Wybielanie zębów w gabinecie gwarantuje dobre efekty, jednak warunkiem jest przestrzeganie zaleceń dentysty. Jednym z nich jest konieczność stosowania przez pewien czas tzw. białej diety, czyli wykluczenie produktów mogących zabarwiać szkliwo zębów. W menu powinno się znaleźć jak najwięcej produktów białych, jasnych, niezawierających naturalnych lub sztucznych barwików. Wiele osób zastanawia się, przez jaki czas trzeba stosować się do zaleceń, jak długo uważać na produkty w diecie i co tak naprawdę wolno jeść. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać taka dieta!

Biała dieta – jak ułożyć jadłospis?

Po przeprowadzeniu wybielania stomatolog udzieli wskazówek, co wykluczyć z menu, czego należy unikać, by móc cieszyć się z uzyskanego efektu. Do dwóch godzin po zabiegu nie można jeść, pić, płukać zębów, żuć gumy. Dozwolone jest wypicie odrobiny wody. Choć standardowo białą dietę stosuje się przez dwie doby, dla utrwalenia efektu warto czas ten wydłużyć nawet do 14 dni po zabiegu. Dokładnych instrukcji powinien udzielić lekarz przeprowadzający wybielanie. Podstawową zasadą jest stosowanie produktów niebarwiących. Musisz pamiętać, że menu powinno być zróżnicowane, dlatego warto, by uwzględnić w nim nabiał, mięso i warzywa.

Zobacz też:
Kreatyna na redukcji tkanki tłuszczowej. Czy stosowanie kreatyny na odchudzanie ma sens?

Jak stosować białą dietę – produkty dozwolone

Aby jak najdłużej cieszyć się efektem wybielenia zębów, należy szczególną uwagę zwrócić na spożywane produkty spożywcze. Biała dieta polega na komponowaniu posiłków w taki sposób, by wyeliminować te potrawy i napoje, które mogą powodować odbarwienia. Wśród produktów, które można jeść bez obaw, należy wymienić:

  • mleko, twaróg, jogurt naturalny, kefir, ser kozi;
  • ziemniaki, kalarepę, kalafior, korzeń pietruszki, seler, białą kapustę, białą fasolę, białą rzodkiew, białe szparagi oraz cukinię, ogórek bez skórki;
  • produkty zbożowe: białe pieczywo, ryż, kaszę jaglaną i jęczmienną;
  • płatki jaglane, ryżowe, owsiane;
  • banany;
  • białe ryby i owoce morza;
  • białko jajka;
  • niegazowaną wodę mineralną;
  • biały pieprz, sól.

Biała dieta – czego unikać?

Jeśli musisz stosować się do zasad białej diety, oznacza to, że powinieneś zrezygnować z produktów zawierających w składzie barwnik pochodzenia naturalnego lub sztuczny, który może powodować odbarwienia. Jakich produktów należy się wystrzegać? To przede wszystkim:

  • owoce: wiśnia, maliny, jeżyny, porzeczki, borówki, jagody;
  • warzywa: buraki, marchew, pomidory, brokuły, szpinak, czerwona kapusta;
  • zupy na bazie warzyw barwiących np. pomidorowa;
  • mięso: wołowina, wieprzowina, dziczyzna, cielęcina;
  • jogurty z owocami, ser żółty, wędzony, topiony;
  • przyprawy: kurkuma, cynamon, curry, papryka;
  • żółtko;
  • kakao, słodycze;
  • kawa, herbata, soki owocowe, kompoty, napoje gazowane;
  • czerwone wino.

Z powyższych produktów należy zrezygnować na okres uzgodniony z lekarzem – najkrótszy to 48 godzin po zabiegu, najdłuższy to nawet 3 tygodnie.

Zobacz też:
Dieta wegetariańska – jak skomponować smaczną i zbilansowaną dietę roślinną? Poznaj główne zasady wegetarianizmu!

Pozostałe zalecenia

Po zabiegu wybielania należy przestrzegać zasad diety białej, ale także odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej. Sięgać jedynie po białe pasty do zębów, odstawić płyny do płukania ust, zrezygnować z palenia papierosów, również e-papierosów. Należy zwrócić uwagę na przyjmowane lekarstwa, syropy, ponieważ także one mogą powodować zabarwienia zębów. Dodatkowo trzeba unikać kwaśnych pokarmów. Panie powinny ostrożnie stosować szminki. Ponieważ wybielone szkliwo zębów jest bardzo wrażliwe, warto przez pewien czas pić przez słomkę, uważać na zimne i gorące pokarmy i napoje. W przypadku, gdy zdarzy się spożyć zakazany produkt, trzeba jak najszybciej przepłukać usta woda.

Biała dieta – przykładowy jadłospis

Każda dieta wiąże się z koniecznością wyeliminowania niektórych produktów, co może oznaczać niedostateczną podaż składników odżywczych. Ważne jest takie komponowanie posiłków, by były jak najbardziej wartościowe i nie wpłynęły negatywnie na stan zdrowia. Czas trwania białej diety może być dobrany indywidualnie, ponieważ zależy od rodzaju zastosowanej metody wybielania. Po zabiegu należy bezwzględnie unikać kolorowych warzyw i owoców oraz produktów zawierających naturalne i sztuczne barwniki. Stosowanie się do zasad białej diety ma utrwalić uzyskany kolor naszych zębów. Oto przykładowe menu:

  • śniadanie: płatki owsiane z mlekiem, biały chleb z twarożkiem lub jogurt z bananem;
  • drugie śniadanie: wafle ryżowe z jogurtem;
  • obiad: ryba na parze, ryż, fasola;
  • podwieczorek: tosty z serem kozim;
  • kolacja: makaron z indykiem w sosie śmietanowym.
Zobacz też:
Dieta 1300 kcal dziennie. Jak stworzyć zbilansowany jadłospis?

Dlaczego po wybielaniu zaleca się stosowanie specjalnej diety?

Biała dieta to specjalny jadłospis, który ma zapobiec powstawaniu przebarwień, utrwalić uzyskany efekt, a także zminimalizować dolegliwości bólowe i dyskomfort, które mogą pojawić się po wybielaniu. Warto wiedzieć, że za powstawanie nowych odbarwień odpowiadają nie tylko substancje barwiące, ale także kwasy, garbniki i taniny. Po wybielaniu, czy to mechanicznym, czy chemicznym, następuje przesuszenie zębów, które przez pewien czas próbują się nawodnić, dlatego wyjątkowo intensywnie wchłaniają płyny, a wraz z nimi substancje mogące powodować powstawanie przebarwień. Stąd konieczność eliminacji wielu produktów z codziennego menu. Co ważne, dietę taką należy stosować jednie w przypadku wybielania zastosowanego w gabinecie stomatologicznym. Dostępne w aptekach pasty czy proszki charakteryzuje niskie stężenie nadtlenku wodoru, dlatego też w takiej sytuacji dieta nie jest konieczna.

Moc białych zębów

O białych zębach marzy wiele osób, dlatego decydują się na różnego rodzaju zabiegi np. wybielanie zębów metodą nakładkową, a także stosowanie specjalnych preparatów, w tym past wybielających. Oczywiście najlepsze efekty przynosi profesjonalny zabieg wykonany w gabinecie. Warto pamiętać, że to właśnie po takiej procedurze należy stosować białą dietę przez kilka-kilkanaście dni po wybielaniu zębów.

Aby cieszyć się jak najdłużej pięknym uśmiechem i bielą zębów, warto wyrobić sobie nawyk picia przez słomkę wszelkich kolorowych napojów. Jeśli to możliwe, zaleca się ograniczenie lub odstawienie kawy i herbaty. Bardzo ważna jest prawidłowa higiena zębów – szczotkowanie i nitkowanie. Trzeba także pamiętać, że piękne zęby to zdrowe zęby, dlatego warto chodzić na regularne przeglądy i systematycznie leczyć ubytki.

Zobacz też:
Stłuszczenie wątroby – dieta, jadłospis. Co powinny jeść osoby ze stłuszczeniem wątroby?

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły