Suszenie grzybów – podstawowe informacje

Jednym z najlepszych sposobów na przechowywanie grzybów jest ich suszenie. Wówczas zachowują one większość swoich wartości odżywczych i walorów smakowych. Możesz skorzystać z nich przez cały rok wystarczy je tylko namoczyć. Wiele osób nie wie jednak, jak suszyć grzyby w sposób prawidłowy. Czytaj dalej, aby poznać nasze sposoby na suszenie grzybów!

Suszenie grzybów – korzyści

Zaletą suszenia nad innymi sposobami wydłużania trwałości grzybów, jest ich poręczność. Torebka przygotowanych w ten sposób grzybków jest lekka i zajmuje niewiele miejsca. Jest to znakomity surowiec do tworzenia aromatycznych sosów, bigosu, zup i innych dań. Suszone grzyby to tani i niezwykle wartościowy półprodukt, który powinien znajdować się w każdej polskiej kuchni.

Rodzaje grzybów, które nadają się do suszenia

Aby dowiedzieć się, jak suszyć grzyby w domu, musisz najpierw wybrać ich odpowiedni rodzaj. Suszenie grzybów przebiega najprościej z:

  • prawdziwkami;
  • podgrzybkami;
  • koźlakami. 

Kurki są do tego nieco za kruche, rydze zbyt delikatne, a maślaki mokre. Te trzy rodzaje najlepiej zamarynować w pysznej zalewie. 

Zobacz też:
Batony proteinowe - zdrowy zamiennik czy wysokokalorycza przekąska?

Jak suszyć grzyby?

Suszenie grzybów wymaga znajomości kilku podstawowych zasad, aby zapobiec ich pleśnieniu i psuciu. Pierwszym krokiem jest ich dokładne oczyszczenie. Pamiętaj jednak, aby nie płukać ich pod wodą. Wykorzystaj mały nożyk, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i sprawdzić obecność robaków. Wyjątkowo duże okazy warto przekroić na dwie lub więcej części. W ten sposób usprawnisz proces schnięcia.

Jak suszyć grzyby w domu?

Istnieje kilka popularnych metod na to, jak suszyć grzyby w domu. Oto one. 

Suszenie grzybów w piekarniku

Ten sposób przygotowania suszonych grzybów jest dość popularny ze względu na jego szybkość. Wiele osób posiada w domu piekarnik, nie trzeba więc wydawać pieniędzy na żaden specjalistyczny sprzęt. Oczyszczone grzyby wystarczy poukładać na ruszcie lub blasze i umieścić w piekarniku. W jakiej temperaturze suszyć grzyby? Suszenie grzybów w piekarniku przechodzi najlepiej w temperaturze około 50 stopni Celsjusza. Kluczem do sukcesu jest uchylenie drzwiczek, aby zapewnić odprowadzanie wilgoci. Grzyby szybciej się wysuszą na ustawieniu funkcji termoobiegu. Suszenie grzybów w piekarniku ma jednak swoje minusy. Wiąże się to ze sporym kosztem związanym z uruchomionym przez kilka godzin urządzeniem.

Suszenie grzybów w suszarce

To najbardziej efektywny sposób. Suszenie grzybów w suszarce wymaga jednak specjalistycznego sprzętu, który nie każdy posiada w swoim domu. Jeżeli często chodzisz na grzybobranie, suszarka może okazać się dla ciebie świetną inwestycją. Istnieją różne modele, a każdy z nich o innej wydajności. Suszenie grzybów w suszarce nie przekracza raczej kilku godzin. Tego typu urządzenia są zwykle piętrowe i umożliwiają suszenie dużej ilości świeżych produktów na raz. Wystarczy ułożyć grzyby na tackach suszarki, zachowując odpowiednie odstępy między nimi. Sprzęt ten podłącza się następnie do prądu. 

Zobacz też:
Frytki z batatów – zdrowa odsłona ulubionego przysmaku dzieci i dorosłych!

Jak suszyć grzyby na słońcu?

Suszenie grzybów w suszarce i piekarniku to nie jedyne, skuteczne sposoby. Suszenie grzybów na słońcu to całkowicie bezpłatna metoda. Warunkiem sukcesu jest jednak ładna pogoda, co nie zawsze jest jesienią możliwe. Suszenie grzybów na słońcu jest dość czasochłonne. Nie wymaga jednak uruchamiania żadnych urządzeń ani doglądania grzybów. Oczyszczone grzyby kładzie się na odpowiednim materiale zapewniającym przepływ powietrza. Może to być na przykład sitko, czy też siatka. Ułożone w pewnym odstępie grzyby następnie przykryj gazą lub naturalną, oddychającą tkaniną. Robi się tak, aby zapobiec brudzeniu i kurzeniu się grzybów. Zmniejszasz też w ten sposób ryzyko dostania się do nich niechcianych szkodników. Grzyby są już gotowe, gdy są całkowicie twarde. Mogą pozostać nieco elastyczne.

Jak suszyć grzyby w domu na kaloryferze lub nad kuchenką? 

Ten uniwersalny sposób nie wymaga ani specjalnych urządzeń ani ładnej pogody. W jakiej temperaturze suszyć grzyby w domu? Wystarczy im zwykłe ciepło uruchomionego na jesień kaloryfera lub kuchenki używanej do gotowania. Niepotrzebne jest do tego żadne dodatkowe grzanie. Jeśli chcesz zawiesić grzyby nad kuchenkę, nawlecz oczyszczone okazy na nitkę. Tak przygotowaną girlandę zawieś w ciepłym miejscu. Możesz też po prostu położyć grzyby (na przykład na papierze do pieczenia) na kaloryferze. W ten sposób wyschną nieco szybciej. Jedyną wadą takiej metody jest wydłużony czas trwania suszenia.

Zobacz też:
Karotenoidy w żywności i kosmetyce. Naturalny sposób na piękno i zdrowie

Przechowywanie suszonych grzybów

Wiesz już, jak wysuszyć grzyby. Kluczem do sukcesu jest zachowanie odstępów między pojedynczymi grzybkami i pokrojenie ich na mniejsze kawałki. W ten sposób nie spleśnieją i wysuszą się stosunkowo szybko. Gdy zebrane przez ciebie leśne skarby staną się już odpowiednio suche, możesz je schować i używać do gotowania przez cały rok.

Jak najlepiej przechowywać suszone grzyby? Jeżeli masz stuprocentową pewność, że cała wilgoć z nich wyparowała, możesz trzymać je w słoiku. Powinien być on szczelny, nieprzepuszczający powietrza. Możesz do tego także użyć metalowego pudełka lub pojemnika z drewna, ceramiki lub plastiku. Trzymaj je w suchym miejscu, z dala od bezpośredniego działania słońca. Temperatura przechowywania nie ma większego znaczenia. Ważne, aby upewnić się, że żadna wilgoć się do nich nie dostanie. Do pudełka włóż pojedynczy liść laurowy. Działa odstraszająco na mole spożywcze.

Jeżeli nie jesteś pewny co do tego, czy cała wilgoć grzybów odparowała, zdecyduj się na inne przechowywanie. W takim wypadku dobrze sprawdzi się papierowa torebka. Musisz jednak trzymać ją w suchym miejscu. W ten sposób reszta wilgoci z czasem odparuje, natomiast żadne zanieczyszczenia nie przedostaną się do środka.

Zobacz także:

Zobacz też:
Grzyby shitake – zdrowie ukryte pod kapeluszem. Jakie właściwości mają japońskie grzyby?

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły