Czym jest ocet jabłkowy?

Czym właściwie jest taki ocet? To z pewnością pierwsze pytanie, które przychodzi ci do głowy. To nic innego, jak wodnisty roztwór, który powstaje na bazie jabłek. Ma bardzo charakterystyczny smak i zapach, a także żółto-brązowe zabarwienie. W przeciwieństwie do klasycznego octu jest lekko mętny. Wytwarza się go głównie z jabłek, ale w jego składzie znajdziesz także drożdże, cukier i wodę. Najprościej mówiąc, drożdże powodują, że cukier zamienia się w alkohol. Natomiast alkohol na drodze fermentacji tworzy kwas octowy, który znasz pod nazwą ocet jabłkowy. Ma on bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się go w kuchni, jako dodatek do sałatek, sosów i mięsnych potraw, ale wykorzystywany jest również w kosmetyce. 

To eliksir zdrowia, który zawiera, między innymi: beta-karoten, flawonoidy, polifenole, pektyny, witaminy i minerały. Regularne jego spożywanie z pewnością pomoże ci zrzucić kilka kilogramów.

Właściwości octu jabłkowego 

Jedną z właściwości, która najbardziej cię interesuje, jest wpływ na utratę masy ciała. Ocet przyspiesza rozpad tkanki tłuszczowej, a także pomaga utrzymać właściwy poziom cholesterolu. Oprócz tego, wspomaga trawienie, przyspiesza przemianę materii poprzez zwiększenie wydzielania soków żołądkowych. Do innych właściwości octu jabłkowego można zaliczyć także: 

  • ograniczenie apetytu;
  • wyrównanie poziomu pH w organizmie;
  • wzmocnienie odporności;
  • regulację poziomu glukozy we krwi;
  • pomoc w leczeniu niektórych chorób skóry. 
Zobacz też:
Co zjeść na kolację? Kilka prostych propozycji

Oprócz tego, jest naturalnym probiotykiem i dostarcza wielu enzymów i antyoksydantów. 

Gdzie kupić ocet jabłkowy?

Zastanawiasz się, gdzie kupić ocet jabłkowy? Możesz nabyć go praktycznie w każdym sklepie spożywczym w formie gotowego napoju. Jednak zdecydowanie bardziej wartościowe jest przygotowanie go samodzielnie, we własnej kuchni. 

Jak pić ocet jabłkowy?

Wiesz już, że produkt ten może przynieść ci wiele korzyści i pomóc w wygraniu walki z nadprogramowymi kilogramami. Teraz pojawia się pytanie, jak stosować ocet jabłkowy i spalać kalorie? Jego charakterystyczny smak może cię nie zachwycić. Co więc zrobić, aby codzienne spożywanie tego eliksiru nie było udręką? Kiedy chcesz pić ocet jabłkowy na odchudzanie, dawkowanie będzie tu kluczowym elementem. Możesz wymieszać go z wodą. Wystarczy łyżka octu i szklanka wody. W ten sposób przyrządzony napój spożywaj najlepiej rano przed pierwszym posiłkiem, a później jeszcze 2 razy w ciągu dnia. A co powiesz na ocet jabłkowy z miodem? To wyjątkowe połączenie sprawi, że smak będzie znacznie lepszy, natomiast picie takiej mikstury stanie się słodką przyjemnością. W tej wersji najlepiej wymieszać miód z octem w proporcjach 1:1 i spożywać przed snem.

Ocet jabłkowy na odchudzanie – rezultaty

To bardzo dobre i ważne pytanie. We wszystkim należy zachować umiar. Jeśli twoim celem jest utrata masy ciała, sam ocet na nic się nie przyda. Dopiero w połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą i odpowiednią aktywnością fizyczną przyniesie ci spodziewane efekty. Pamiętaj o tym, że ocet jest jedynie dodatkiem, który może przyspieszyć metabolizm, jednak samo picie nic nie da.

Zobacz też:
Laktitol – niskokaloryczny zamiennik cukr

Ocet jabłkowy na odchudzanie powinieneś pić maksymalnie przez kilkanaście dni. Następnie warto zrobić tydzień przerwy, po czym znowu można rozpocząć spożywanie tej mikstury. Zbyt duże i częste dawki octu mogą podrażniać błonę śluzową żołądka. W tym przypadku więcej nie oznacza wcale lepiej. 

Pamiętaj, że jest to proces, a nie chwilowe i jednorazowe działanie. Musisz mieć na uwadze to, że rezultaty zobaczysz jedynie wtedy, gdy twoje działania będą konsekwentne i systematyczne. Skup się na odpowiednim dawkowaniu octu i dostarczaj ją do organizmu codziennie przez kilkanaście dni, zrób przerwę i powróć do kuracji. Możesz również wspomóc się suplementami, które zawierają w swoim składzie ten ocet. Ta forma jest wygodniejsza i polecana głównie tym, którzy nie należą do grona fanów smaku tego napoju. 

Ocet jabłkowy na odchudzanie – opinie lekarzy

Jedną z bardziej popularnych fraz wpisywanych w wyszukiwarkę jest „ocet jabłkowy odchudzanie opinie lekarzy”. Jednak w tym wypadku od zdania medyków ważniejsze są opinie osób, które włączyły do swojej codziennej diety ocet i uzyskały satysfakcjonujące efekty. Takich osób z pewnością nie brakuje! 

Jakie są efekty picia octu jabłkowego?

Zaskakujące jest to, że pierwsze efekty picia octu jabłkowego na odchudzanie możesz zobaczyć już po kilku dniach. Jednak to jeszcze nie jest moment triumfu, ponieważ utrata kilogramów na tym etapie oznacza przede wszystkim utratę wody, a nie tkanki tłuszczowej. Na początku pomaga pozbyć się wody z tkanek w twoim organizmie, co wpływa na mniejszą liczbę na wadze. Na spektakularne efekty musisz jeszcze chwilę poczekać.

Zobacz też:
Węglowodany proste i złożone w diecie. Czy cukry proste trzeba wyeliminować?

Skutki uboczne picia octu jabłkowego

Czy picie octu jabłkowego na odchudzanie ma jakieś skutki uboczne? To naturalny i w pełni bezpieczny produkt, który może wspomóc twoją walkę ze zbędnymi kilogramami. Jednak we wszystkim należy zachować umiar, a więcej nie znaczy lepiej. Zbyt duże dawki octu jabłkowego mogą podrażnić twój żołądek. Nie możesz przyjmować go bez żadnych przerw. Sam w sobie również nie sprawi, że magicznie schudniesz. Jeśli połączysz to ze zdrową dietą i aktywnością fizyczną, to osiągniesz swój cel. Będziesz cieszyć się wymarzoną sylwetką!

Zobacz także:

O autorze

Justyna Jakubczyk

Miłośniczka zdrowego stylu życia i treningu siłowego. Pisanie to jej pasja i praca, którą uwielbia ponad wszystko. Słowa pozwalają jej przenieść się do krainy nieograniczonej kreatywności. Wtedy może realizować swoje szalone pomysły.

Zobacz wszystkie artykuły