Czym zastąpić mięso, czyli o diecie wegetariańskiej słów kilka
Dieta wegetariańska to świetny sposób, żeby wyeliminować mięso, a jednocześnie zadbać o swoje zdrowie, sylwetkę, a przede wszystkim o otaczające nas środowisko i zwierzęta. Wegetarianizm to styl życia, a wybór takiego sposobu odżywiania, często podyktowany jest wyznawanymi wartościami. Wegetarianie często mają na uwadze dobro zwierząt i środowiska. Obecnie wiele osób rezygnuje z mięsa, ze względu na panującą modę, a także aspekty zdrowotne, ponieważ wyłączenie tego składnika z diety może przynieść wiele korzyści. Jednak, żeby tak się stało, dieta musi być świetnie skomponowana. W jadłospisie muszą się znaleźć wartościowe zamienniki mięsa. Dobranie ich na pewno nie łatwe dla osób, które po raz pierwszy próbują przejść na dietę wegetariańską. Abyś mógł dostarczyć do organizmu wszystkich potrzebnych mu witamin i minerałów, musisz wiedzieć, jak i czym zastąpić mięso w diecie.
Jakie są zalety diety wegetariańskiej?
Wykluczenie mięsa z codziennej diety może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Pełnowartościowa, czyli dobrze skomponowana dieta wegetariańska może zapobiegać wielu chorobom i dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych witamin i minerałów. Stosowanie diety wegetariańskiej może zapobiegać, między innymi:
- cukrzycy;
- otyłości;
- nadciśnieniu tętniczemu;
- zaparciom;
- próchnicy zębów.
Oprócz tego osobom na diecie wegetariańskiej łatwiej jest unikać niezdrowych produktów, tłustego mięsa, tłustych potraw itd. Z tego względu łatwiej jest utrzymać szczupłą sylwetkę. Zwiększenie ilości warzyw i owoców w codziennej diecie to zdecydowany plus!
Jak zastąpić mięso w diecie, czyli o roli białka
Białko jest jednym z najważniejszy składników diety. Białka wchodzą w skład każdej struktury w organizmie. Służą do odbudowy zniszczonych tkanek, są nośnikiem niektórych witamin i minerałów. Pełnią wiele bardzo ważnych funkcji i zapewniają sprawne funkcjonowanie całego organizmu. Warto powiedzieć o tym, że produkty wysokobiałkowe sycą na dłużej, co może być ważne dla osób na diecie. Wykazują także wysoki efekt termiczny pożywienia. Co to znaczy? Otóż twój organizm potrzebuje więcej energii, żeby strawić posiłek wysokobiałkowy niż taki, w którym przeważają węglowodany i tłuszcze. To również fakt, który może być wartościowy dla osób, które się odchudzają. Dorosły człowiek powinien spożywać dziennie około 1 g białka na kilogram masy ciała. Oczywiście wartość ta jest zmienna i zależy od celów treningowych, dietetycznych i podejmowanej aktywności fizycznej. To właśnie dlatego nie można wykluczyć tego składnika z pożywienia. By skomponować odpowiednio zbilansowaną dietę, należy zadbać o wartościowe zamienniki białka zwierzęcego. A zatem czym zastąpić mięso? Czytaj dalej!
Czym zastąpić białko zwierzęce?
Jak już wspomnieliśmy, białko jest bardzo ważnym składnikiem diety. Jeśli postanowiłeś zrezygnować z mięsa, podpowiemy ci, czym zastąpić białko zwierzęce w diecie. Istnieje wiele świetnych zamienników mięsa, które dostarczą do twojego organizmu dużą ilość cennego białka roślinnego. Oto one!
Soczewica
Soczewica to świetne źródło białka i jednocześnie doskonały zamiennik mięsa. W 100 g ugotowanej soczewicy znajduje się aż 9 g białka. Jeśli chodzi o przyswajalność białka, soczewica jest na drugim miejscu zaraz po soi, gdy mowa o białkach roślinnych. To roślina strączkowa, która ma niezwykłe właściwości prozdrowotne, zawiera wiele cennych składników odżywczych. Zawiera potas, który wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, a także kwas foliowy. Do innych jej właściwości należy działanie przeciwnowotworowe i antybakteryjne.
Ciecierzyca
Zastanawiasz się, czym zastąpić mięso? Pomyśl o ciecierzycy. To roślina strączkowa, którą możesz przygotować na wiele sposobów. Świetnie sprawdzi się w roli głównej w wielu smacznych i wegetariańskich posiłkach. W 100 g ciecierzycy znajduje się 9 g białka. Zawiera także inne cenne składniki jak żelazo, błonnik i kwas foliowy. Zapobiega między innymi otyłości, cukrzycy, czy miażdżycy.
Tofu – najbardziej znany zamiennik mięsa
Tofu to sprasowany twaróg, który otrzymywany jest z mleka sojowego. Tofu ma wysoką zawartość białka sojowego, a także wapnia i fosforu. W 100 g znajdziesz 8 g białka. To świetny produkt, którym z powodzeniem możesz zastąpić białko zwierzęce i wykorzystać do wielu wyśmienitych dań.
Bakłażan – pyszne warzywo, które z powodzeniem zastąpi mięso
Bakłażan jest warzywem, które ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ma specyficzną konsystencję i smak, jednak bardzo dobrze przyprawiony z powodzeniem może zastąpić mięso w wielu daniach. Zawiera dużo białka, a także błonnika, witaminę A, C i B6, potas, magnez, żelazo, wapń. Bakłażan to wartościowy produkt, który możesz wykorzystać do wielu pysznych i przede wszystkim zdrowych dań.
Czarna fasola – źródło białka i witamin
Podobnie do innych roślin strączkowych, czarna fasola to świetne źródło białka roślinnego. Nie każdy wie, że stanowi doskonały zamiennik mięsa! Znajdziesz w niej również cenne witaminy i minerały: witaminę A, C, witaminy z grupy B, kwas foliowy i błonnik. Wykazuje działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne.
Migdały
To świetne źródło białka i wielu innych wartościowych składników odżywczych. Zawierają przede wszystkim niezbędne kwasy tłuszczowe. Bez wątpienia orzechy powinny znaleźć się w diecie każdego. W migdałach znajdziesz między innymi witaminę E i witaminy z grupy B, a także mangan, miedź, magnez i wapń.
Nasiona Chia – superżywność z dużą ilością białka
To produkt należący do tak zwanych superfood. Zawiera wiele cennych witamin i minerałów. Znajdziesz w nich sporą ilość białka, jednak nie da się zjeść dużej ilości nasion chia w jednym posiłku. Mogą stanowić świetny dodatek do deserów.
Wegańska odżywka białkowa
Świetnym dodatkowym źródłem białka może być wegańska odżywka białkowa. Obecnie nie ma problemu z dostępem do takich produktów. Znajdziesz je w każdym sklepie z odżywkami dla osób uprawiających sport. Odżywka białkowa w wersji wegańskiej z powodzeniem może stanowić dodatek do owocowych shakeów, owsianek, czy omletów.
Jeśli zamierzasz zrezygnować ze spożywania białka zwierzęcego, wykorzystaj roślinne źródła białka, aby uzupełnić zapotrzebowanie twojego organizmu na ten składnik. Jak widzisz, istnieje wiele produktów, które mogą być świetną i przede wszystkim wartościową alternatywą dla mięsa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykluczyć z diety mięso, jednak należy robić to z głową. Dieta wegetariańska jest bardzo zdrowa i ma korzystny wpływ na organizm, ale pod warunkiem, że wiesz, czym zastąpić mięso i włączysz do jadłospisu zamienniki białka zwierzęcego. Niezależnie od tego, jaką dietę wybierzesz, koniecznie zadbaj o to, aby dostarczyć do organizmu wszystkich potrzebnych witamin i składników odżywczych. Tylko w ten sposób Twój organizm będzie mógł dobrze funkcjonować.
Zobacz także:
- Semiwegetarianizm – na czym polega ta dieta i dla kogo będzie najlepsza?
- Dieta wegetariańska – jak skomponować smaczną i zbilansowaną dietę roślinną? Poznaj główne zasady wegetarianizmu!
- Dieta wegańska – jak odpowiednio zbilansować jadłospis? Poznaj zasady diety wegańskiej!
- Dieta wikingów (dieta nordycka) – najzdrowszy skandynawski pomysł na większe pokłady siły
- Węglowodany proste i złożone w diecie. Czy cukry proste trzeba wyeliminować?
Sama przez całe życie jadłam mięso, ale ostatnio postanowiłam nieco zmienić swój sposób odżywiania i z niego zrezygnowałam. Czym zastąpić mięso? Niczym! 🙂 Jedzmy dużo warzyw, a nie będziemy potrzebować zamienników.