Jak układać produkty w lodówce?
Każda półka w lodówce, a także szuflady oraz półki w drzwiach, mają inne temperatury, przystosowane do odpowiednich grup produktów. Jak z nich korzystać?
- Górna półka o najwyższej temperaturze – przeznaczona jest na przechowywanie produktów mlecznych i przetworów owocowych.
- Środkowa półka przeznaczona jest do przechowywania rzeczy, które psują się najszybciej – wędlin, serów, dań gotowych, jak zupy i sosy.
- Dolna półka – najchłodniejsza – idealnie nadaje się do przechowywania surowych mięs i ryb.
- W szufladach lodówki przechowuje się warzywa i owoce – każdą z grup osobno. Można także wydzielić miejsce na sery dojrzewające.
- W drzwiach lodówki – w ich przegrodach i komorach – można trzymać przetwory owocowe, soki, jaja, oleje, płynne przyprawy oraz masło.
Różnica temperatur na poszczególnych poziomach wynosi +-3 stopnie. Nie jest więc duża, ale w niektórych przypadkach, szczególnie przy produktach, które szybko ulegają zepsuciu, może mieć duże znaczenie.
Czego nie trzymać w lodówce?
Warto wiedzieć, które produkty nie wymagają przechowywania w lodówce. Wymieniamy je poniżej.
- Pieczywo.
- Kawa.
- Cebula i czosnek.
- Banany.
- Ziemniaki.
- Pomidory.
- Jabłka i gruszki.
- Bakłażany.
- Owoce z pestką w środku, np. awokado.
- Cytrusy.
- Zielone ogórki.
- Marchew.
- Papryka.
- Miód.
- Orzechy i ich przetwory.
- Oliwa z oliwek.
Trzymanie tych produktów w lodówce może spowolnić proces ich dojrzewania lub też przyspieszyć gnicie czy też przyczynić się do zmian w smaku – jego utraty – lub przejęcia innych zapachów z lodówki. Warto pamiętać, by napoczęte warzywa i owoce zjeść jak najszybciej, ale jeśli zajdzie konieczność – nawet te, których z reguły nie przechowuje się w lodówce, można do niej schować, jeśli nie zostały spożyte w całości. Wówczas dzięki temu opóźni się proces psucia.
O czym warto pamiętać, układając jedzenie w lodówce?
Przechowywanie żywności w lodówce nie powinno być dziełem przypadku. I nie chodzi wyłącznie o temperaturę, która podtrzymuje świeżość produktów, ale również o taką organizację, która ułatwi zachowanie porządku i usprawni przygotowywanie posiłków.
- Artykuły w lodówce nie powinny się stykać – mogą się psuć od siebie wzajemnie. Musi być między nimi przestrzeń i dostęp tlenu.
- Wkładając do lodówki surowe mięso, należy je zabezpieczyć folią spożywczą lub umieścić w zamykanym, szklanym pojemniku.
- Produkty o najkrótszym terminie ważności warto trzymać z przodu półek – będą łatwo dostępne i szybciej się je zje.
- Wszelkie rzeczy trzymane w lodówce powinny być szczelnie zamknięte, a te, które zostały napoczęte, zabezpieczone przed zaciekami, roznoszeniem i przyjmowaniem zapachów innych produktów.
Organizacja przestrzeni w lodówce – co może się przydać?
Jeśli chcesz, by w Twojej lodówce wyglądało jak w reklamie, mogą Ci w tym pomóc szklane pojemniki i różnego rodzaju organizery. Dzięki nim zachowasz porządek oraz zaoszczędzisz miejsce, a ponadto w lodówce będzie po prostu estetycznie. Stanowią idealne zabezpieczenie pokarmów, mogą być także układane na sobie, dzięki czemu łatwiej będzie przechowywać więcej artykułów z jednoczesnym zachowaniem należytych odstępów.
Zobacz także:
- Jak komponować zdrowe zbilansowane posiłki?
- Czas na pierwsze przetwory! Jakie dżemy i weki warto przygotować?
- Świadome odżywianie – zdrowa żywność i jej wpływ zdrowie i samopoczucie
- Czy warto stosować rygorystyczną dietę 1000 kalorii? Sprawdź, jak wygląda przykładowy jadłospis diety 1000 kcal
- Dieta cud – efektywne odchudzanie. Prawda czy mit?