Dieta cud to sposób odchudzania, który w krótkim czasie ma pomóc w uzyskaniu imponujących efektów już w ciągu siedmiu dni. W tym czasie efektem ma być utrata masy ciała nawet do 8 kilogramów. Dieta cud opiera głównie na jedzeniu zupy specjalnie do niej stworzonej. Sprawdźmy dokładny plan żywieniowy.

Dieta cud – prawda czy mit?

Dieta cud obiecuje spektakularne efekty, które faktycznie da się osiągnąć, niemniej jednak należy liczyć się z możliwością skutków ubocznych. Mogą pojawić się:

  • problemy trawienne;
  • huśtawki nastrojów;
  • niedożywienie;
  • osłabienie;
  • nieustanny głód.

Podczas planu żywieniowego diety cud organizm narażony jest na niedobory składników odżywczych. Utrata kilogramów jest możliwa, należy jedynie zadbać o niedopuszczenie do efektu jo-jo. Zmiana nawyków żywieniowych nie jest łatwym procesem, szczególnie w przypadku diety cud. Aby uzyskać długotrwały efekt, lepiej sprawdzi się zbilansowana dieta dostarczająca niezbędnych składników odżywczych.

Prawdziwa dieta cud – na czym się opiera?

Cudownych diet można znaleźć wiele, ale ta prawdziwa opiera się głównie na specjalnej zupie, która z założenia powinna spalić tłuszcze, doprowadzając do obniżenia wagi. Zupa oparta jest na warzywach, a w jej skład wchodzi:

  • kapusta;
  • seler naciowy;
  • koncentrat pomidorowy;
  • cebula;
  • por;
  • papryka;
  • papryczka chilli.
Zobacz też:
Kreatyna na redukcji tkanki tłuszczowej. Czy stosowanie kreatyny na odchudzanie ma sens?

Oprócz zupy powinno się jeść warzywa i owoce w postaci surowej lub w formie niesłodzonych soków, na przemian. Jednego dnia soki z warzyw i warzywa, drugiego owoce i soki z owoców. Można pić kawę, herbatę (oczywiście bez cukru), maślankę i wodę niegazowaną. Dietę cud można przeprowadzać wielokrotnie.

Jakich produktów nie powinno się jeść podczas diety cud?

Nie powinno się spożywać jeść pieczywa, wchodzą w to wszystkie jego rodzaje, a z owoców należy zrezygnować z bananów. Alkohol w każdej postaci jest również produktem, od którego należy odejść, tak jak i woda gazowana.

Przepis na zupę spalającą tłuszcz

Do przygotowania zupy spalającej tłuszcz potrzebna będzie jedna główka kapusty, seler naciowy, 3 cebule, por, papryczka chilli i dwie czerwone papryki. Wszystkie warzywa należy pokroić w kostkę, po czym trzeba zalać je wodą i gotować na dużym ogniu około 10 minut. Następnie do garnka trzeba dodać małą puszkę koncentratu pomidorowego, zmniejszyć moc palnika i gotować na małym ogniu do momentu, kiedy warzywa osiągną miękkość.

Jak jeść podczas diety?

Dzień 1:

Pierwszego dnia można zjeść zupę spalającą tłuszcz, wszystkie owoce za wyjątkiem bananów, można pić wodę mineralną i świeże soki.

Dzień 2:

Oprócz zupy na talerzu, której można jeść tyle, aby zaspokoić głód, powinny znaleźć się zielone warzywa, jednak nie są zalecane warzywa strączkowe. Natomiast ostatni posiłek powinien składać się z 4 ugotowanych ziemniaków.

Dzień 3:

Można jeść wszystko to, co w poprzednim dniu, czyli zupę i warzywa. Nie wolno się przejadać i zapominać o piciu przynajmniej 2 l wody dziennie.

Zobacz też:
Dieta norweska – restrykcyjny i kontrowersyjny sposób odchudzania. Czy warto?

Dzień 4:

Dzień czwarty to powrót do dnia pierwszego – zupa oraz owoce.

Dzień 5:

Należy spożywać to samo, co dnia drugiego, lecz owoce zastąpione są przez warzywa,

Dzień 6:

Tym razem dopuszczalne są same owoce i zupa spalająca tłuszcz, maślanka, woda mineralna.

Dzień 7:

Dzień siódmy jest dniem warzywnym, czyli zupa i warzywa, do tego woda niegazowana – można jeść wówczas do syta.

Warto zastanowić się nad herbatą na odchudzanie, która może wpłynąć pozytywnie na proces odchudzania. Więcej informacji: https://kawaczyherbata.pl/herbata-na-odchudzanie

Dieta oparta na owocach i warzywach oraz zupie kapuścianej przynosi oczekiwane efekty i jest przeznaczona dla osób, które chcą schudnąć szybko. Jest to monotonny sposób odżywiania, aczkolwiek nie wiąże się z rygorystycznym podejściem. Zupę można łatwo przygotować i jeśli nie masz zbyt dużo czasu na zajmowanie się posiłkami w diecie, jest to dobre rozwiązanie.

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły