Dieta dla nastolatków to niezwykle ważny, ale często bagatelizowany temat. Spożywanie przez młodych ludzi fast foodów, chipsów, krakersów i innych szkodliwych produktów nie przyczynia się do prawidłowego metabolizmu i może prowadzić do odkładania się złogów tłuszczu. W takim przypadku można zastosować specjalne diety dla nastolatków, ale przyniosą one pozytywny efekt tylko wtedy, gdy dieta będzie ona prawidłowo zbilansowana. Dowiedz się więcej z artykułu.
Dieta dla nastolatków
Dietetycy i pediatrzy zalecają nastolatkom stosowanie lekkich diet, które bardziej przypominają prawidłowe odżywianie niż ścisłe systemy odchudzania. Jednak takie diety muszą być połączone z zajęciami sportowymi, które pomogą w redukcji masy ciała i nadaniu sylwetce wyraźne kontury.
Warto wiedzieć, że w wieku 13-17 lat metabolizm w rosnącym organizmie jest inny niż u osoby dorosłej. Jeśli pediatra nie zdiagnozował otyłości i nadwagi, nie można dziecka głodzić, ale można dostosować dietę do rozwoju młodego organizmu.
Konsekwencje złej diety nastolatka
Jeśli w wieku 13-17 lat zaniedbasz prawidłowe odżywianie swojego dziecka to na ten moment nic się nie stanie. Niemniej jednak za 5-7 lat da się odczuć skutki kiepskiej diety:
- słabe stawy i kości;
- zepsute zęby;
- łamliwe paznokcie;
- zapalenie błony śluzowej żołądka;
- zaburzenia metabolizmu;
- nadwaga lub niedowaga.
Co powinna zawierać dieta dla nastolatków?
W diecie nastolatka istotna jest nie tyle kaloryczność (ona również), ale przede wszystkim wypracowanie prawidłowych nawyków żywieniowych na całe późniejsze życie. Więc zacznijmy od ilości posiłków, większość specjalistów zaleca 5 posiłków dziennie, które powinny być spożywane regularnie, czyli o tych samych porach.
Ponadto wszystkie dania powinny być pełnowartościowe i dostarczać witaminy i składniki odżywcze, takie jak wapń, białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zdrowe cukry i tłuszcze. Oto lista produktów, których nie może zabraknąć w diecie nastolatka:
- pieczywo razowe;
- warzywa, m.in.: pomidory, ogórki, cukinia;
- oleje roślinne, np. oliwa z oliwek;
- makaron pełnoziarnisty;
- produkty zbożowe, np. płatki owsiane;
- szklanka świeżo wyciśniętego soku z warzyw i owoców;
- rośliny strączkowe, np. soczewica, fasola, groszek;
- chude wędliny;
- produkty mleczne, np. twaróg;
- orzechy i nasiona.
Najczęstsze błędy
Podczas diety dla nastolatków z jadłospisu dziecka wykluczone są szkodliwe pokarmy, m.in. tłuszcze trans, produkty typu fast food, słodycze w nadmiernych ilościach i przetworzona żywność. Tego typu produkty nie są wskazane w diecie każdego człowieka, niezależnie od tego ile ma lat nie tylko dlatego, że sprzyjają rozwojowi chorób, ale również mają one wpływ na samopoczucie. Podobnie wygląda kwestia nieregularnie spożywanych posiłków, które w dłuższej perspektywie mogą trwale spowolnić metabolizm i w przyszłości skutkować rozmaitymi konsekwencjami, np. nadmierną masą ciała.
Warto też wybierać produkty w sklepie odpowiedzialnie i zwrócić szczególną uwagę na etykiety ze składem. W ten sposób można upewnić się, czy dostarczą niezbędnych składników odżywczych. Decydując się na rybę najlepiej kupić świeży filet niż paluszki rybne w chemicznej panierce.
Pamiętaj także, że jedzenie przed snem jest szkodliwe zarówno dla dorosłego, jak i rozwijającego się organizmu. Dlatego, jeśli chcesz coś przekąsić po obiedzie, powinieneś wybrać kefir lub jogurt, jabłko lub pomarańczę. W jadłospisie powinny znaleźć się wszystkie produkty, które dziecko jadło przed dietą.
Przykładowy jadłospis dla nastolatków
Dziecko musi mieć ścisły harmonogram karmienia, jest to 5 posiłków, które odbywają się w określonym czasie:
Obfite śniadanie o 8-9 rano, na które składa się owsianka lub kasza gryczana, sałatka warzywna lub owocowa. Można też zjeść omleta i grzankę z serem. Po śniadaniu można wypić szklankę soku, ale nie z kartonu, bo te zazwyczaj są dosładzane, najlepiej, aby był to świeżo wyciśnięty sok warzywny, np. z marchwi.
Na obiad (13:30) obowiązkowo należy zjeść danie gorące: zupę, rosół, zupę mleczną. To podstawa prawidłowej diety, bo to właśnie zupy przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania żołądka.
Lekki posiłek zalecany jest na podwieczorek (16:30), mogą to być owoce, wafle ryżowe, sok.
Na kolację (18:30) mogą to być gotowane warzywa, mięso lub ryby, soki, kompoty, lub zwykłe kanapki z razowym pieczywem.
Ponadto monitoruj ilość wody, którą pije dziecko. W wieku 13 lat jest to 1,5 litra dziennie lub więcej, w wieku 14-16 lat już 2,5 bez uwzględnienia pozostałych napojów. Woda pomaga oczyścić organizm i likwiduje fałszywe uczucie głodu.
Redukcja masy ciała u nastolatka
Jeżeli masz w domu nastolatka, który cierpi na nadwagę, otyłość lub chce schudnąć 2-3 kg to najlepiej skontaktuj się ze specjalistą, który nie tylko dokładnie wytłumaczy, w jaki sposób żywić młody organizm, aby uniknąć niedoborów, ale również zleci badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby towarzyszące i zaburzenia gospodarki hormonalnej. Może również włączyć do diety nastolatka dodatkowe uzupełnienie w postaci suplementów diety. Nigdy nie komponuj samodzielnie diety odchudzającej dla dziecka, bowiem zapotrzebowanie kaloryczne nastolatków jest zupełnie inne niż dorosłych.
Niemniej jednak trzeba podkreślić, że ogromną rolę odgrywa rezygnacja ze złego jedzenia: chipsów, słodkich napojów, pizzy itp. To właśnie te produkty odgrywają często kluczową rolę w przybieraniu na wadze, złym stanie zdrowia i przeszkadzają w pracy całego organizmu. Ponadto smażenie w głębokim tłuszczu warto zastąpić gotowaniem na parze lub pieczeniem. Do tego nieodzowna jest regularna aktywność fizyczna, która zawsze odgrywa kluczową rolę w procesie odchudzania.
Dieta dla nastolatków ma specjalne wymagania, które są nieco odmienne od zdrowego jadłospisu osoby dorosłej. Dlatego będąc rodzicem, w żadnym wypadku nie można bagatelizować tego tematu. W tym rodzaju diety podstawę powinny stanowić warzywa, owoce zdrowie białka i tłuszcze. Posiłki powinny być urozmaicone, aby dostarczać rosnącemu organizmowi wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju.
Zobacz także:
- Dieta matki karmiącej piersią – jadłospis oraz wszelkie niezbędne informacje
- Do kiedy podawać dziecku mleko modyfikowane?
- Dieta 1600 kcal. Przykładowy jadłospis w diecie odchudzającej 1600 kcal. Najlepsze przepisy kulinarne!
- Od poniedziałku ruszają szczepienia dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat
- Dieta bogata w żelazo – dlaczego jest ważna i jak powinna wyglądać?