Czym jest libido?

Libido to nic innego jak bardziej fachowe i precyzyjne określenie popędu seksualnego. Wobec tego na pytanie jak zwiększyć libido u kobiet i u mężczyzn, trzeba raczej zastanowić się jak czym jest tak w zasadzie popęd seksualny. Otóż każdy z nas tak naprawdę wie, czym on jest i jak się on objawia, jednak nikt z nas nie chce się do jego odczuwania przyznać i nawet głośno o nim mówić. Popęd seksualny to nic innego jak odczuwanie potrzeby i pociągu do płci przeciwnej i chęć odbycia stosunku seksualnego. Niemniej jednak jak już zostało to wspomniane, jednak mało kto się przyznaje się do jego odczuwania. Kwestie libido traktujemy bowiem w dalszym ciągu w kategoriach pewnego wstydu i zakłopotania. Szczególnie panie mają problem z tym, by realnie przyznać się, że po prostu mają ochotę na seks. Okazuje się jednak, że odczuwanie popędu seksualnego jest niczym innym, jak wyznacznikiem naszego poprawnego funkcjonowania i pozytywnego reagowania na bodźce.

Dlaczego libido się obniża?

Zwykle panowie i panie, które cieszą się dobrym zdrowiem, nie mają problemów z popędem seksualnym. Utrzymuje się on zwykle na odpowiednim poziomie, a ochota na zbliżenia przychodzi samoistnie jako reakcja na określony bodziec. Niemniej jednak nie wszystko jest tak oczywiste, jak mogłoby się nam to wydawać. Często zarówno panie jak i panowie borykają się z problemem obniżonego libido lub jego całkowitego braku. Wobec tego co może być tego przyczyną? Istnieje wiele czynników, które mają realny wpływ na nasz popęd seksualny. Do najważniejszych z nich zalicza się:

  • stres, który skutecznie zmniejsza ochotę na seks
  • nieporozumienia w związku, również nie zachęcają do stosunku
  • brak aktywności fizycznej oraz pojawiające się w związku z nią problemy na tle seksualnym
  • nieodpowiednia dieta, po której organizm jest mocno obciążony
  • presja ze strony partnera lub partnerki odnośnie stosunku seksualnego
Zobacz też:
Co jeść przed treningiem? Podstawowe zasady, o których musisz pamiętać!

Jak zwiększyć libido u kobiet?

Panie są bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne i nawet najmniejszy problem czy czynnik może wywołać u nich gwałtowny spadek libido. Jak można przeczytać na portalu https://sekspedia.pl w pierwszej kolejności warto ograniczyć ewentualne czynniki stresogenne. Panie powinny czuć się bezpieczne i zrelaksowane. Co więcej warto również zrezygnować z nadmiaru używek. Zarówno zbyt duże ilości alkoholu jak i papierosów, mogą niekorzystnie wpłynąć na popęd seksualny u kobiet. Ciekawym sposobem na to, by libido u kobiet wzrosło, jest również zmiana nawyków żywieniowych. Warto wprowadzić do diety produkty bogate w antyoksydanty, a także naturalne afrodyzjaki. Taka dieta nie tylko pomoże się świetnie czuć i wyglądać, ale również znacznie zwiększy ochotę na seks. Panie szybko odczują pozytywne zmiany, a ich partnerzy z pewnością będą zadowolenia.

Jak zwiększyć libido u mężczyzn?

U panów czynniki stresogenne nie są główną przyczyną spadku libido. Zwykle źródeł problemów z popędem seksualnym są używki, nieodpowiednia i tłusta dieta, a także sam brak aktywności fizycznej. W pierwszej kolejności panowie więc powinni poświęcić chociaż godzinę czasu dziennie na to, by udać się na siłownie, krótki jogging lub szybszy spacer. Dzięki temu organizm się dotleni i odpręży, a ochota na seks powróci samoistnie. Kolejno- podobnie jak w przypadku pań- warto wprowadzić do diety naturalne afrodyzjaki, a także zadbać o to, by nie przyjmować zbyt wielu kalorii. Tłusta dieta znacznie obciąża organizm, a to z kolei powoli zabija ochotę na zbliżenia. Jeśli panowie palą lub nie stronią od alkoholu, to z pewnością warto również na rzecz męskiego libido, zrezygnować z tego typu używek. Panowie również dość szybko zaobserwują w tym zakresie pozytywne zmiany.

Zobacz też:
Jak suszyć grzyby? 4 sprawdzone sposoby

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły