Czujesz się ociężały i brakuje ci energii? A może zbliża się termin wakacji lub wielkiego wyjścia, na którym chciałabyś wyglądać doskonale? W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest szybka dieta. Polega ona na wprowadzeniu dosyć dużego deficytu kalorycznego, co umożliwia szybką redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej. Tego typu dieta opiera się na produktach lekkostrawnych i bogatych w błonnik, które przyśpieszają metabolizm i mimo niskiej kaloryczności, dają poczucie sytości. Jadłospis obfituje w zupy, koktajle oraz owsianki. Powinien zawierać duże ilości warzyw i owoców, aby dostarczyć organizmowi jak najwięcej witamin i minerałów.

Szybka dieta odchudzająca – od czego zacząć?

Chcesz schudnąć i odzyskać płaski brzuch, ale nie wiesz, od czego zacząć? Na samym początku powinieneś określić swoje cele. Musisz więc ustalić, jakie jest twoje BMI oraz waga wyjściowa, a następnie do jakiego wskaźnika chciałbyś dojść. Posłuży ci to również jako motywacja w trudnych momentach. Otrzymane parametry pomogą ci w doborze optymalnej ilości kalorii, które będziesz spożywał każdego dnia. Szybka dieta zazwyczaj kojarzy się z głodówką – i chociaż to prawda, że jest dosyć restrykcyjna, nie warto przesadzać z deficytem kalorycznym. Dietetycy przestrzegają przed schodzeniem poniżej 1000 kcal dziennie – chociaż ostateczny wynik uzależniony jest od twojego sposobu życia.

Zobacz też:
Dieta ketogeniczna – jedz tłuszcz i chudnij!

Szybkie i skuteczne odchudzanie, czyli ile możesz stracić

Ile możesz schudnąć na szybkiej diecie? Każdy organizm inaczej reaguje na odchudzanie. Jednak zazwyczaj przyjmuje się, że możliwa jest utrata 1,5 kg w ciągu dwóch dni. Jeżeli dołożysz do tego ćwiczenia fizyczne, możesz schudnąć nawet 4 kg w tydzień. Warto jednak pamiętać, że tak szybkie odchudzanie jest sporym obciążeniem dla każdego organizmu, dlatego diety 1000 kcal nie powinno się stosować zbyt długo. W razie wątpliwości, zawsze można poradzić się doświadczonego dietetyka, która udzieli ci fachowej porady dotyczącej tego, jak schudnąć nie tylko szybko, ale przede wszystkim zdrowo i trwale – bez efektu jo-jo.

Skuteczna dieta odchudzająca – jak powinny wyglądać śniadania?

Nawet w najbardziej restrykcyjnych dietach nie poleca się omijania śniadań. Według licznych badań są one ważne, ponieważ wpływają na koncentrację i samopoczucie. W dodatku zapewniają poranną dawkę energii i zapobiegają zwalnianiu metabolizmu. Aby szybko schudnąć, musisz jednak starannie je planować. Dzień dobrze rozpocząć od soku z pomarańczy lub grejpfruta, które są prawdziwymi bombami witaminy C. Następnie powinieneś dostarczyć organizmowi cennych składników odżywczych, w tym węglowodanów i białka. Doskonałym wyborem będzie kromka pełnoziarnistego chleba i chudy twaróg. Możesz też przygotować łyżkę płatek owsianych z niskokalorycznym jogurtem. Taka szybka dieta jest smaczna i zdrowa.

Postaw na smaczne zupy! 

Każda dieta oczyszczająca, której celem jest zgubienie zbędnych kilogramów, powinna zawierać duże ilości warzyw. Nie inaczej jest z szybką dietą. Dlaczego? Ponieważ warzywa są niskokaloryczne, zawierają duże ilości błonnika, który wzmaga uczucie sytości oraz są bogate w witaminy i inne cenne minerały. Można je spożywać między innymi w formie zup. Doskonałym wyborem jest aromatyczna zupa krem z dyni czy jedwabista i gładka z zielonego groszku. Polecane są też zupy wielowarzywne, na przykład zawierające marchew, seler naciowy, cukinie, pomidory czy inne warzywa. Można wzbogacić je dodatkiem piersi z kurczaka, kaszy gryczanej lub ryżu – w tym ostatnim przypadku warto postawić na produkt pełnoziarnisty.

Zobacz też:
Semiwegetarianizm – na czym polega ta dieta i dla kogo będzie najlepsza?

Co jeść na kolację?

Kolacja w codziennym jadłospisie pełni najmniej znaczącą funkcję. Niektóre osoby decydują się na jej pomijanie, jednak lepsze efekty możesz uzyskać, spożywając wieczorem drobną przekąskę. Ułatwi ci to zasypianie oraz zminimalizuje ryzyko spowolnienia przemiany materii. Możesz zjeść koktajl owocowy, chude mięso, sałatkę warzywną czy pieczywo pełnoziarniste. Chociaż szybka dieta jest chętnie wybierana przez osoby zapracowane, to musisz pamiętać o powolnym i dokładnym spożywaniu posiłków. Nie tylko poprawi to proces trawienia i tym samym twoje samopoczucie, ale też unikniesz w ten sposób przejadania się.

Jak chudnąć bez efektu jo-jo?

Prawdziwą zmorą odchudzających się osób jest efekt jo-jo. Na czym on polega? Na szybkim przybieraniu na wadze po zakończeniu diety. Często masa ciała nie tylko wraca wtedy do początkowego poziomu, ale nawet zwiększa się o jakieś 10%. Można jednak tego uniknąć. Jak? Przede wszystkim, zdrowie odchudzanie nie może być oparte na zbyt dużym deficycie kalorycznym. Warto wyrobić w sobie zdrowe nawyki żywieniowe, których będziesz się trzymał przez cały czas – może to oznaczać unikanie wysokokalorycznych i przetworzonych produktów.

Wiele osób przyznaje, że pozytywnie na ich wagę wpływa przygotowywanie posiłków w domu, zamiast kupowanie ich na mieście. Niezbędnym elementem są też ćwiczenia fizyczne. Sama szybka dieta to nie wszystko.

Zobacz także:

Zobacz też:
Dieta kopenhadzka – sposób na szybkie odchudzanie. Czy na pewno warto stosować się do jej rygorystycznych zasad?

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły