Najczęściej jadłospis przeciętnej osoby dorosłej nie dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości błonnika. W przypadku diety ubogiej w tę substancję może wystąpić szereg schorzeń układu pokarmowego. Najczęstszym z nich są zaparcia. Nie są poważną chorobą, aczkolwiek obniżają komfort życia. Dieta bogatoresztkowa jest wartym uwagi sposobem na sprawienie, aby trawienie było prawidłowe.
Czym jest dieta bogatoresztkowa?
Dieta bogatoresztkowa charakteryzuje się tym, że jest bogata w błonnik. Ten składnik odżywczy wpływa bardzo korzystnie na układ pokarmowy. Dieta jak ta ma za zadanie uregulować trawienie bez przyjmowania produktów farmakologicznych. Nie od dziś wiadomo, że naturalne i nieprzetworzone jedzenie zastąpi niejeden suplement diety. W przypadku tej wysokobłonnikowej diety obok błonnika przyjmowanych jest sporo polisacharydów roślinnych, które idealnie oczyszczają jelita, wymiatając resztki pokarmowe.
Zasady diety bogatoresztkowej
Posiłki bogate w błonnik powinny obfitować w produkty pełnoziarniste oraz w owoce i warzywa.
Przewód pokarmowy pozbędzie się problemu zaparć, jak i innych nieprzyjemnych dolegliwości.
Dieta bogatoresztkowa powinna być przestrzegana według poniższych zasad.
- Bardzo ważne jest, aby w głównej mierze stawiać na produkt zbożowy pełnoziarnisty, taki jak: pieczywo pełnoziarniste (najlepiej wybierz razowy lub żytni), płatki owsiane, otręby pszenne, kasza (jęczmienna, gryczana), ryż brązowy, makaron razowy.
- Jedz dużo warzyw (istotne są warzywa zielone i buraki) i owoców (w tym suszone owoce, takie jak śliwki, rodzynki i morele).
- Pamiętaj o spożywaniu roślin strączkowych bogatych w błonnik i białko.
- Pilnuj czasu gotowania, aby nie rozgotować jedzenia, co spowodowałoby utratę cennych składników odżywczych.
- W celu zagęszczenia zupy lub sosu, zamiast mąki pszennej wybierz mąkę gryczaną, a także siemię lniane lub soczewicę czerwoną.
- Pij codziennie co najmniej 2 litry płynów (najlepiej woda mineralna niegazowana).
- Ogranicz lub wyklucz napoje słodzone i gazowane.
- Staraj się jeść zdrowo, a produkty powinny być świeże, nieprzetworzone.
Produkty niezalecane w diecie bogatoresztkowej
Istnieje spora ilość produktów spożywczych, które wzmagają zaparcia, a co za tym idzie, powinny być wykluczone, jeśli jest stosowana dieta bogatoresztkowa.
Są to:
- mąka pszenna, ziemniaczana oraz kukurydziana;
- tłuste mięso, wędliny (chude produkty można jeść);
- produkty smażone na głębokim tłuszczu (na przykład frytki);
- tłusty nabiał (w tym mleko);
- masło;
- słodycze (ciasta z tłustymi kremami, czekolada, dżemy);
- napoje (mocna kawa i herbata, alkohol).
W diecie wysokobłonnikowej warto stosować się do zaleceń lekarza i dietetyka. Jeśli ogólne listy zalecanych produktów nie są dla ciebie, bo preferujesz gotowe rozwiązania, to możesz poprosić specjalistę o odpowiedni jadłospis.
Dieta bogatoresztkowa – wskazania
Dieta bogatoresztkowa jest nazywana leczniczą, ponieważ wspomaga leczenie i zmniejsza objawy wielu schorzeń.
Do takich chorób należą:
- zespół jelita drażliwego;
- rak jelita grubego;
- miażdżyca;
- cukrzyca;
- kamica nerkowa;
- częste lub przewlekłe zaparcia;
- otyłość.
Dieta bogatoresztkowa – kto nie powinien jej stosować?
Istnieje również szereg schorzeń, w przypadku których niewskazana jest dieta bogata w błonnik. Są to:
- stany zapalne (jelit, żołądka, trzustki, dróg żółciowych);
- wrzody żołądka i dwunastnicy;
- podeszły wiek;
- za młody wiek (dzieci mogą stosować tę dietę, jednak nie przez długi czas).
Dieta bogatoresztkowa – przykładowy jadłospis
Przykładowe menu, które jest bogate w błonnik, powinno zawierać produkty zbilansowane, tak, żeby nie zabrakło organizmowi żadnego ważnego składnika. Również białko jest bardzo ważne w każdej diecie. Znaleźć je można w mleku, nabiale (szczególnie wskazany w tej diecie jest twaróg), jajkach, nasionach strączkowych oraz chudym mięsie.
Produkty pełnoziarniste powinny być w tej diecie niczym fundament
Dieta bogatoresztkowa, dzięki większej ilości błonnika, bardzo dobrze wpływa niemal na każdy organizm. Jego ilość, jaka powinna być dostarczana w tej diecie każdego dnia, to 50–70 gramów. W przypadku stosowania środków farmakologicznych można uzupełniać nimi niedostateczną ilość błonnika. Jednak warto skupić się na jego naturalnych źródłach, czyli zdrowych i świeżych posiłkach.
Co może zawierać taki jadłospis?
- śniadanie: płatki owsiane na mleku; musli z jogurtem naturalnym; kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z chudą wędliną, sałatą i pomidorem; kanapka z pastą twarogową;
- obiad: zupa jarzynowa; zupa kalafiorowa; kasza gryczana; surówka; chude mięso z indyka lub kurczaka; kompot;
- kolacja: sałatka jarzynowa; sałatka z miksu sałat z dodatkiem ogórka, papryki, cebuli; kanapka z jajkiem gotowanym; herbata ziołowa.
Poza jedzeniem gotowanych warzyw należy spożywać również je na surowo. Dieta bogatoresztkowa jest smaczna, ponieważ produkty spożywane są świeże i pełne smaku. Należy pamiętać, aby przygotowywać dania z owoców i warzyw sezonowych. W taki sposób będą najlepszej jakości, a budżet domowy nie ucierpi, ponieważ w sezonie dany produkt jest tańszy.
Korzyści ze stosowania diety bogatoresztkowej
Ta dieta wysokobłonnikowa ma wiele korzyści, jeśli jest stosowana skrupulatnie i wytrwale. Efekty żadnej z diet, nie są widoczne czy odczuwane natychmiast po jej rozpoczęciu. Nie tylko jest to dieta lecznicza, która wspomaga terapię w przypadku chorób układu pokarmowego, ale również wspiera pacjenta w cukrzycy i innych schorzeniach zależnych od spożywanych produktów.
Poprawa perystaltyki jelit, obniżenie ciśnienia, spadek wagi
Perystaltyka jelit w przypadku takiej diety, znacznie się poprawia. Niechciane wzdęcia czy zaparcia odejdą w zapomnienie. Nieregularne lub bolesne wypróżnienia, również powinny ustąpić. Źródeł błonnika jest sporo, dlatego każdy będzie zadowolony, niezależnie od swoich preferencji żywieniowych. Dieta bogatoresztkowa skutecznie obniża ciśnienie. W przypadku osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy, a szczególnie w trudniejszych przypadkach, takich jak otyłość, dieta ta bardzo dobrze wpływa na proces chudnięcia.
Dieta bogatoresztkowa – podsumowanie
W diecie wysokobłonnikowej należy zwrócić szczególną uwagę na to, żeby błonnik był wprowadzany do diety stopniowo. Przewód pokarmowy musi przyzwyczaić się do zmian w jego funkcjonowaniu. Co bardzo ważne, nie wolno zapominać o piciu sporej ilości płynów. W przypadku, gdyby wypijana ilość wody czy ziołowych herbat jest niewystarczająca, to dieta bogatoresztkowa może zaszkodzić, zamiast pomóc. Powstałe złogi spowodowane zwiększoną ilością błonnika, mogłyby dać efekt odwrotny, czyli spowodować zaparcia i bóle brzucha.
Zobacz także:
- Domowe sposoby na zatwardzenie – zdrowa dieta to podstawa
- Dieta na płaski brzuch – czego unikać, jak ułożyć jadłospis? Co zrobić, by mieć płaski brzuch?
- Zespół jelita nadwrażliwego – dieta, porady, informacje
- Dieta matki karmiącej piersią – jadłospis oraz wszelkie niezbędne informacje
- Dieta płynna – skuteczna metoda na wzmocnienie organizmu, odchudzanie i oczyszczanie jelit