Johimbina (znana też jako yohimbina lub yohimbine) to związek pochodzenia naturalnego. Środek pochodzi z krajów Afryki i Azji, gdzie znany był już od setek lat. Substancja ta ma silne właściwości pobudzające organizm. Sprawdza się jako niezwykle skuteczny afrodyzjak i spalacz tłuszczu. Jak brać johimbinę dla najlepszych efektów? Czy stosowanie jej wiąże się z jakimiś skutkami ubocznymi? Gdzie kupić johimbinę? Czytaj dalej i dowiedz się więcej o tej niesamowitej roślinie!

Co to jest johimbina?

Johimbina to organiczny związek chemiczny. Jest to alkaloid, który pochodzi z drzewa o nazwie johimba lekarska. Roślina ta występuje w Afryce, szczególnie na obszarze Kamerunu i Kongo. Yohimbina może też być otrzymywana z krzewu rauwolfia żmijowa, który rośnie w Azji. Dostępna w sklepach substancja ma postać chlorowodorku, co nie jest jej naturalną formą. Taka johimbina jest produktem syntezy chemicznej – procesu opracowanego w połowie XX wieku.

Johimbina – zastosowanie

Co to jest johimbina i do czego się jej używa? Jej działanie stymuluje narządy płciowe. Johimbina to afrodyzjak, który znany jest ludziom od stuleci. W przeszłości używano jej podczas weselnych rytuałów i orgii. Yohimbina znana jest z tego względu także pod nazwą „drzewo miłości” lub „drzewo potencji”. 

Zobacz też:
Sanatoria nad morzem – połączenie przyjemności z rehabilitacją

Johimbina – jak brać?

Wiesz już, co to jest johimbina. A jak ją zażywać? Nie powinieneś łączyć johimbiny z jedzeniem. Pokarm powoduje wyrzut insuliny, co z kolei hamuje proces spalania tkanki tłuszczowej. W przypadku poprawy potencji nie ma to większego znaczenia. Jednak jeżeli zależy ci na odchudzaniu, najlepiej stosować ją na czczo. Odczekaj 2 godziny po zażyciu johimbiny i dopiero wtedy zjedz posiłek.

Yohimbina – dawkowanie

Dawkowanie yohimbine nie jest konkretnie ustalone naukowo. Jak zatem brać johimbinę w sposób bezpieczny? W badaniach klinicznych stosowano ją do tej pory w dawkach 20-100 mg. Najczęściej było to 50 mg na dobę. Takie stosowanie tej substancji nie miało żadnych negatywnych skutków ubocznych. Lekarz przepisujący ci johimbinę z pewnością zaleci bezpieczną dawkę produktu na dobę.

Johimbina – dawkowanie a waga

Jeśli chcesz skorzystać z johimbiny jako substancji odchudzającej, wystarczą ci mniejsze dawki niż powyższe. Pamiętaj, że podstawą redukcji masy ciała jest zdrowa dieta dużo ruchu. Jeżeli to nie wystarcza, możesz rozważyć suplementację – jednak najlepiej poinformować o tym swojego lekarza. Bezpieczna dawka johimbiny przy odchudzaniu to około 0,2 mg na 1 kg masy ciała. Jeżeli więc ważysz 70 kg, wystarczy 14 mg preparatu dziennie, aby zauważyć efekty. Zaczynaj dawkowanie od możliwie jak najmniejszej porcji tej substancji.

Johimbina – efekty

Yohimbine działa dość specyficznie na twój organizm – blokuje w nim niektóre receptory. W konsekwencji wywołuje reakcje układu współczulnego. Zwiększa również produkcję adrenaliny i noradrenaliny. Wówczas twoje ciało lepiej i szybciej reaguje na niektóre bodźce i sytuacje. Efekty johimbiny to również:

  • rozkurcz i rozszerzenie naczyń krwionośnych;
  • zwiększone wydzielanie epinefryny przez gruczoły nadnerczy;
  • podniesienie poziomu noradrenaliny w krwiobiegu.
Zobacz też:
Jakie są przyczyny swędzenia podniebienia, gardła i uszu?

Johimbina – efekty uboczne

Niestety, johimbina daje też negatywne efekty. Skonsultuj jej stosowanie z lekarzem, ponieważ nie wolno jej zażywać wraz z niektórymi lekami. Może też szkodzić w przypadku wielu różnych schorzeń. Najczęściej występujące skutki uboczne to:

  • drżenie mięśni;
  • bóle i zawroty głowy;
  • zwiększona potliwość ciała;
  • nieprzyjemnie duże pobudzenie;
  • wzrost ciśnienia krwi;
  • nudności i wymioty;
  • większa nerwowość.

Johimbina – przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować johimbiny przy nadciśnieniu, niedociśnieniu, chorobach serca, wątroby, nerek, jelit lub żołądka. Może być też niebezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także dla osób chorych na cukrzycę.

Johimbina – afrodyzjak

Według powszechnych opinii johimbina ma silne działanie pobudzające i pozytywnie wpływa na nastrój. Nie są to jednak tylko subiektywne odczucia. Johimbina to afrodyzjak, co jest jej naukowo potwierdzoną właściwością. Pobudza ośrodek erekcji w rdzeniu kręgowym, dzięki czemu powoduje wzwód prącia. Stymuluje też ośrodek ejakulacji – przyspiesza i wzmaga wytrysk nasienia. 

Johimbina powoduje zauważalny wzrost libido i zwiększa wrażliwość na bodźce dotykowe. Po jej spożyciu zauważysz bardziej intensywne reakcje swojego ciała na doznania seksualne. Takie działanie utrzymuje się zwykle około od 2 do 4 godzin. 

Johimbina – odchudzanie

Działanie odchudzające johimbiny jest dość silne. Takie zastosowanie jest jednak kontrowersyjne, a nawet po prostu niebezpieczne. Dlaczego? Johimbina HCL działa termogennie. Dzięki temu umożliwia sprawną redukcję tkanki tłuszczowej – nawet z tych odpornych rejonów ciała:

  • brzucha;
  • ud;
  • pośladków;
Zobacz też:
Picie wody – 4 niesamowite korzyści!

Johimbina powoduje wzrost noradrenaliny, co z kolei nasila lipolizę tłuszczy.

Johimbina – opinie negatywne i skutki uboczne

Gdzie tutaj w takim razie negatywne działanie? Odchudzanie johimbiną jest niebezpieczne szczególnie wtedy, gdy kupujesz ją z niepewnego źródła. Nie możesz wówczas mieć pewności, że dany preparat zawiera bezpieczną dawkę substancji czynnej. Czasem sprzedawane są też chemiczne zamienniki yohimbine. Mogą mieć one bardzo negatywny wpływ na twój organizm.

Johimbina – działania niepożądane

Co więcej, nawet prawdziwa johimbina HCL nie jest bezpieczna w dużych ilościach. Porcja chlorowodorku, która powoduje redukcję tkanki tłuszczowej, jest dość duża. Oprócz pożądanego odchudzania może też powodować:

  • drgawki;
  • halucynacje;
  • nadmierne pobudzenie;
  • w skrajnych przypadkach – zawał serca i śmierć.

Johimbina – gdzie kupić?

W Polsce johimbina występuje w swojej mniej naturalnej formie – jako lek dostępny na receptę. Wykazuje dosyć skuteczne działanie jako lek na zaburzenia potencji. Możesz też kupić ją w sklepach z odżywkami do treningów. Zawartość johimbiny w suplementach jest znacznie mniejsza, ponieważ duże, regularne dawki niosą za sobą niebezpieczne skutki uboczne. Pamiętaj, aby upewnić się o jakości produktu, zanim go kupisz. Sprawdź źródło, z którego kupujesz, aby nie trafić na niebezpieczne zamienniki.

Johimbina – cena

W sklepach z odżywkami i suplementami dostaniesz kapsułki z niewielką zawartością johimbiny. Środek powinien jednak działać skutecznie. Cena za johimbinę w opakowaniu zawierającym 100 kapsułek wynosi około 90-140 zł. Pamiętaj o bezpiecznym dawkowaniu suplementu. W przypadku leczenia impotencji zawsze stosuj się do zaleceń lekarza.
Johimbina może wydawać się cudownym środkiem – lekiem na impotencję, złe samopoczucie i zalegający w ciele nadmiar tłuszczu. Może tak być, o ile będziesz przestrzegać bezpiecznego dawkowania. W przeciwnym razie yohimbina może wyrządzić ci więcej szkód niż pożytku. Jeśli planujesz jej zakup i regularne stosowanie, zachowaj rozsądek i dostosuj dawkę do swojej masy ciała. Jeżeli masz jakiekolwiek obawy co do stosowania tej substancji – porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Zobacz też:
Pestka z awokado – nie wyrzucaj jej do kosza! Co można zrobić z pestki awokado?

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły