Powidła to uniwersalny dodatek, który sprawdza się nie tylko przy słodkościach, ale także przy słonych specjałach. Warto postawić na sprawdzony przepis! Powidła łatwo przygotować, ale wymaga to czasu – proces jest wieloetapowy.
Jak smażyć powidła śliwkowe, żeby się nie przypalały?
Przygotowanie powideł śliwkowych to proces czasochłonny. Należy pamiętać o kilku zasadach, jak smażyć powidła, żeby się nie przypalały. Najważniejsze jest regularne mieszanie składników w naczyniu, tak by owoce z cukrem nie przykleiły się do dna. Można także na dno wlać odrobinę wody lub posmarować je tłuszczem. Ogień pod garnkiem powinien być minimalny – powidła mają się gotować wolno.
W czym smażyć powidła?
Najlepiej smażyć powidła w dużym garnku – takim, by było w nim trochę wolnego miejsca. Dzięki temu nawet, gdy podniesie się poziom owoców (puszczą sok i cukier zacznie się pienić), nie wykipią poza garnek. Jeżeli wciąż zastanawiasz się, w czym smażyć powidła śliwkowe, możesz pójść dwiema ścieżkami.
Pierwsza to wybór garnka dużego, ale starego, którego nie będzie szkoda wyrzucić w przypadku ewentualnych przypaleń. To może być dobra opcja dla osób, które pierwszy raz korzystają z przepisu na powidła śliwkowe. Drugą opcją jest wybór garnka z powłoką, która ma zabezpieczać przed przyklejaniem się jedzenia. Może to być garnek z powłoką teflonową.
Przepis na powidła à la babcia
Składniki
- 4 kg śliwek węgierek
- 200-400 g cukru
- sok z 1 cytryny
- 2 łyżeczki cynamonu
Przygotowanie
Śliwki należy dokładnie umyć, przekroić i usunąć pestki. Można także owoce obrać ze skórki i pokroić na kawałki. Zasyp owoce ok. 200 gramami cukru. Wymieszaj i odstaw na około 2 godziny, by owoce puściły sok.
Następnie zagotuj składniki na wolnym ogniu, mieszając od czasu do czasu. Czas gotowania to ok. 3 godziny – owoce powinny zrobić się miękkie, a z cukru i soku powstać zagęszczony sos. Odstaw garnek.
Kolejnego dnia ponownie zagotuj owoce. Czas gotowania zmniejsz jednak o godzinę względem dnia poprzedniego. Dodaj w trakcie cynamon i sok z cytryny. Pamiętaj o mieszaniu. Powidła są po tym czasie gotowe. Jeśli okażą się zbyt mało słodkie, możesz je dosłodzić cukrem. Powidła przełóż do słoików – wyparzonych i szczelnych.