Czym jest czkawka i co na nią pomaga?
Krótko mówiąc, czkawka to rytmiczne, mimowolne skurcze przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej. Nie możemy nad nią panować, pojawia się bez zapowiedzi i zazwyczaj znika w ciągu kilku-, kilkunastu minut. Czkawkę spowodować może łapczywe spożywanie posiłków (przez co łykamy dużo powietrza), spożywanie bardzo pikantnych potraw czy suche produkty. Może pojawić się również po alkoholu, po wypiciu bardzo zimnych lub gorących napojów.
Czkawkę może wywołać przyjmowanie pewnych leków, a także podrażnienie przepony. W skrajnych przypadkach pojawić się może przewlekła czkawka, której przyczyną mogą być choroby metaboliczne, schorzenia ośrodkowego układu nerwowego, zapalenia osierdzia, zapalenie płuc, zatrucia lekami czy przepuklina rozworu przełykowego.
Warto wiedzieć, co zrobić na czkawkę. Nawet jeśli w większości przypadków nie jest ona groźna, to może być uciążliwa.
Co jest dobre na czkawkę u dorosłych? 6 skutecznych sposobów
Zebraliśmy dla ciebie aż 6 skutecznych, sprawdzonych metod radzenia sobie z uciążliwymi, męczącymi skurczami przepony. Metody są zupełnie naturalne i bezpieczne, jeśli więc jedna nie zadziała, możesz skorzystać z kolejnej i próbować do skutku!
- Co zrobić na męczącą czkawkę? Sięgnij po szklankę wody!
Ta prosta i skuteczna metoda jest na wyciągnięcie ręki. Wszystko, czego potrzebujesz, to szklanka wody! Picie wody pomaga uspokoić skurcze przepony. Metoda będzie najskuteczniejsza, jeśli będziesz pić zimną wodę małymi łyczkami. Niektórzy polecają także picie wody przy wstrzymaniu oddechu.
- Cukier – kiedy czkawka staje się uciążliwa
Jeśli nie masz pod ręką wody, możesz skupić organizm na przełykaniu czegoś innego, na przykład łyżeczki cukru. Dzięki powolnemu ssaniu cukru praca przepony się uspokoi, a ty odetchniesz z ulgą. Możesz również powoli ssać cukierka, łyżeczkę miodu albo masła orzechowego.
- Co na czkawkę? Klepanie po plecach!
Atak czkawki złapał cię w towarzystwie? Poproś, aby ktoś poklepał cię mocno po plecach. Dzięki temu mimowolne skurcze przepony się skończą i jej praca wróci do normalnego rytmu.
- Sposób na czkawkę – wstrzymanie oddechu
Bardzo skuteczną metodą na czkawkę jest po prostu wstrzymanie oddechu. Dzięki zatrzymaniu oddychania zwiększa się stężenie dwutlenku węgla w organizmie, a dzięki temu czkawka ustępuje. Możesz też oddychać do papierowego lub foliowego woreczka – w ten sposób również zwiększysz stężenie CO2. Zazwyczaj po kilkunastu sekundach czkawka zaczyna ustępować.
- Co jest dobre na czkawkę? Strach!
Jedną ze sprawdzonych i skutecznych metod na pozbycie się czkawki jest… przestraszenie się! Oczywiście, żeby metoda okazała się skuteczna, musisz liczyć na inne osoby w otoczeniu. Kiedy się przestraszysz, odruchowo wstrzymasz powietrze, a tym samym wzrośnie stężenie dwutlenku węgla w organizmie i czkawka ustanie.
- Kawałek lodu – dobra metoda na czkawkę
Połykanie kawałków lodu lub ssanie kostki lodu to kolejna metoda, która może się sprawdzić. Dzięki temu odwracasz uwagę, organizm skupia się na przełykaniu, a skurcze przepony ustępują.
Co jest dobre na czkawkę u małego dziecka?
Czkawka dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Szczególnie często występuje ona u niemowląt. U starszych dzieci można zastosować metody polecane dla dorosłych. Co jednak z niemowlakami?
Małe dzieci mają jeszcze nie do końca ukształtowany układ nerwowy, więc łatwo o jego podrażnienie i mimowolne skurcze przepony. Czkawka u najmłodszych pojawia się zazwyczaj podczas karmienia. Co pomaga na czkawkę u niemowląt? Warto przede wszystkim zadbać o prawidłową pozycję podczas karmienia. Jeśli dziecko karmione jest butelką, musisz zadbać o to, aby smoczek nie był wypełniony bąbelkami powietrza, które niemowlak może połykać.
Po karmieniu koniecznie podnieś dziecko do pionowej pozycji i lekko poklep po plecach, aby mogło mu się odbić. Jeśli mimo wszystko czkawka się pojawi, pomóc może podanie ciepłej wody do picia, pokarmu, ogrzanie dziecka. W przypadku uciążliwej i często pojawiającej się czkawki warto zasięgnąć porady lekarza.
Czkawka to nic strasznego, o ile znasz skuteczne sposoby! Dzięki ich zastosowaniu w łatwy sposób pozbędziesz się tej uciążliwej dolegliwości.
Zobacz także:
- Jak pozbyć się wody z organizmu? Sprawdź nasze skuteczne metody
- Domowe sposoby na zgagę. Zgaga – przyczyny i objawy dolegliwości. Poznaj domowe metody na pieczenie w przełyku!
- Domowe sposoby na ból ucha. Z jakich metod możesz skorzystać?
- Chrypka? Infekcja? Sprawdź domowe sposoby na ból gardła. Jak łagodzić ból gardła przy przełykaniu?
- Skuteczne i bezpieczne sposoby na chrypkę u dziecka
Nie znam sposobów na czkawkę. Słyszałam, że pomaga picie wody w jakiejś dziwnej pozycji, ale nie wiem, czy to faktycznie działa 🙂 Sama po prostu czekam aż mi przejdzie, chociaż wiem, że bywa to bardzo irytujące.