Dlaczego biały cukier szkodzi?

Cukier biały (sacharoza) należy do grupy węglowodanów prostych. Nadmiar cukrów prostych w codziennej diecie wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Prowadzi nie tylko do zwiększenia masy ciała, ale również zaburzeń układu pokarmowego i gospodarki hormonalnej oraz problemów stomatologicznych. Poza tym nadkonsumpcja cukru zwiększa ryzyko zachorowania na insulinooporność i cukrzycę typu 2. 

Cukry proste występują nie tylko w słodyczach. W formie syropu glukozowo-fruktozowego znajdziesz je między innymi w napojach, płatkach śniadaniowych, dżemach, a nawet w keczupie i konserwach rybnych. Węglowodany proste są też składnikiem żywności wysoko przetworzonej, między innymi dań typu instant i fast-foodów.

W zdrowej diecie ilość cukrów prostych powinna być ograniczona. Jeśli nie wyobrażasz sobie porannej kawy bez cukru lub jesteś miłośnikiem domowych słodyczy, sprawdź, jakie zdrowsze zamienniki cukru warto stosować. 

Zdrowe zamienniki cukru

Wśród polecanych przez dietetyków zamienników cukru białego (sacharozy) znajdują się:

Nie bez powodu na liście nie ma cukru brązowego, miodu i syropu klonowego. Te substancje słodzące mają wysoką wartość kaloryczną i nie są polecane ani cukrzykom, ani osobom na diecie odchudzającej. 

Tagatoza – co to za słodzik?

Tagatoza to cukier pozyskiwany z laktozy. Największą zaletą tagatozy jest jej słodki smak (zbliżony do smaku tradycyjnego cukru). Poza tym tagatoza ma niską wartość kaloryczną (150 kcal w 100 g) i niski indeks glikemiczny (IG = 7,5). Ze względu na swoje właściwości polecana jest zarówno cukrzykom, jak i osobom na diecie odchudzającej. Tagatozę znajdziesz w sklepach zarówno w formie proszku, jak i tabletek. Nadaje się do słodzenia napojów oraz jako dodatek do ciast (również drożdżowych). 

Zobacz też:
Co poza pysznym smakiem skrywają w sobie pistacje

Maltitol – co to za substancja?

Maltitol to organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi cukrowych. Naturalnie występuje w niektórych owocach i warzywach, między innymi figach, oliwkach i ziemniakach. Na masową skalę maltitol wykorzystywany jest zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i spożywczym. Maltitolu używa się do produkcji żywności bez dodatku cukru, takiej jak jogurty light czy czekolady bez cukru. Maltitol jest o połowę mniej kaloryczny od tradycyjnego cukru i ma niższy indeks glikemiczny.

Jak ograniczyć cukier w codziennej diecie?

Zamiana cukru białego na zdrowszy słodzik to pierwszy krok do ograniczenia węglowodanów prostych w diecie. Poza tym warto zadbać o zdrowy, odpowiednio zbilansowany jadłospis, którego podstawą są warzywa i owoce. Duże znaczenie ma także regularność posiłków. Jedząc regularnie, ograniczasz napady głodu i chęć sięgania po słodkie przekąski pomiędzy posiłkami. Nie wiesz, jak zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze? Sprawdź catering dietetyczny Maczfit i zamów dietę pudełkową już dziś. Catering dietetyczny Maczfit każdego dnia będzie dostarczać Ci pięć smacznych i zdrowych posiłków idealnie dopasowanych do Twoich potrzeb. 

Zobacz także:

Zobacz też:
Kuchnia fusion, czyli kulinarne wariacje na talerzu!

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles