Spożywanie chrzanu jako dodatku do posiłków

Chrzan był częstym składnikiem wielu dań w domach naszych babć. Mimo że zapewne nie znały one właściwości tego korzenia, to i tak stosowały go w przypadku przeziębień. Dziś wiemy, że roślina ta ma znaczne właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne. Jego jedzenie wspomaga zatem organizm w odpieraniu infekcji. Ze względu na swój ostry smak, po spożyciu chrzanu pojawia się charakterystyczne uczucie kręcenia w nosie. Może to pomagać w odetkaniu nosa i ułatwiać oddychanie. W przeziębieniu pomocne będzie wdychanie oparów świeżo startego korzenia lub po prostu jego jedzenie, na przykład jako dodatek do kanapek.

Picie odpowiedniej ilości wody i ziołowych naparów

Bogactwo prozdrowotnych właściwości w ziołach sprawia, że warto je stosować jako składnik naparów na katar i przeziębienie. W przypadku infekcji warto sięgać przede wszystkim po herbatki z dodatkiem lipy, czarnego bzu i maliny, ponieważ mają one witaminę C i właściwości antybakteryjne. Oprócz tego wartym stosowania roztworem będzie też zalanie wrzątkiem tymianku i mięty pieprzowej. Wypicie gorących naparów z wszystkich tych ziół pomaga się rozgrzać, a także wypocić. Wraz z potem z organizmu szybciej wydostają się także różne toksyny, dlatego warto regularnie popijać zdrowotne herbatki. Są one też ważnym elementem nawadniania organizmu.

Zobacz też:
Skuteczne sposoby na suchy kaszel u dorosłych i dzieci

Domowy syrop z cebuli według babcinego przepisu

Syrop z cebuli może nie brzmi zbyt zachęcająco, jednak to jeden z najpopularniejszych babcinych sposobów na przeziębienie i różnego rodzaju infekcje. Nie jest go trudno przygotować, więc warto zastosować ten środek. Do przyrządzenia mikstury potrzebujesz przede wszystkim pokrojonej w drobną kostkę cebuli. Całość zalewa się dużą ilością miodu, można dodać też czosnek i odstawia w ciepłe i ciemne miejsce mniej więcej na całą dobę. Tak przygotowaną mieszankę spożywa się jako jedną łyżkę 3 do 5 razy dziennie. Ma ona właściwości przeciwbakteryjne i hamuje uporczywe objawy infekcji.

Przede wszystkim odpoczynek i brak przemęczania organizmu

Choroba jest znakiem, że organizm potrzebuje odpoczynku. Należy zatem zadbać o siebie i nie chodzić na siłę do pracy czy szkoły. Wychodzą między ludzi narażamy ich na chorobę, a dodatkowo sami wydłużamy czas swojej kuracji. Na czas choroby warto zatem wziąć zwolnienie lekarskie, by móc dochodzić do siebie w domowym, ciepłym zaciszu i myśleć o wyzdrowieniu, a nie spiętrzających się obowiązkach.

Katar nie jest poważną chorobą, ale nie należy lekceważyć jego objawów. Im szybciej zadziałasz, tym prędzej wrócisz do zdrowia, więc nie czekaj, tylko wypróbuj nasze metody! Więcej informacji znajdziesz w artykule https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/5-domowych-sposobow-na-katar/.

Zobacz także:

Zobacz też:
Atopowe zapalenie skóry głowy – uciążliwa choroba o podłożu genetycznym. Jak leczyć azs głowy?

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły