Rodzaje kebabów
Kebab kebabowi nierówny. Nie da się więc jednoznacznie określić, ile kalorii ma kebab. Tradycyjnie jest on uznawany za potrawę z mięsa pieczonego na rożnie. Przygotowuje się je na pionowym, obrotowym mocowaniu. Małe, opieczone kawałki mięsa odkrajane są z rusztu i podawane z dodatkiem warzyw i sosów. Istnieją dziesiątki odmian tej potrawy, wywodzące się z Turcji i Arabii. Takie danie możesz serwować na talerzu z frytkami, zawijać różnego rodzaju placki lub nakładać do grubej, opieczonej bułki.
Oprócz rodzaju podania, różnica może być też w mięsie. Najczęściej bary oferują do wyboru drób, baraninę lub cielęcinę. W Polsce drogą baraninę często zastępuje się wieprzowiną, choć tradycyjnie nie jest to spotykane. Istnieją także opcje wegetariańskie i wegańskie. Wówczas mięso zastępywane jest frytkami, falafelem lub innymi warzywnymi kotlecikami. Najpopularniejszy sos do kebaba zrobiony jest z gęstego jogurtu i pietruszki. W większości polskich barów dostępne są sosy na bazie majonezu, oleju lub pomidorowe.
Czy da się określić ile kcal ma kebab?
Chcesz poznać odpowiedź na pytanie, ile kcal ma kebab? Wszystko zależy od jego składników, jakości oraz wielkości. Można jednak przyjąć średnią wartość energii, jaką dostarcza kebab w cieście. Kalorie w takim przypadku wynoszą około 200 kcal na 100 gram. Informacja ta przedstawiona w taki sposób nie wydaje się straszna. Jednak powinieneś wziąć pod uwagę masę przeciętnego kebaba, która wynosi przeważnie nawet aż 450 g, a więc aż 850 kcal!
Ile kalorii ma kebab w cieście?
Szczegółowy skład kebaba w cieście wygląda następująco:
- 100 gram mięsa wołowego – 200 kcal;
- 100 gram mięsa drobiowego – 100 kcal;
- bułka to koło 200-250 kcal;
- łyżka keczupu – 15 kcal;
- łyżka sosu czosnkowego – 45 kcal, a sosu z dodatkiem majonezu – ponad 50 kcal;
- łyżka majonezu – 166 kcal;
- do tej sumy dochodzą dodatki warzywne i nierzadko frytki oraz gazowany napój.
Sumując ilość kalorii poszczególnych składników, dowiesz się, ile kalorii ma kebab w cieście!
Ile kalorii ma kebab w cieście z baru
Można spotkać się z opinią, że kebab jest jednym ze zdrowszych fast foodów. To stwierdzenie zawiera wiele prawdy, pod warunkiem, że go… samodzielnie przyrządzisz. Kebaby dostępne w większości barów wcale takie nie są. Fakt, mięso jest pieczone, a nie smażone, jednak jest to przeważnie produkt przetworzony, z dodatkami polepszaczy, utrwalaczy i wzmacniaczy smaku.
Sprzedaż kebaba w wyjątkowo taniej cenie oznacza, że składniki też nie były drogie i są one nienajwyższej jakości. Mięso na ruszcie zwykle nie jest jednogatunkowe. Częstszą opcją są zbite w całość walce ze zmielonego, zmieszanego mięsa.
To, że kebab zawiera warzywa, też nie oznacza, że jest zdrowy. Aby składał się z wartościowych witamin i minerałów, musi być świeży, a co do tego nie możesz mieć nigdy pewności. Sosy są bardzo kaloryczne, zawierają cukry i oleje. Z kolei ciasto wykonane jest przeważnie z niezdrowej mąki pszennej i zwykle zawiera ulepszacze. Jeżeli dodasz do tego frytki i słodki napój gazowany, z pewnością nie będzie to zdrowe danie. Nie dość, że taki kebab ma dużo kalorii, to w nadmiarze może ci zaszkodzić.
Samodzielnie przyrządzony kebab – kalorie
Aby upewnić się, że kebab ma mniej kcal i nie szkodzi twojej diecie i zdrowiu, warto przyrządzić go samemu. Użyj do tego piersi z ekologicznego kurczaka lub zastąp mięso roślinną alternatywą. Ciecierzyca, z której wykonany jest falafel, ma dużo łatwo przyswajalnego białka. Możesz dodatkowo zmniejszyć kaloryczność kebaba, piekąc go bez tłuszczu zamiast smażenia na patelni.
Sos przyrządź z jogurtu naturalnego i świeżego czosnku. Alternatywnie, możesz dodać sos pomidorowo-paprykowy, który będzie jeszcze mniej kaloryczny. Ciasto pszenne zastąp pełnoziarnistą pitą lub tortillą. Możesz też całkiem je pominąć i podać mięso z warzywami na talerzu. Pysznym dodatkiem mogą być pieczone ziemniaki lub kasza z arabskimi przyprawami. Do tego świeże warzywa skropione oliwą i gotowe!
Ile kcal ma kebab domowy?
W zależności od tego, na jaki rodzaj i jak dużą porcję się zdecydujesz, kebab ma około 400-500 kalorii. Jest to wartość praktycznie o połowę mniejsza niż kebab z budki lub baru. Co więcej, takie danie jest znacznie bardziej przyjazne dla twojego zdrowia. Typowy, szybki kebab raz na jakiś czas nie zaszkodzi. Jednak jeśli jest to twoja ulubiona potrawa i zamierzasz jeść ją często, warto zwrócić uwagę na aspekt zdrowotny. Być może domowa wersja posmakuje ci nawet bardziej niż kupna! Przygotujesz go szybko i sprawnie, a na dodatek taki kebab ma mniej kalorii i jest wyjątkowo pyszny. Przyrządzenie niskokalorycznego kebaba w domu zapewni ci również mnóstwo satysfakcji. Jeżeli natomiast chcesz wiedzieć, ile kalorii ma kebab z twojej ulubionej restauracji, musisz zasięgnąć informacji u źródła. Pracownicy z pewnością udostępnią ci listę składników i alergenów. Da ci to ogólny obraz tego, ile kcal ma twój ulubiony kebab.
Zobacz także:
- Darmowa dieta 1800 kcal. Poznaj przykładowy jadłospis diety odchudzającej!
- Batony proteinowe – zdrowy zamiennik czy wysokokalorycza przekąska?
- Mąka z tapioki – idealny zamiennik mąki pszennej dla alergików i nie tylko!
- Karmazyn – co to za ryba i jakie ma wartości odżywcze? Sprawdź, jak ją przyrządzić!
- Z czego powinien składać się praktyczny zestaw garnków?
Dosyć często zdarza mi się jeść na mieście, ale mimo wszystko staram się jeść takie produkty, by jednak dbać o to, aby były zbilansowane. Nie ukrywam jednak, że kebaby też mi się zdarza 🙂 Co poradzić…