do swojego działania akcelerometr. Z tego powodu telefon może dostarczyć bardziej wiarygodnych informacji. Jeśli jednak zależy ci na zegarku do liczenia kroków, noś go na rzadziej używanej ręce. W ten sposób unikniesz naliczania kroków przy losowych, codziennych czynnościach.

Profesjonalny krokomierz, zegarek lub telefon liczą wszystkie twoje kroki w ciągu dnia. Samemu nie jesteś w stanie tego sprawdzić. Te małe urządzenia w niczym nie przeszkadzają. Jednocześnie sprawdzają, czy wyrabiasz dzienną normę kroków. 

Zobacz też:
Nieszczęśliwa miłość - jak może wpłynąć na zdrowie?

Większość aplikacji do mierzenia ilości kroków ma także wbudowane funkcje motywacyjne. Są to, na przykład, osiągnięcia do odblokowania lub wyzwania do ukończenia. Często można odblokowywać nagrody przez kontynuowanie nawyku przez wiele dni z rzędu. Jeśli jesteś osobą, która potrzebuje motywacji z zewnątrz, z pewnością na tym skorzystasz. Daje to poczucie samorealizacji oraz dążenia do konkretnego celu. Po pewnym czasie kontynuowania nawyku, z pewnością zauważysz zmiany w swoim ciele. Będą cię one dodatkowo motywować.

Ile kroków dziennie zrobić, żeby schudnąć?

Ile kroków dziennie trzeba zrobić, żeby nie przybrać na wadze lub schudnąć? Różne źródła podają inne wartości. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca pomiędzy 6000, a 8000 kroków dziennie. Prawidłowa ilość kroków dziennie zależy jednak od twojego organizmu. Dla osób niepełnosprawnych lub przewlekle chorych, liczba jest mniejsza i wynosi około 3500-5000 kroków. Jeżeli twoja praca i plan dnia nie wymagają praktycznie żadnego ruchu, wartość ta będzie większa. Natomiast od osób aktywnych fizycznie, nie wymaga się aż tyle. 

Ile zatem kroków dziennie należy wykonać, żeby schudnąć? Najbardziej rozpopularyzowana ilość to 10000 kroków. Niektórzy zawyżają tę liczbę do 15000, ale ta pierwsza wersja powinna w zupełności wystarczyć. 

Niepokojący jest fakt, że wiele osób wykonuje dziennie zaledwie 2500 kroków. Jest to zdecydowanie niewystarczający ruch do utrzymania zdrowego ciała. Schudnięcie w ten sposób także nie jest możliwe. 

Zobacz też:
Powiększanie piersi implantami – dlaczego warto, jakie implanty?

Jeśli do tej pory nie ruszałeś się prawie wcale, taka ilość kroków dziennie jest właściwie nieosiągalna. Nie oznacza to jednak, że powinieneś się poddać! Chudnięcie jest procesem długotrwałym. Stawiaj sobie mniejsze, osiągalne cele i zwiększaj je stopniowo. 

Ile kroków dziennie dla początkującego?

Zastanawiasz się, ile kroków dziennie wystarczy dla początkującego? Spróbuj rozpocząć od 5000 kroków. Jest kilka sposobów, które ci to ułatwią. Możesz na przykład zrezygnować z windy lub pokonywać pieszo ostatni przystanek autobusowy. Już takie drobne zmiany dadzą zauważalne efekty!

10000 kroków – ile to km?

Wiesz już, mniej więcej, ile kroków dziennie trzeba zrobić, aby cieszyć się lepszym zdrowiem i smuklejszą sylwetką. Czy jest to dużo, czy mało?  To zależy! Dla wielu osób 10000 kroków jest ogromną, prawie nieosiągalną ilością. Jak wygląda to w praktyce i w przeliczeniu na kilometry? 10000 kroków ile to km? Szacunkowo przyjmuje się, że pojedynczy krok ma około 60-80 cm. Zakładając taką wartość, 10000 kroków przekłada się na około 8 kilometrów. Zatem ile kroków to kilometr? Zależy to od twojego ciała i sposobu chodzenia. Przyjmuje się, że kroki na km odpowiadają proporcji, mniej więcej, 1200-2000.

10000 kroków ile to kalorii?

Wartość ta także zależy od budowy ciała i sposobu chodzenia. Jeżeli twoje BMI jest w normie i nie uprawiasz żadnej aktywności fizycznej, po 2000 kroków spalisz około 100 kcal. Oznacza to, że wystarczy mniej więcej 20 minut spaceru w tempie 5 km/h, aby spalić 100 kalorii. W rzeczywistości, wartość ta może być nieco inna. Wiele smartwatchy lub opasek sportowych podaje bardziej przybliżoną wartość. Kalkulator kroków na kalorie wykorzystuje do obliczeń twój puls, a więc podawana przez nie wartość jest bardziej dokładna.

Zobacz też:
Homeostaza, czyli najbardziej pożądany stan w organizmie

Pozostaje pytanie: 10000 kroków – ile to kalorii? Przyjmująć powyższe proporcje, po 8 kilometrach spalisz około 500 kalorii. Samo spacerowanie nie wystarcza jednak, by schudnąć. Konieczne będzie przejście na zdrowy tryb życia: przerzucenie się na odpowiednią dietę, ilość snu, itp. Chcąc przyspieszyć proces utraty wagi, warto wprowadzić deficyt kaloryczny około 500 kcal od twojego domyślnego, dziennego zapotrzebowania. 

Ile kroków dziennie zrobić, żeby schudnąć kilogram?

Jest to zależne od wielu czynników, takich jak: 

  • metabolizm;
  • waga;
  • wzrost;
  • styl życia;
  • sposób odżywiania;
  • sposób chodzenia. 

Można jednak obliczyć bardzo ogólną ilość kroków potrzebną do schudnięcia jednego kilograma. 1 kg to równowartość spalenia około 7000 kalorii. Wykonując zalecane 10000 kroków dziennie, dzięki chodzeniu, spalisz 500 kcal. Aby więc schudnąć kilogram, potrzebna ci będzie dwutygodniowa systematyczność. 

10000 kroków dziennie – efekty

Chcesz zobaczyć efekty? Pamiętaj o regularności! 10000 kroków dziennie powtarzane przez około 24 tygodnie wyregulują twoje ciśnienie tętnicze. Poziom glukozy we krwi także diametralnie spadnie. 

Ogromną zaletą tego rodzaju ruchu jest to, że wykonuje się go na świeżym powietrzu. Odpowiednio długi spacer skutecznie dotlenia mózg. W ten sposób możesz więc nie tylko walczyć z otyłością, ale też kompleksowo zadbać o swoje zdrowie. 

Spacery nie zastąpią ci treningu siłowego ani tradycyjnego cardio. Możliwe jest wykonywanie zalecanej ilości 10000 kroków dziennie, przy zachowaniu siedzącego trybu życia. Oczywiście, nawet taka stosunkowo niewielka porcja dziennego ruchu jest wskazana i korzystna dla zdrowia. Warto jednak zadbać, aby nie była ona jedyną formą aktywnego spędzania czasu. Nawet same spacery mogą dać efekt odchudzonego, smuklejszego i jędrniejszego ciała. Gdy dodasz do tego jazdę na rowerze, taniec, pływanie lub typowy trening siłowy, zmiany w twoim ciele będą lepsze i bardziej widoczne.

Zobacz też:
Jak walczyć ze zgagą?

Aktywność fizyczna wpływa korzystnie nie tylko na ciało, ale i umysł. Regularne dotlenianie i ruch sprawią, że będziesz cieszyć się lepszym humorem, samopoczuciem i koncentracją. W efekcie będziesz efektywniej pracować i staniesz się produktywniejszy. Może na tym skorzystać nawet twoje życie osobiste i rodzinne. Wybierz się na spacer już dziś i pielęgnuj ten korzystny dla zdrowia nawyk.

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły