Czym jest ocet jabłkowy?

Czym właściwie jest ocet jabłkowy? To z pewnością pierwsze pytanie, które przychodzi ci do głowy. To nic innego, jak wodnisty roztwór, który powstaje na bazie jabłek. Ma bardzo charakterystyczny smak i zapach, a także żółto-brązowe zabarwienie. W przeciwieństwie do klasycznego octu jest lekko mętny. Wytwarza się go głównie z jabłek, ale w jego składzie znajdziesz także drożdże, cukier i wodę. Najprościej mówiąc, drożdże powodują, że cukier zamienia się w alkohol. Natomiast alkohol na drodze fermentacji tworzy kwas octowy, który znasz pod nazwą ocet jabłkowy. Ma on bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się go w kuchni, jako dodatek do sałatek, sosów i mięsnych potraw, ale wykorzystywany jest również w kosmetyce. 

To eliksir zdrowia, który zawiera, między innymi: beta-karoten, flawonoidy, polifenole, pektyny, witaminy i minerały. Jeśli będziesz regularnie spożywać ocet jabłkowy, odchudzanie z całą pewnością nabierze rozpędu. 

Właściwości octu jabłkowego 

Jedną z właściwości, która najbardziej cię interesuje, jest wpływ na utratę masy ciała. Ocet jabłkowy przyspiesza rozpad tkanki tłuszczowej, a także pomaga utrzymać właściwy poziom cholesterolu. Oprócz tego, wspomaga pracę układu pokarmowego, przyspiesza przemianę materii poprzez zwiększenie wydzielania soków żołądkowych. Do innych właściwości octu jabłkowego można zaliczyć także: 

  • ograniczenie apetytu;
  • wyrównanie poziomu pH w organizmie;
  • wzmocnienie odporności;
  • regulację poziomu cukru we krwi;
  • pomoc w leczeniu niektórych chorób skóry. 
Zobacz też:
Ser parmezan – król serów włoskich

Oprócz tego, ocet jabłkowy jest naturalnym probiotykiem i dostarcza wielu enzymów i antyoksydantów. 

Gdzie kupić ocet jabłkowy?

Zastanawiasz się, gdzie kupić ocet jabłkowy? Możesz nabyć go praktycznie w każdym sklepie spożywczym w formie gotowego napoju. Jednak zdecydowanie bardziej wartościowe jest przygotowanie octu jabłkowego na odchudzanie samodzielnie, we własnej kuchni. 

Jak pić ocet jabłkowy?

Wiesz już, że picie octu jabłkowego może przynieść ci wiele korzyści i pomóc w wygraniu walki z nadprogramowymi kilogramami. Teraz pojawia się pytanie, jak pić ocet jabłkowy na odchudzanie? Jego charakterystyczny smak może cię nie zachwycić. Co więc zrobić, aby codzienne spożywanie tego eliksiru nie było udręką? Kiedy chcesz pić ocet jabłkowy na odchudzanie, dawkowanie będzie tu kluczowym elementem. Możesz wymieszać go z wodą. Wystarczą 2 lub 3 łyżeczki octu i szklanka wody. W ten sposób przyrządzony napój spożywaj najlepiej rano przed śniadaniem, a później jeszcze 2 razy w ciągu dnia. A co powiesz na ocet jabłkowy z miodem? To wyjątkowe połączenie sprawi, że smak będzie znacznie lepszy, natomiast picie takiej mikstury stanie się słodką przyjemnością. W tej wersji najlepiej wymieszać miód z octem w proporcjach 1:1 i spożywać przed snem.

Jak długo pić ocet jabłkowy, by zobaczyć rezultaty?

To bardzo dobre i ważne pytanie. We wszystkim należy zachować umiar. Jeśli twoim celem jest odchudzanie, sam ocet jabłkowy na nic się nie przyda. Dopiero picie octu jabłkowego w połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą i odpowiednią aktywnością fizyczną przyniesie ci spodziewane efekty. Pamiętaj o tym, że ocet jabłkowy jest jedynie dodatkiem, który może przyspieszyć odchudzanie, jednak samo picie nic nie da.

Zobacz też:
Piramida żywieniowa – jak ją czytać? Poznaj najważniejsze zasady zdrowego odżywiania

Ocet jabłkowy na odchudzanie powinieneś pić maksymalnie przez kilkanaście dni. Następnie warto zrobić tydzień przerwy, po czym znowu można rozpocząć spożywanie tej mikstury. Zbyt duże i częste dawki octu jabłkowego mogą podrażniać błonę śluzową żołądka. W tym przypadku więcej nie oznacza wcale lepiej. 

Pamiętaj, że odchudzanie to proces, a nie chwilowe i jednorazowe działanie. Musisz mieć na uwadze to, że rezultaty zobaczysz jedynie wtedy, gdy twoje działania będą konsekwentne i systematyczne. Skup się na odpowiednim dawkowaniu octu jabłkowego i dostarczaj ją do organizmu codziennie przez kilkanaście dni, zrób przerwę i powróć do kuracji. Możesz również wspomóc się suplementami, które zawierają w swoim składzie ocet jabłkowy. Ta forma jest wygodniejsza i polecana głównie tym, którzy nie należą do grona fanów smaku tego napoju. 

Ocet jabłkowy na odchudzanie – opinie lekarzy

Jedną z bardziej popularnych fraz wpisywanych w wyszukiwarkę jest „ocet jabłkowy odchudzanie opinie lekarzy”. Jednak w tym wypadku od zdania medyków ważniejsze są opinie osób, które włączyły do swojej codziennej diety ocet jabłkowy i uzyskały satysfakcjonujące efekty. Takich osób z pewnością nie brakuje! 

Jakie są efekty picia octu jabłkowego?

Zaskakujące jest to, że pierwsze efekty picia octu jabłkowego na odchudzanie możesz zobaczyć już po kilku dniach. Jednak to jeszcze nie jest moment triumfu, ponieważ utrata kilogramów na tym etapie oznacza przede wszystkim utratę wody, a nie tkanki tłuszczowej. Na początku ocet jabłkowy pomaga pozbyć się wody z tkanek w twoim organizmie, co wpływa na mniejszą liczbę na wadze. Na spektakularne efekty musisz jeszcze chwilę poczekać.

Zobacz też:
Mleko sojowe – najzdrowsze mleko roślinne?

Skutki uboczne picia octu jabłkowego

Czy picie octu jabłkowego ma jakieś skutki uboczne? Ocet jabłkowy to naturalny i w pełni bezpieczny produkt, który może wspomóc twoją walkę ze zbędnymi kilogramami. Jednak we wszystkim należy zachować umiar, a więcej nie znaczy lepiej. Zbyt duże dawki octu jabłkowego mogą podrażnić twój żołądek. Nie możesz przyjmować go bez żadnych przerw. Sam w sobie również nie sprawi, że magicznie schudniesz. Jeśli połączysz picie octu jabłkowego ze zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną, to osiągniesz swój cel. Będziesz cieszyć się wymarzoną sylwetką!

O autorze

Justyna Jakubczyk

Miłośniczka zdrowego stylu życia i treningu siłowego. Pisanie to jej pasja i praca, którą uwielbia ponad wszystko. Słowa pozwalają jej przenieść się do krainy nieograniczonej kreatywności. Wtedy może realizować swoje szalone pomysły.

Zobacz wszystkie artykuły