Inhalacje z soli fizjologicznej to świetna metoda lecznicza. Znana jest od wielu lat. Twoja babcia i mama wykonywały taki zabieg z użyciem zwykłej miski lub garnka. Dziś specjalne urządzenia dostępne są praktycznie w każdej aptece, a zabieg ten można z łatwością wykonać w domowym zaciszu. To bardzo skuteczna metoda leczenia wielu dolegliwości układu oddechowego, ponieważ lek trafia od razu tam, gdzie powinien i zaczyna działać. 

Jakie właściwości ma sól fizjologiczna?

Zastanawiasz się, czym właściwie jest sól fizjologiczna? Dlaczego jest polecana do inhalacji dróg oddechowych? Sól fizjologiczna to po prostu wodny roztwór chlorku sodu. Ta, która używana jest najczęściej do inhalacji na katar lub kaszel, ma stężenie 0.9%. Taki roztwór kupisz w każdej aptece. Najczęściej ma formę małych jednorazowych ampułek. Jest to niedrogi produkt, co z pewnością jest zaletą takiej terapii. Większe stężenie tego roztworu również jest stosowane, jednak zawsze odbywa się to pod kontrolą lekarza prowadzącego, a stężenie dobierane jest odpowiednio do choroby i dolegliwości. 

Sól fizjologiczna – zastosowanie 

Sól fizjologiczna ma szerokie zastosowanie. Jakie?

  1. Polecana jest przy dolegliwościach dróg oddechowych, ponieważ pomaga nawilżyć błony śluzowe, a co ważniejsze nie uczula i nie powoduje podrażnień. 
  2. Ma właściwości nawilżające i regeneracyjne. 
  3. Oprócz samych inhalacji solą fizjologiczną, wykorzystuje się ją również do podawania leków. 
  4. Stosuje się ją nie tylko w leczeniu przeziębień, czy zapalenia płuc, ale także znacznie bardziej poważnych chorób, jak mukowiscydoza i astma. 
  5. Można nią także przemywać oczy, uszy lub płukać gardło. W tych przypadkach łagodzi podrażnienia i stany zapalne. 
  6. Polecana jest osobom, które dużo czasu spędzają przed komputerem. 
Zobacz też:
Zespół serotoninowy – czym jest i jakie są jego objawy? Co robić w przypadku wstrząsu serotoninowego?

Czy inhalacje z soli fizjologicznej są bezpieczne dla dzieci?

Inhalacja solą fizjologiczną to skuteczny, prosty i bezpieczny sposób na redukcję objawów przeziębienia u dzieci i dorosłych. Bez obaw możesz przeprowadzać ją w domu. Inhalacje z soli fizjologicznej oczyszczają drogi oddechowe i usuwają zalegającą wydzielinę. Chory poczuje ulgę, a nabłonek dróg oddechowych zacznie się regenerować. To idealny, zdrowy sposób na przeziębienie, jeśli nie chcesz dodatkowo obciążać żołądka lekami. 

Inhalacje z soli fizjologicznej można stosować także u najmłodszych już od pierwszych miesięcy życia. Każdy rodzic wie, że katar u dziecka może być bardzo uciążliwy i utrudniać oddychanie. W takich wypadkach zdecydowanie warto rozważyć inhalację. 

Jak wykonać inhalację solą fizjologiczną na katar i kaszel?

Jak wykonać inhalację z soli? Cały proces powinien trwać około 10 minut. Możesz stosować je nawet 2 do 3 razy dziennie w zależności od potrzeb. 

Do inhalacji z soli najlepiej użyć specjalnego nebulizatora, szczególnie, jeśli inhalacja ma być przeprowadzona u dziecka. To świetne urządzenie, które rozpyla sól fizjologiczna lub połączenie soli fizjologicznej z odpowiednim lekiem, przepisanym przez lekarza. Nebulizator ma specjalną maskę, przez którą wdycha się mgiełkę. W przypadku kataru należy wdychać mgiełkę nosem, a przy kaszlu, ustami. Takie zabiegi pozwolą, żeby kojący roztwór soli dotarł szybko w pożądane miejsce. 

Jeśli nie masz nebulizatora, możesz wykonać inhalację z soli fizjologicznej za pomocą miski i ręcznika. Wystarczy, że pochylisz twarz nad miską z gorącą wodą z solą fizjologiczną. Dodatkowo możesz nakryć głowę ręcznikiem i wdychać parującą wodę. Należy to robić z odpowiedniej odległości, aby nie było zbyt gorąco. 

Zobacz też:
Opieka paliatywna – na czym polega i kiedy jest koniecznością?

Kiedy warto stosować inhalacje z soli fizjologicznej?

Inhalacje z soli fizjologicznej mogą pomóc, gdy borykasz się z:

  • dużym bólem zatok;
  • bólem gardła;
  • zatkanym nosem;
  • katarem;
  • ogólnym przeziębieniem;
  • zapaleniem oskrzeli;
  • zapaleniem płuc. 

Polecane są również alergikom w okresie nasilonych objawów. 

Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny i dokładnie mycie urządzenia do inhalacji. Inhalacje z soli możesz stosować też profilaktycznie. Jeśli na co dzień przebywasz w pomieszczeniach, gdzie powietrze jest suche za sprawą klimatyzacji lub ogrzewania, to twoje śluzówki mogą być przesuszone i znacznie bardziej podatne na infekcje.

Zobacz także:

O autorze

Justyna Jakubczyk

Miłośniczka zdrowego stylu życia i treningu siłowego. Pisanie to jej pasja i praca, którą uwielbia ponad wszystko. Słowa pozwalają jej przenieść się do krainy nieograniczonej kreatywności. Wtedy może realizować swoje szalone pomysły.

Zobacz wszystkie artykuły