Jeśli uważasz, że miód i wosk to jedyne wartościowe produkty pochodzenia pszczelego, jesteś w sporym błędzie. Pierzga pszczela, czyli podstawowy pokarm pszczół, jest prawdziwym bogactwem zdrowotnych składników odżywczych. Ten naturalny produkt zyskuje popularność, a ludzie z całego świata zaczynają zdawać sobie sprawę z jej wartości. Mimo to, pierzga jest droższa i trudniej dostępna od miodu. Dlaczego?

Co to jest pierzga?

Pierzga pszczela to połączenie pyłku kwiatowego, miodu, mleczka pszczelego i enzymów pszczelich. Zawiera naturalnie dużą zawartość kwasu mlekowego, dlatego można ją przechowywać przez długi czas. Nie traci przy tym wcale swoich cennych właściwości odżywczych. 

Jak pszczoły wytwarzają pierzgę?

Zastanawiasz się, co to jest pierzga? Ten niesamowity produkt potrafią stworzyć jedynie pszczoły. Nie da się go skutecznie podrobić żadnymi metodami. Pierzga pszczela to przetworzony przez owady pyłek kwiatowy. Proces tworzenia tego produktu pszczoła rozpoczyna jeszcze na kwiatku. Zwilża pyłek swoją śliną, dzięki czemu staje się on lepki i możliwy do przeniesienia. Gdy zostanie już umieszczony w plastrach, pyłek przechodzi fermentację mlekową.

Zobacz też:
Arteterapia – niesamowita terapia przez sztukę

Pozyskiwanie pierzgi a pszczela równowaga

Pozyskanie pierzgi nie należy do łatwych zadań. Wydobycie kilograma niszczy 5-30 starannie wybudowanych przez pszczoły ramek. To, ile dokładnie, zależy od liczby i produktywności pszczół zamieszkujących dany ul. Pierzga ma właściwości cenne nie tylko dla ludzi, ale przede wszystkim dla pszczół, które ją wytwarzają. Niedobór pierzgi w ulu powoduje znaczne osłabienie, a nawet niedorozwój mieszkających w nim owadów. Dlatego kupując ją, upewnij się, że pochodzi ona ze sprawdzonego, zrównoważonego źródła. 

Pierzga – właściwości

Miód z pierzgą i czysta pierzga pszczela są niezwykle cenne dla zdrowia. Udowodniono, że pszczoły żywiące się nią żyją zauważalnie dłużej niż te spożywające pyłek. Podczas fermentacji mlekowej, białka pyłku kwiatowego rozkładają się na peptydy i aminokwasy. Zwiększa się zawarta w nim ilość cukrów prostych i kwasu mlekowego. To właśnie jemu opisywany produkt zawdzięcza swoją naturalnie długą przydatność do spożycia. 

Witaminy i cenne składniki pierzgi pszczelej

Prozdrowotne właściwości pierzgi to witaminy C, B1, B2, B3, B6, B12, A, PP, K, E, H, D. To jednak nie koniec listy jej składników dobrych dla zdrowia. Pierzga daje także magnez, żelazo, miedź, cynk, potas, fosfor i sód. Ma mniejszą ilość białka i tłuszczu niż zwykły pyłek pszczeli. Wysoka zawartość peptydów i wolnych aminokwasów sprawiają natomiast, że jest łatwiej przyswajalna niż zwykły pyłek.

Co można zyskać dzięki pierzdze?

Właściwości pierzgi działają kojąco na cały organizm. Pierzga dla dzieci jest równie zdrowa, jak dla dorosłych. Zapewnia im zdrowy i zrównoważony rozwój. Ten pszczeli produkt:

  • wzmacnia układ odpornościowy i nerwowy;
  • wspiera kreatywne i twórcze myślenie, koncentrację oraz pamięć;
  • reguluje pracę układu pokarmowego;
  • wykazuje działanie antybakteryjne;
  • działa łagodząco na różne uczulenia (jeśli masz alergię na produkty pszczele, działanie to jest odwrotne – pierzga może cię wówczas uczulić);
  • działa przeciwmiażdżycowo;
  • redukuje poziom złego cholesterolu;
  • wspiera pracę serca;
  • zmniejsza oznaki starzenia się organizmu;
  • pomaga zwalczać anemię;
  • działa odtruwająco i oczyszczająco na wątrobę oraz cały organizm.
Zobacz też:
Berberyna – roślinny lek na wszelkie dolegliwości?

Pierzga – dawkowanie

Powyższe informacje mogą sprawić, że możesz chcieć w bardzo dużych ilościach spożywać pierzgę. Przeciwwskazania właściwie nie istnieją, ale zalecane przez ekspertów dzienne dawkowanie pierzgi to około 30-40 gramów. Tyle w zupełności wystarczy, aby widocznie wzmocnić twój organizm. Dla osoby zdrowej przedawkowanie jest właściwie niemożliwe. Jednak jest to bardzo drogi i trudno dostępny produkt. Brak umiaru w spożywaniu pierzgi może zaburzyć zdrowie i produktywność pszczół, od których jest ona pozyskiwana.

Pierzga – jak stosować?

Jak stosować pierzgę aby wykorzystać wszystkie jej cenne właściwości? Korzystnym dla zdrowia sposobem jest rozpuszczenie jej w wodzie w temperaturze pokojowej. Aby przygotować taki napój, zalej pierzgę wodą wieczorem i pozostaw do rozpuszczenia. Wypij pierzgę na czczo następnego ranka. Jest to świetny zamiennik dla porannej kawy.

Do czego możesz dodać pierzgę?

Pamiętaj, że pierzga, jako produkt pochodzenia pszczelego, nie powinna być poddawana obróbce termicznej. W wysokich temperaturach traci sporą część swoich prozdrowotnych właściwości. Możesz dodawać pierzgę pszczelą do jogurtu, owsianki, letnich napojów lub jako dodatek do deserów. Tańszą opcją na dodanie tego produktu do swojej diety jest miód z pierzgą. Nie jest to czysta pierzga, a jedynie wzbogacony o nią miód. Kupując taki produkt, również skorzystasz z jej dobroczynnych właściwości.

Pierzga – skutki uboczne

Na skutki uboczne przy stosowaniu powinny uważać szczególnie osoby uczulone. Produkty pszczele to dość silne alergeny. Dlatego jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do swojej tolerancji produktów pszczelich – postępuj ostrożnie. Uważaj też, jeśli cierpisz na cukrzycę. Pierzga pszczela ma dość wysoki indeks glikemiczny ze względu na dużą zawartość cukrów prostych. Jeśli jednak nie masz takich problemów, które wymieniliśmy, nie musisz obawiać się o niepożądane efekty jej spożycia.
Wiesz już, co to jest pierzga oraz jak możesz z niej skorzystać. Co ciekawe, zaliczana jest do tzw. superfoods, czyli najbardziej wartościowych produktów spożywczych świata. Jest to naturalne bogactwo cennych składników odżywczych – witamin i minerałów. Łatwo przyswaja ją organizm, który pierzga znacząco wzmacnia. Jej jedyny minus to wysoka cena i trudność pozyskiwania. Jeżeli jednak znasz sprawdzone i ekologiczne źródło produktów pszczelich, gdzie możesz ją znaleźć, koniecznie wypróbuj pierzgę pszczelą.

Zobacz też:
Zespół złamanego serca – jakie objawy wskazują na tę dolegliwość?

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły