Zespół stopy cukrzycowej często pojawia się u starszych osób chorych na cukrzycę. Powodem tego jest fakt, że dolegliwość ta rozwija się z czasem. Stopa cukrzycowa pojawia się u pacjentów, którzy przez długi czas chorują na cukrzycę. Jest to bardzo poważne powikłanie, które w skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do amputacji części lub całej stopy – a nawet nogi. Dowiedz się, czy i tobie nie grozi 

stopa cukrzyka.

Co to jest stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa to popularna nazwa określająca pewne specyficzne schorzenie nogi. To zespół różnych przypadłości atakujących stopę na skutek powikłań długotrwałej cukrzycy. Dolegliwość ta jest stosunkowo częsta – występuje wśród 6-10% chorych na cukrzycę. Kiedy jest niezdiagnozowana i nieleczona, może nawet prowadzić do nieodwracalnych deformacji i martwicy stopy. 

Zespół stopy cukrzycowej to bardzo poważna choroba. Nie lekceważ jej! 

Zaawansowany zespół stopy cukrzycowej kończy się niestety amputacją. Lekarze i naukowcy szacują, że w ciągu roku poddawane jest jej aż 9 tysięcy pacjentów. Według danych Raportu NFZ, 60% amputacji wykonanych w 2018 roku było właśnie wynikiem stopy cukrzycowej. Nie oznacza to jednak, że grozi to także tobie.

Zobacz też:
Schizofrenia paranoidalna – jakie objawy wskazują na tę chorobę? Czy schizofrenię da się wyleczyć?

Stopa cukrzycowa – pierwsze objawy

Objawy stopy cukrzycowej mogą przebiegać z różnym nasileniem. Zmiany patologiczne na stopach i nogach postępują wraz z uszkodzeniem nerwów, wiązadeł i krążenia. Najpowszechniejsze, pierwsze objawy stopy cukrzycowej to:

  • niewielki ból, nawet w stanie spoczynku nóg;
  • upośledzenie czucia i wibracji;
  • sine zabarwienie stopy;
  • niemożność wyczucia tętna;
  • różnego rodzaju infekcje stóp;
  • zgrubienie warstwy rogowej naskórka;
  • wrzody;
  • deformacje;
  • obrzęki przypominające zapalenie tkanek.

Zespół stopy cukrzycowej – wszystkie oblicza choroby

Stopa cukrzycowa ma różne oblicza. Może zaatakować cię neuropatyczny zespół stopy cukrzycowej. Jest to najczęstsza odmiana, która dotyka aż około 70% chorych. W takim przypadku możesz odczuwać:

  • drętwienie i bolesność stopy;
  • uczucie pieczenia;
  • mrowienie;
  • uczucie palenia. 

Natomiast bodźce zewnętrzne będą dla ciebie mniej odczuwalne. Neuropatyczna stopa cukrzyka osłabia twoje mięśnie i kości. Ostatecznie prowadzi do martwicy i deformacji kończyny.

Niedokrwienny zespół stopy cukrzycowej

Być może cierpisz na inną, nieco rzadszą odmianę tego schorzenia. Czasem może pojawić się też niedokrwienny zespół stopy cukrzycowej. Polega on na niedotlenieniu tkanek w obrębie twoich kończyn dolnych. W takim przypadku, struktura twoich kości się nie zmienia. Taka stopa cukrzycowa dotyka tylko tkanki miękkie – twoja stopa stanie się sina, będziesz podatny na infekcje, skrzepy, opuchlizny, wrzody, pęknięcia i martwice. Możesz zauważyć też deformacje w obrębie swoich paznokci.

Stopa cukrzycowa odmiana łączona

Istnieje też trzecia, najrzadsza odmiana stopy cukrzyka – łączona. Jest to najpoważniejszy przypadek, trudny w leczeniu i bardzo uciążliwy. Wspólną cechą wszystkich powyższych typów schorzenia jest przewlekły ból i trudność poruszania się. 

Zobacz też:
Choroba wieńcowa, czyli niedrożne tętnice – jak ją rozpoznać i zapobiegać?

Nieleczona stopa cukrzycowa powoduje skrajne wyniszczenie tkanek, a nawet kości. Pogłębiające się infekcje, deformacje i inne zmiany mogą mieć tragiczne skutki.

Jak wygląda stopa cukrzycowa?

W zależności od konkretnych przyczyn, rodzaju i stopnia zaawansowania schorzenia, stopa cukrzycowa może przybierać różne oblicza. Jak wygląda stopa cukrzycowa i jak ją rozpoznać? Przede wszystkim, bądź czujny na pojawienie się jakichkolwiek niepokojących objawów. Jeśli zdiagnozowano u ciebie cukrzycę, musisz przykładać szczególną wagę do dbania o swoje zdrowie. Nie ignoruj żadnych dolegliwości.

Objawy stopy cukrzycowej nie zawsze przebiegają tak samo. Postępująca cukrzyca prowadzi do uszkodzenia różnych naczyń krwionośnych w ciele. Stopy są na to szczególnie podatne. Z czasem będzie zmniejszać się ich elastyczność. Zauważysz niedokrwienie, miażdżycę i zarastanie, a także zakrzepy. Dolegliwości te mogą atakować różne obszary kończyn dolnych.

Palec cukrzycowy

Na początku możesz zauważyć suchość skóry na palcach u stóp. Czasem może to być nawet łuszczenie się skóry. Stopa cukrzycowa często zaczyna się właśnie od dużych palców u stóp. Palec cukrzycowy będzie stopniowo zmieniał swój kształt – może to być nawet delikatne odginanie się od reszty lub nieznaczne puchnięcie. Możesz zauważyć największe zmiany chorobowe wokół paznokcia. Tam skóra jest najbardziej podatna na łuszczenie i zaczerwienienia.

Nieleczony palec cukrzycowy może nawet przybrać kolor bliski czarnemu. Jest to bardzo niepokojący objaw i może świadczyć już o konieczności amputacji. 

Paznokcie w stopie cukrzycowej

Jak wygląda stopa cukrzycowa, kiedy atakuje paznokcie? Obserwując swoje paznokcie u stóp i rąk możesz wykryć cukrzycę nawet w dość wczesnym stadium choroby. Jednym z bardziej powszechnych symptomów są jednolite rowki biegnące poprzecznie wzdłuż płytki. Są one równoległe do siebie – najłatwiej zauważalne na kciukach i dużych palcach u stóp. Są to tzw. linie Beau, które oznaczają zaburzenia krążenia. 

Zobacz też:
Domowe sposoby na podniesienie hemoglobiny – jak zwalczać anemię i niedobór żelaza?

Nie są one jednak jednoznacznym objawem stopy cukrzycowej. Pojawiają się zawsze przy zahamowanym wzroście płytki. Oprócz cukrzycy, linie te mogą także oznaczać zaburzenia krążenia, wysoką gorączkę lub po prostu niedożywienie.

Częstym objawem wśród osób starszych są też paznokcie Terry’ego. Jest to objaw towarzyszący starzeniu się organizmu – jeśli nie towarzyszy mu nic innego, nie musisz się nim martwić. Jednak jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek inne niepokojące objawy – zainteresuj się tym zjawiskiem. Paznokcie Terry’ego wyglądają jak matowe szkło, z ciemnym paskiem na koniuszku. Mogą wskazywać na cukrzycę, ale też niewydolność serca, wątroby lub poważne zaburzenia żywienia.

Paznokcie w stopie cukrzycowej zmieniają kolor, matowieją, stają się zgrubiałe i pożółkłe. Mogą wrastać w skórę i stać się zdecydowanie twardsze. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, zrezygnuj z obcinania paznokci cążkami. Postaw raczej na pilnik i postępuj ostrożnie – nie skracaj ich zbyt mocno. Warto też jak najszybciej udać się do lekarza na oględziny.

Pięta cukrzycowa

Być może w twoim przypadku stopa cukrzycowa zaatakowała od przeciwnej strony – nie od palców, a od pięt. Sucha skóra i pękające pięty brzmią jak całkiem normalne dolegliwości. Jednak jeśli cierpisz na cukrzycę, masz obowiązek przykładać szczególną staranność do troski nad swoimi stopami. Wówczas, z łatwością zauważysz niepokojące objawy. Suche, zrogowaciałe i pękające pięty stanowią dla ciebie poważne zagrożenie. Może to prowadzić do głębszego zapalenia i infekcji.

Zobacz też:
Bielactwo – czy istnieje skuteczny lek?

Pięta cukrzycowa może wyglądać niepozornie – właśnie jak niezadbane stopy. Skóra w tym miejscu stanie się twarda, zgrubiała i zrogowaciała. Zauważysz zaburzenie czucia na swoich piętach. Charakterystyczny jest też tzw. efekt skarpetek – uciskanie, niedokrwienie i drętwienie.

Noga cukrzycowa

Jeśli stopa cukrzycowa jest pozostawiona samej sobie, nieleczona – choroba zacznie się rozprzestrzeniać. Charakterystyczne objawy bólu, drętwienia i osłabionego czucia przeniosą się na dalsze części nóg. Możesz zauważyć, że ból w kończynach dolnych będzie nasilał się w nocy. Wystąpi też prawdopodobnie kłucie, mrowienie i pogorszone odczuwanie zmian temperatury otoczenia.

Noga cukrzycowa objawia się też wolniejszym gojeniem się ran, zadrapań i skaleczeń. Czasem występuje owrzodzenie, stany zapalne i ropne oraz deformacje kości. Aby nie doprowadzić do takiego stanu i konieczności amputacji, rozpocznij leczenie stopy cukrzycowej możliwie jak najszybciej. 

Leczenie stopy cukrzycowej to konieczność

Nie da się zaprzeczyć, że w starszym wieku często nasilają się różne bóle i niedogodności. Stare się pogłębiają, a także pojawiają się nowe. Łatwo w tym wszystkim ignorować nowe objawy i przypisywać im błahe przyczyny. Takie podejście jest jednak niezwykle nieodpowiedzialne i może przysporzyć ci wielu problemów. Jeśli zauważysz nawet najmniejsze zmiany czucia lub wyglądu swoich stóp, udaj się do lekarza. Nieleczona stopa cukrzycowa ma bardzo poważne konsekwencje.

Na czym polega leczenie zespołu stopy cukrzycowej?

Leczenie stopy cukrzycowej jest dość problematyczne. W zależności od charakterystyki i odmiany schorzenia, będą stosowane różne metody. Dlatego też zanim rozpoczniesz leczenie, konieczna jest prawidłowa diagnoza. W tym celu udaj się do swojego lekarza rodzinnego lub specjalisty – podologa. Konieczna jest obszerna wiedza z zakresu chorób stóp, aby prawidłowo zdiagnozować stopę cukrzycową.

Zobacz też:
GUS przedstawił raport dotyczący umieralności Polaków w 2020 r. Nowotwory i choroby układu krążenia zabijały zdecydowanie częściej niż Covid-19

Podstawą leczenia jest oczywiście wyeliminowanie przyczyny, czyli cukrzycy. Jeśli nie skupisz się na utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi, zespół stopy cukrzycowej będzie się pogłębiać. Bardzo ważna jest też odpowiednia higiena stóp, a także usuwanie martwego naskórka i nawilżanie.

Specjalistyczne leczenie stopy cukrzycowej 

Obejmuje ono:

  • noszenie odpowiednich butów na stopę cukrzycową;
  • antybiotykoterapia przepisana przez lekarza;
  • wycinanie ogniska martwiczego;
  • walka z zakażeniami oraz odpowiednie leczenie owrzodzeń i ran;
  • udrażnianie zwężonych naczyń krwionośnych w celu usprawnienia odpowiedniego przepływu krwi;
  • zmniejszanie lepkości krwi, aby ułatwić jej dotarcie do chorych tkanek.

Leczenie stopy cukrzycowej jest skomplikowane i czasochłonne. Jeśli nawet wielomiesięczna terapia nie przynosi widocznej poprawy, konieczna jest amputacja schorowanego obszaru. Dlatego też tak ważna jest prawidłowa profilaktyka i szybkie wykrycie problemu.

Buty na stopę cukrzycową

Możesz wspomóc leczenie stopy cukrzycowej właściwą pielęgnacją i troską. Warto kupić specjalistyczne buty na stopę cukrzycową. Odpowiednie obuwie przyniesie ci ogromną ulgę od bólu. Co więcej, może znacznie spowolnić postęp stopy cukrzycowej, a nawet go powstrzymać. 

Buty na stopę cukrzycową powinne być nieco szersze, bez obcasa ani przeszyć. Materiał musi być elastyczny, miękki i delikatny dla skóry stopy – najlepiej z właściwościami antybakteryjnymi. Buty na stopę cukrzyka powinny być też wyposażone w specjalną wkładkę higieniczną. Wymieniaj ją dość często i zadbaj, aby była jak najlepiej dostosowana do twojego kształtu stopy. 

Stopa cukrzycowa często dotyka osób starszych cierpiących na zaawansowaną cukrzycę typu 2. Zespół stopy cukrzycowej powoduje ogromny dyskomfort, a nawet ból i trudności z poruszaniem się. Leczenie tego schorzenia jest trudne i długotrwałe. Jeśli okazuje się nieskuteczne, może nawet doprowadzić do amputacji stopy lub większej części nogi. Nigdy nie bagatelizuj objawów stopy cukrzycowej – szybsza reakcja daje większe prawdopodobieństwo sukcesu leczenia.

Zobacz też:
Jakie naturalne sposoby pomagają przy żylakach odbytu? Poznaj skuteczne domowe sposoby na hemoroidy

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły