Jak rozmrozić mięso w lodówce?

Nie jest to sposób na to, jak najszybciej rozmrozić mięso, jednakże to jedna ze zdrowszych metod. Niska temperatura lodówki hamuje rozwój mikroorganizmów. Jest to korzystne, ponieważ mogą one być niezdrowe dla człowieka. Aby to zrobić, wyjmij mięso z zamrażarki, włóż do głębszego naczynia i umieść w lodówce. Niska temperatura zapewnia równomierne rozmrażanie. Dużą zaletą jest również zachowanie przez produkt swojego świeżego wyglądu i konsystencji. Pamiętaj jednak, że jest to najdłuższy sposób na rozmrażanie mięsa. W zależności od rozmiaru kawałka mięsa, może potrwać nawet dobę. Jeżeli więc zależy ci na szybszym efekcie, wybierz inny sposób.

Jak szybko odmrozić mięso w mikrofalówce?

Rozmrażanie w mikrofali nie należy do najzdrowszych metod, ale jest bardzo szybkie i proste. Wystarczy zmrożony produkt przełożyć do naczynia żaroodpornego. Ważne, aby ściągnąć z niego plastikowe opakowanie. Wiele materiałów nie nadaje się do używania w mikrofali. Przed włączeniem urządzenia upewnij się, że materiał jest odporny na wysoką temperaturę. Większość opakowań pod wpływem gorąca może zacząć topnieć i wydzielać bardzo szkodliwe substancje.

Niektóre kuchenki mikrofalowe posiadają wbudowaną funkcję rozmrażania. W takim przypadku, wystarczy włożyć mięso do środka i ustawić ten program. Jeżeli twoje urządzenie nie posiada takiego programu, to i tak możesz rozmrozić mięso w mikrofali. Wystarczy ustawić niską moc i nieco dłuższy czas. Wadą takiej metody jest nierównomierne odmrażanie. Brzegi mogą być już podgrzane lub nawet ugotowane, a środek surowy i zimny. Ważne, aby mięso rozmrożone w mikrofali przyrządzić od razu.

Zobacz też:
Fioletowe ziemniaki – co kryją w sobie te nietypowe warzywa?

Rozmrażanie mięsa w piekarniku

Zasada jest podobna, jak w przypadku rozmrażania mięsa w mikrofali. Rozmrażanie w piekarniku jest banalnie proste, gdy urządzenie posiada taką funkcję. W takiej sytuacji, przełóż zamrożony produkt do pojemnika żaroodpornego i ustaw program defrost. Możesz też manualnie ustawić rozmrażania mięsa w piekarniku. Wybierz niską temperaturę z nawiewem. Produkt rozmrozi się dość szybko, choć możliwe, że nierównomiernie.

Jak najszybciej rozmrozić mięso?

Jednym z najlepszych sposobów jest rozmrażanie mięsa w wodzie. Ta metoda łączy zdrowie i szybkość pozostałych. Obojętnie, czy zamierzasz przygotować mielone, golonkę, karkówkę, kotlety lub kurczaka, zasada pozostaje taka sama:

  • wyciągnij wybrane mięso z zamrażarki;
  • następnie przełóż do szczelnego woreczka foliowego i umieść w misce lub garnku;
  • zalej je letnią lub nawet chłodną wodą;
  • co około 30 minut wymieniaj wodę, aby przyspieszyć proces rozmrażania. 

Skąd będziesz wiedzieć, że mięso jest już całkowicie rozmrożone? 

Jeśli mięso jest miękkie w dotyku i ugina się pod wpływem nacisku, nie trzeba już dłużej go rozmrażać. Nawet, jeśli będzie jeszcze zimne w środku, możesz już zakończyć proces. Na tym etapie, mięso nadaje się do dalszej obróbki cieplnej. Możesz spokojnie przyrządzić z niego obiad, bez obaw o swoje zdrowie.

Zasady rozmrażania mięsa

Wiesz już, jak szybko rozmrozić mięso bez jakiegokolwiek ubytku na zdrowiu. Jednak jest jeszcze jedna istotna zasada w kwestii jedzenia mrożonek. Pamiętaj, aby nigdy nie zamrażać ponownie rozmrożonego mięsa. Produkty zwierzęce poddane takiemu procesowi mogą doprowadzić do zatrucia salmonellą.

Zobacz też:
9 powodów, dlaczego warto jeść orzechy włoskie

Najlepiej i najszybciej rozmrozisz małe kawałki mięsa. Musisz o tym pamiętać przed mrożeniem produktów. Zadbaj o zapakowanie osobnych porcji, najlepiej na jedno danie. W ten sposób zapewnisz sobie łatwe rozmrażanie. Co więcej, zapobiegniesz marnowaniu produktów. Zawsze staraj się przygotowywać taką porcję, którą dasz radę zjeść. Jest to szczególnie ważne podczas gotowania rozmrożonego mięsa, którego nie możesz ponownie zamrozić. Ewentualne resztki z obiadu staraj się spożyć jak najszybciej, najlepiej w przeciągu jednego lub dwóch dni.

Rozmrożone mięso możesz marynować, grillować i traktować je tak samo, jak świeże mięso. Wykorzystaj je do zupy, gulaszu, aromatycznej potrawki lub kotletów. Nada się do smażenia, duszenia i pieczenia. Odpowiednio rozmrożone i przyrządzone, będzie smakować identycznie jak świeże!

Zobacz także:

About the Author

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

View All Articles