Do chorób nazywanych demencją starczą zalicza się chorobę Picka, ale także chorobę Alzheimera, która występuje znacznie częściej wśród społeczeństwa. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów warto od razu udać się do specjalisty, który będzie w stanie zdiagnozować problem i wdrożyć odpowiednie leczenie. Trzeba obserwować swój organizm i nie ignorować niepokojących objawów.
Czym jest choroba Picka?
Czym właściwie jest choroba Picka, inaczej nazywana jest otępieniem czołowo-skroniowym? Polega na tym, że w mózgu stopniowo zanikają neurony. To z kolei znacząco wpływa na pogorszenie pracy mózgu i wielu procesów zachodzących tam procesów. W płacie czołowym i skroniowym dochodzi do gromadzenia patologicznego białka. Mówi się o tym, że szczyt zachorowania w większości przypadków przypada na około 60. rok życia. Choroba ta wpływa przede wszystkim na bardzo ważne funkcje poznawcze. Obserwuje się:
- pogorszenie pamięci i koncentracji;
- zmianę w postrzeganiu pewnych sytuacji;
- problemy z mową;
- zaburzenia motoryczne.
Zdarza się również, że w najgorszym, kulminacyjnym momencie pacjent nie może samodzielnie funkcjonować. Pojawia się też bardzo ważne pytanie o dziedziczenie choroby Picka.
Demencja FTD a dziedziczenie
Jeśli w twojej rodzinie były już przypadki tej choroby, dla własnego spokoju możesz wykonać badania genetyczne. Warto wspomnieć także o chorobie Niemanna-Picka, która dotyczy wyłącznie dzieci i nazywana jest dziecięcym Alzheimerem.
Choroba Niemanna-Picka – objawy
Choroba Picka wywołuje dość charakterystyczne objawy. Jej przebieg można podzielić na trzy fazy.
Pierwsza faza choroby Niemanna-Picka
Pierwsza faza nazywana jest także faza wstępną. To moment, kiedy możesz zauważyć pierwsze objawy choroby Picka, do których zalicza się na przykład:
- stany depresyjne;
- napady paniki;
- ogólny lęk;
- zmiany w zachowaniu.
Często także osoba chora wykazuje nadmierną troskę o swoje zdrowie, co przejawia się bardzo częstymi wizytami u różnych specjalistów.
Druga faza demencji FTD
Druga faza choroby Niemanna-Picka to faza pośrednia. To moment, w którym pacjent zaczyna ignorować normy społeczne:
- przestaje dbać o swój wygląd;
- nie zachowuje podstawowych zasad higieny;
- zmienia się jego styl życia i odżywianie;
- pojawiają się problemy ze snem.
Kolejne objawy, które można dostrzec w tej fazie to zaburzenia mowy, pamięci, koncentracji. Może pojawić się także nietrzymanie moczu.
Trzecia faza otępienia czołowo-skroniowego
Ostatnia, trzecia faza choroby Picka to moment kulminacyjny. W tym czasie nasilają się różne objawy, w tym:
- zmiany nastrojów;
- drażliwość;
- bezcelowe ruchy i gesty;
- zanika umiejętność planowania.
W niektórych przypadkach choroba Niemanna-Picka może całkowicie zaburzyć zainteresowanie światem i innymi ludźmi, wywołać zobojętnienie i bezczynność. U osoby chorej może pojawić się sztywność ruchowa, nietrzymanie moczu, utrata masy ciała.
Nie da się ukryć, że objawy, które wystąpią i nasilają się w ostatniej fazie, mogą znacząco wpływać na jakość życia. Przy wystąpieniu jakichkolwiek symptomów, warto od razu udać się do lekarza. Wcześnie zdiagnozowana choroba i wdrożenie leczenia z pewnością pomoże w codziennym życiu i zrozumieniu tego, co dokładnie się dzieje.
Przebieg otępienia czołowo-skroniowego
Choroba Picka w większości przypadków ma określony przebieg. Na samym początku można zaobserwować niewielkie zmiany osobowości, częste zmiany nastrojów, problemy z dostosowaniem swojej reakcji odpowiednio do sytuacji, stany depresyjne i lęki. Wskazanie objawy mogą świadczyć o innych chorobach, przede wszystkim o zaburzeniach psychicznych. Właśnie dlatego wielu pacjentów na tym etapie kierowanych jest do psychiatry. Ważne, aby zachować czujność i dokładnie przyjrzeć się temu, co dzieje się z daną osobą. W trakcie dalszego rozwoju choroby mogą pojawić się zaburzenia mowy i pogarszające się problemy z funkcjonowaniem w życiu społecznym. Zdecydowanie trzeba spojrzeć na problem całościowo i nie można pomijać żadnych objawów i identyfikować ich osobno.
Diagnoza choroby Niemanna-Picka
Podczas diagnozy, często chorobę Picka myli się z chorobą Alzheimera lub Parkinsona. Aby dobrze zdiagnozować problem, wykonuje się także badania genetyczne, szczególnie gdy w rodzinie ta choroba już występowała.
Jedno jest pewne, gdy zobaczysz u siebie lub swoich bliskich jakiekolwiek problemy w życiu codziennym, te wymienione we wcześniejszej części lub inne, nie zaniedbuj tego. W każdym przypadku warto udać się na konsultacje do odpowiedniego specjalisty i próbować diagnozować problem. Nawet jeśli stany depresyjne i lęki nie są początkiem choroby Picka, koniecznie trzeba pomóc osobie, która się z nimi boryka. Wymienione objawy nie znikną samoistnie. Potrzebne jest tu odpowiednie wsparcie lekarza.
Otępienie czołowo skroniowe — leczenie
Jak przebiega leczenie otępienia czołowo-skroniowego? Kluczem jest oczywiście prawidłowe rozpoznanie choroby. Na konsultacji lekarz musi przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, a także wykonać odpowiednie badania neurologiczne i genetyczne. Wykonanie badań pomoże w zidentyfikowaniu zmian, które zachodzą w mózgu, a które mogą wskazywać właśnie na otępienie czołowo skroniowe.
Trzeba jasno powiedzieć, że nie ma leku, który pozwoli wyleczyć demencję FTD, czyli właśnie chorobę Picka. Nie istnieje też skuteczne leczenie, które pozwala na znaczącą poprawę samopoczucia i codziennego funkcjonowania chorego w nasilonej fazie tego schorzenia. Możliwe jest jedynie wdrożenie leczenia objawowego, które polega między innymi na podawaniu leków antydepresyjnych, obniżających lęk, czy uspokajających. Chory może także udać się na terapię, która pomoże mu w codziennym funkcjonowaniu i lepszym zrozumieniu tego, co się z nim dzieje.
Niezależnie od tego, w jakiej fazie jest chora osoba, należy otoczyć ją odpowiednią opieką. Chory na demencję FTD zdecydowanie wymaga wsparcia rodziny i przyjaciół. Otępienie czołowo-skroniowe to choroba, która wywołuje bardzo uciążliwe objawy. Pogorszeniu ulega codzienne funkcjonowanie chorego, o którego trzeba się troszczyć i wykazywać chęć pomocy.
Zobacz także:
- Otępienie – objawy i przyczyny. Jak leczyć otępienie starcze?
- Demencja – co to za choroba i jak się rozwija?
- Depresja – choroba dzisiejszych czasów, której nie wolno lekceważyć!
- Schizofrenia paranoidalna – jakie objawy wskazują na tę chorobę? Czy schizofrenię da się wyleczyć?
- Alzheimer bez tajemnic – kompleksowa wiedza o chorobie