Nowotwory każdego rodzaju to prawdziwy koszmar XXI wieku. Rak płuc należy do grupy najczęstszych nowotworów złośliwych, jakie można spotkać u ludzi. Co roku lekarze diagnozują aż około 22 tysiące nowych zachorowań. Rocznie umiera na niego aż 1,6 mln osób. Czy i ty jesteś narażony na tę groźną chorobę? Możliwe – szczególnie jeśli od lat palisz papierosy. Dym tytoniowy jest powiązany aż z 90% zachorowań.

Rak płuc – jak szybko się rozwija?

Rak płuc może się rozwijać niezauważony nawet przez bardzo długi czas. Często nie zauważysz przy tym absolutnie żadnych objawów. Rak płuc nie ma jednego, określonego przebiegu. Ten nowotwór może występować w jednej z kilku postaci:

  • rak płuc drobnokomórkowy;
  • niedrobnokomórkowe raki płuc, w tym:
    • rak płuc płaskonabłonkowy;
    • rak gruczołowy płuca;
    • rak wielkokomórkowy;
  • inne, rzadsze odmiany nowotworów płuc.

Wszystkie z nich przebiegają nieco inaczej. Dlatego też ciężko jednoznacznie stwierdzić, jak szybko rozwija się rak płuc.

Zobacz też:
Skuteczne sposoby na suchy kaszel u dorosłych i dzieci

Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania na raka płuc

Zastanawiasz się, jak bardzo prawdopodobne jest, że masz raka płuc? Jeśli przez ostatnie 20 lat palisz nałogowo (około 2 paczek dziennie), ryzyko zachorowania wzrasta aż 60-krotnie. Jednak jeśli przez całe (lub większość) swojego życia nie paliłeś papierosów, nie oznacza to niestety całkowitej odporności. Bierni palacze mogą również zachorować na raka płuc. Według lekarzy i naukowców, takie osoby stanowią aż ⅓-¼ chorych.

Substancje rakotwórcze

Rak płuc rozwija się szybciej wśród osób, które miały kontakt z:

  • azbestem;
  • arsenem, chromem, uranem, niklem, chlorkiem winylu, iperytem;
  • promieniowaniem jonizującym;
  • dużą ilością silnych zanieczyszczeń powietrza, szczególnie przez dłuższy czas.

Rak płuc – etapy

Na początku choroby, w klatce piersiowej rośnie tzw. guz pierwotny. Z czasem może on naciekać tkanki wewnątrzpłucne lub rozrastać się w oskrzelach. Kolejne etapy raka płuc charakteryzuje pewna ciągłość rozwoju. Stopniowo rozprzestrzenia się na miąższ płuca poprzez węzły chłonne i naczynia krwionośne.

Lekarze wyróżniają 4 główne etapy raka płuc:

  • I stopień;
  • II stopień;
  • stopień IIIa i IIIb;
  • IV stopień.

Rak płuc – przerzuty

Czasem sam rak płuc jest właściwie niewykrywalny. Jednakże, zaawansowany etap raka płuc może skutkować przerzutami nowotworu na inne narządy. Wówczas łatwiej go wykryć – choć trudniej leczyć. Przerzuty raka płuc są najczęściej wykrywane w:

  • węzłach chłonnych;
  • kościach;
  • wątrobie;
  • mózgu.

Wówczas możesz odczuwać silne bóle, mogą się zdarzyć złamania kości, powiększenie węzłów chłonnych, żółtaczkę (w przypadku przerzutów do wątroby) lub napady padaczki. W przypadku podejrzenia przerzutów raka płuc, należy zbadać cały organizm. Dopiero po dokładnych oględzinach lekarskich możesz jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć obecność raka płuc.

Zobacz też:
Zapalenie pęcherza — jak zapobiegać i leczyć?

Rak płuc – objawy

Objawy raka płuc są niestety trudne do wykrycia. Ten nowotwór może niekiedy ukrywać się nawet przez długie lata i nie dawać w tym czasie o sobie znać w żaden sposób. W wielu przypadkach diagnozuje się go całkowicie przypadkiem. Możliwe, że i twój lekarz wykrył go podczas rutynowego badania rentgenowskiego. Mogło stać się to też podczas tomografii komputerowej, która była przeprowadzana w całkowicie innym celu. 

Rak płuc – objawy wczesne

Na początku rozwoju choroby, rak płuc może nie dawać o sobie znać w żaden sposób. Guz może stopniowo rozwijać się w twojej klatce piersiowej. Dlatego też tak ciężko o odpowiednio wczesne wykrycie nowotworu. Z drugiej strony, wczesna diagnoza jest absolutnie kluczowa dla lepszego rokowania. 

Jeśli w twoim organizmie wytworzył się rak płuc o położeniu centralnym w drzewie oskrzelowym, pierwszym objawem będzie kaszel. Ten symptom należy do najpowszechniejszych wczesnych objawów raka płuc. Na początku może wydawać ci się niepozorny – szczególnie jeśli od lat palisz papierosy i kaszel nie jest ci wcale czymś obcym. Jednak jeśli mokry lub po prostu uciążliwy kaszel utrzymuje się u ciebie dłużej niż 2-3 tygodnie, koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza. 

Wczesne objawy raka płuc to także nawracające zapalenie płuc. Jest to choroba bardzo groźna sama w sobie, szczególnie dla starszych osób. Jeśli zapalenie pojawiło się u ciebie drugi lub trzeci raz w niewielkim odstępie czasowym – może być to niestety oznaka nowotworu.

Zobacz też:
Pryszcze na plecach – bolesny i nieestetyczny problem młodszych i starszych

Najczęstsze objawy raka płuc

Jak więc rozpoznać raka płuc przy tych utrudnieniach? Objawy raka płuc można z łatwością pomylić z innymi chorobami. Być może sam zaobserwowałeś u siebie niektóre z nich, lecz uznałeś je za nieistotne. Zapoznaj się z naszą listą symptomów raka płuc, abyś mógł szybko zareagować na niepokojącą sytuację. Oto najczęstsze objawy raka płuc:

  • kaszel – pojawia się aż wśród 45-75% chorych. Może wystąpić już w pierwszym etapie raka płuc, ale też w dużo późniejszym stadium zaawansowania. Jeśli męczy cię niepokojący kaszel, nie zwlekaj z wizytą u lekarza;
  • duszność i świszczący oddech – jest to też dość częsty objaw raka płuc, bo występuje wśród około 30-50% pacjentów. Czasem może to być po prostu powiązane ze stanem zapalnym oskrzeli lub innymi przyczynami. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek problemy z oddychaniem, zawsze warto jak najszybciej udać się do lekarza. Nawet jeśli powodem nie jest rak płuc – i tak warto temu zaradzić;
  • nieustępująca chrypka – najczęściej podrażnione gardło nie jest żadnym powodem do obaw. Jednak w starszym wieku (szczególnie gdy utrzymuje się dłużej niż 2-3 tygodnie) warto zbadać ją dokładniej. Może wskazywać na raka płuc lub poważne infekcje klatki piersiowej;
  • odkrztuszanie wydzieliny z krwią – jeśli twojemu kaszlu towarzyszy jakakolwiek wydzielina jest to zwykle niepokojąca oznaka. Zawartość krwi w płynie może być szczególnie groźna. Krwioplucie także wcale nie wskazuje jednoznacznie na obecność raka płuc. Jednak jest to symptom odnotowany wśród 20-30% pacjentów z nowotworem w płucach – warto więc dokładniej zbadać przyczynę.
Zobacz też:
Sprawdź domowe sposoby na łupież. Jak poznać rodzaj łupieżu? Naturalne sposoby walki z łupieżem

Rak płuc – objawy neurologiczne

Objawy neurologiczne raka płuc pojawiają się stosunkowo rzadko. Są to jednak zdecydowanie symptomy, których nie powinieneś ignorować. Dokładnie obserwując swoje ciało, możesz wykryć chorobę w jej wczesnym stadium rozwoju. Neurologiczne objawy raka płuc obejmują:

  • osłabione mięśnie i przewlekłe zmęczenie;
  • zaburzenia potencji;
  • nadmierną suchość w ustach mimo nawadniania organizmu;
  • zaburzenia potliwości;
  • nadwrażliwość oczu na światło;
  • upośledzona ostrość widzenia;
  • ograniczenia pola widzenia;
  • zawroty głowy
  • zaburzenia czucia.

Powyższe objawy mogą świadczyć nie tylko o raku płuc lecz także o innych nowotworach i chorobach. Nie ignoruj ich, szczególnie jeśli zauważysz u siebie kilka z nich jednocześnie.

Rak płuc – rokowania

Pomimo stałego rozwoju medycyny, a w szczególności onkologii, rokowania przy raku płuc są niestety wciąż niepomyślne. Nawet nowoczesne metody leczenia nie mogą zapewnić całkowitego wyzdrowienia. Perspektywa długości i jakości życia po diagnozie raka płuc bywa różna. Wszystko zależy od siły twojego ciała, etapu raka płuc i jego rodzaju. Ten typ nowotworu jest jednym z najtrudniejszych do wyleczenia.

Leczenie jest także uwarunkowane powyższymi czynnikami. Najczęściej stosuje się w tym celu chemioterapię. Jednakże rak płuc jest niestety dość odporny na ten typ leczenia. Dlatego warto rozważyć radioterapię lub leczenie chirurgiczne. Rokowania po diagnozie raka płuc są najlepsze przy zastosowaniu wszystkich tych metod terapii. Warto udać się w tym celu do specjalistycznego ośrodka z doświadczeniem w tym zakresie.

Zobacz też:
Domowe sposoby na zajady – poznaj przyczyny powstawania i dowiedz się, jak skutecznie pozbyć się zajadów

Rak płuc nieoperacyjny – rokowania

Leczenie raka płuc, jak każda terapia, jest nieobowiązkowa i dobrowolna. Możesz zdecydować się nie poddać się leczeniu. Musisz jednak mieć świadomość konsekwencji takiej decyzji. Rokowania przy nieoperacyjnym raku płuc, który nie jest leczony w żaden sposób są bardzo niekorzystne. Wyglądają one inaczej, w zależności od rodzaju i etapu raka płuc.

Ile się żyje z rakiem płuc niedrobnokomórkowym? 

Szansa na przeżycie 5 lat od diagnozy wynosi:

  • I stopień – 60-70%;
  • II stopień – 40-50%;
  • stopień IIIa – poniżej 15%;
  • stopień IIIb i IV – około 1%.

W przypadku drobnokomórkowego raka płuc, bez zastosowania leczenia – śmierć może nadejść w przeciągu 6-8 miesięcy. Leczenie chemioterapią i radioterapią daje znacznie lepszą perspektywę na przyszłość. Szczególnie jeśli twój ogólny stan zdrowia jest dość dobry – poddając się leczeniu, możesz liczyć nawet na kilkuletnie remisje nowotworu.

Rak płuc – ile się żyje?

Rak płuc to w obecnych czasach niestety jedna z częstszych przyczyn śmierci – zarówno wśród płci męskiej, jak i damskiej. Jest to najbardziej śmiertelny rodzaj nowotworów ze wszystkich. W Polsce, więcej kobiet umiera właśnie na raka płuc niż chociażby piersi – który to występuje wśród pań najczęściej. Kluczem do sukcesu, czyli do długiego życia, jest szybkie wykrycie guza. Odpowiednie leczenie na wczesnym etapie raka płuc pozwala nierzadko na całkowite wyleczenie.

Pora jednak stawić czoła nieprzyjemnemu pytaniu – ile się żyje z rakiem płuc? Statystyki wyglądają dość nieciekawie. Odsetek osób, które przeżyły 5 lat po usłyszeniu diagnozy to w Polsce około 10-15%. To właśnie dlatego tak istotna jest szczególna ostrożność i możliwie jak najszybsza diagnoza. Raka płuc znacznie łatwiej wyleczyć, jeśli zostanie szybko wykryty. Po wieloletnim rozwoju i braku adekwatnego leczenia, rokowania przy raku płuc nie wyglądają niestety optymistycznie.

Zobacz też:
Płukanie gardła solą – sprawdzony sposób na stan zapalny

Diagnoza raka płuc nie jest jeszcze wyrokiem śmierci. Katastrofalne skutki tej choroby związane są ze zbyt późnym wykryciem guza. Dlatego też warto dokładnie obserwować swoje ciało. Jeśli jesteś w grupie ryzyka, czyli osobą palącą, warto zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć wyroby tytoniowe. Profilaktyka i wczesna diagnoza to klucz do długiego i szczęśliwego życia.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły