Dieta bez węglowodanów nazywana jest inaczej niskowęglowodanową (po angielsku ,,low carb”). Jak nazwa wskazuje, skupia się ona na spożyciu jak najmniejszej liczby węglowodanów. Dzienne dawki powinny być wyliczone przez lekarza lub dietetyka tak, żeby ich ilość nie była zbyt niska. Chcąc z powodzeniem cieszyć się efektami tej diety, należy jej dokładnie przestrzegać. Czy można dzięki niej skutecznie schudnąć? Dla kogo jest odpowiednia dieta low carb? Na te oraz więcej pytań otrzymasz odpowiedź, jeśli przeczytasz artykuł do końca.

Węglowodany – czym są i do czego są potrzebne

Węglowodany, to składnik odżywczy, który znajduje się w warzywach, owocach oraz produktach zbożowych. Dostarczają organizmowi energii. Jako jedne z najważniejszych substancji, które są dostarczane w posiłkach, powinny być spożywane, choć w małej ilości, a nie zupełnie wykluczane z jadłospisu. W przypadku, gdy ich dzienna dawka będzie ponad zalecaną normę to, zamiast dać tylko energię, węglowodany wówczas spowodują odkładanie się tkanki tłuszczowej. Kiedy ograniczysz spożycie węglowodanów, glukoza obniży swoje stężenie we krwi, a ona odpowiada za odkładające się tłuszcze w organizmie.

Zobacz też:
Lekka dieta po świętach? Oto najlepszy sposób!

Zasady diety niskowęglowodanowej

Dieta bez węglowodanów ma ściśle określone zasady. Dobowa norma u dorosłego człowieka wynosi około 300 g węglowodanów. Natomiast ograniczając je w restrykcyjny sposób, musisz spożywać 50-130 g na dobę. Chcąc osiągnąć zadowalający efekt i sprawiając, że odchudzanie będzie szybko widoczne, zapoznaj się z poniższą niezbędną lista zasad dotyczących tej diety.

  1. Co jest bardzo ważne, mogą ją stosować tylko osoby dorosłe!
  2. Jedz warzywa głównie takie, które nie zawierają skrobi.
  3. Wybieraj głównie owoce jagodowe.
  4. Ogranicz do minimum spożycie produktów zbożowych oraz roślin strączkowych (w tym pieczywo).
  5. Ogranicz jedzenie słodyczy oraz przekąsek typu fast food.
  6. Jedz dużo produktów bogatych w tłuszcze i białko.
  7. Pij głównie wodę (również może być gazowana).
  8. Unikaj produktów przetworzonych (szczególnie dań gotowych i w puszkach).
  9. Ilość dozwolonych posiłków nie jest wyraźnie wskazana, tylko należy dostarczać organizmowi więcej zdrowych tłuszczy, a mniej węglowodanów.
  10. Restrykcyjna dieta jak ta może być stosowana tylko przez krótki czas (7-21 dni).

Co jeść na diecie niskowęglowodanowej?

Dieta niskowęglowodanowa skupia się na redukcji masy ciała. Utrata masy ciała nie powinna być zbyt gwałtowna. Należy zachować zdrowy rozsądek przy tak restrykcyjnej diecie.

Tworząc swój jadłospis, bazuj głównie na poniższych produktach spożywczych:

  • warzywa: szpinak, sałata, kalafior, brokuły, ogórki, pomidory, szparagi, papryka;
  • owoce: jagody, truskawki, borówki, maliny;
  • tłuszcze: oliwa z oliwek, awokado, kokos, pestki dyni, orzechy;
  • białko: mięso, ryby, jajka, tłusty nabiał;
  • napoje: woda (gazowana i niegazowana), kawa, herbata;
  • alkohole: dozwolone jest wytrawne wino, wódka i brandy.
Zobacz też:
Grupa krwi a dieta – czym różni się jadłospis dla grupy A, B, AB i 0?

Czego unikać w diecie niskowęglowodanowej?

Dieta bez węglowodanów sprawia, że wiele spożywanych produktów należy ograniczyć lub wykluczyć z codziennego jadłospisu. Warto jednak pamiętać, że taka dieta nie trwa wiecznie, a ewentualne złe samopoczucie należy od razu skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. W takim przypadku dany produkt może być wyeliminowany bądź zastąpiony innym.

Produkty, jakie dieta bez węglowodanów wyklucza, to:

  • produkty zbożowe: mąka, pieczywo, ryż, kasza, makaron, płatki śniadaniowe;
  • owoce zwierające dużo cukru: banany, czereśnie;
  • warzywa zawierające skrobię, takie jak ziemniaki;
  • rośliny strączkowe;
  • suszone i kandyzowane owoce;
  • dania fast food;
  • słodycze i słone przekąski;
  • napoje słodzone (w tym soki słodzone).

Kiedy stosowana jest dieta bez węglowodanów?

Dieta niskowęglowodanowa (dieta ketogeniczna) poza wpływem na szczuplejszą sylwetkę, zalecana jest również łagodzeniu niektórych chorób. Najczęściej doradzana jest osobom, u których została zdiagnozowana cukrzyca (typu I i II). Ta dieta, która ogranicza ilość węglowodanów w diecie może być stosowana również u osób chorującym na lekooporną padaczkę. W takim przypadku stosować dietę można tylko pod kontrolą lekarza. Dieta uboga w węglowodany może również wspomagać leczenie chorób, takich jak autyzm, choroba Parkinsona czy też Alzheimer.

Kiedy odradzane są posiłki niskowęglowodanowe?

Ograniczenie węglowodanów nie może być stosowane u niektórych osób. Z racji na to, że stan ketozy (moment, w którym poziom węglowodanów jest bardzo niski) nie jest zdrowy, szczególnie przy dłuższym stosowaniu, to dieta ta musi być skonsultowana i zaplanowana przez specjalistę. Osoby, u których szczególnie jest odradzana dieta bez węglowodanów, to:

  • kobiety w ciąży (wyjątkiem są kobiety chorujące na cukrzycę ciążową);
  • kobiety karmiące piersią;
  • osoby chorujące na niedoczynność tarczycy.
Zobacz też:
Dieta ketogeniczna – jedz tłuszcz i chudnij!

Efekty spożywania produktów niskowęglowodanowych

Wiele osób uważa, że dieta bogata w produkty niskowęglowodanowe jest najskuteczniejsza i pozwala na najszybsze schudnięcie spośród wszystkich diet. Korzyści płynące z korzystania z takiego jadłospisu, to nie tylko szczupła figura. Wątroba, produkując ciała ketonowe, wykorzystuje komórki jako źródło energii. Dzieje się to wówczas wtedy, kiedy podaż uzyskana z energii z węglowodanów spada poniżej pewnego poziomu (spożywanie 20-50 g węglowodanów na dobę). Daje to uczucie sytości, co jest niewątpliwą motywacją do dalszego przestrzegania diety. Osoby z nadwagą mogą szybko zobaczyć efekty, ponieważ możliwe jest, aby schudły aż do 10 kg ciągu miesiąca.

Negatywne skutki uboczne stosowania diety niskowęglowodanowej

Każda dieta może nieść zarówno pozytywne skutki, jak i te negatywne. Co do diet niskowęglowodanowych zdań i opinii, które zniechęcają, jest nieco więcej niż tych, które są pozytywne. Takie osoby przytaczają istotny argument. Jest nim to, że dieta uboga w węglowodany, dostarcza również mniej witamin. Szczególnie może brakować witaminy B oraz składników mineralnych, takich jak wapń, magnez i potas. Często zalecana jest dodatkowa suplementacja. W takiej diecie ilość błonnika jest niewystarczająca, co wiąże się z bólami brzucha i zaparciami. Zbyt duża ilość tłuszczu i białka może powodować zaburzenia ze strony układu nerwowego, jak również przez zakwaszoną ślinę do próchnicy. Możliwy nadmiar żelaza i retinolu w diecie bez węglowodanów może osadzać te składniki w wątrobie, w efekcie ją uszkadzając. Stosowanie takiej diety bez wyraźnej potrzeby i wskazań lekarskich lub jej długotrwałe stosowanie, może uszkodzić serce, nerki oraz prowadzić do osteoporozy.

Zobacz też:
Dieta matki karmiącej piersią – jadłospis oraz wszelkie niezbędne informacje

Podsumowanie

Ilość produktów bogatych w węglowodany jest dość duża do wyboru. Jednak jeśli jesteś miłośnikiem tradycyjnej kanapki, czy płatków z mlekiem, zastanów się dwa razy, zanim rozpoczniesz tę dietę. Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to konsultacja z lekarzem i wykonanie badań, które pozwolą lub wykluczą wprowadzenie tego sposobu odchudzania. Dieta bez węglowodanów to jeden z wielu rodzajów diet. Przeczytaj nasze artykuły, a może wybierzesz lepsze i mniej restrykcyjne rozwiązanie.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły